19 marca, 2024
  • 19 marca, 2024
15 lutego, 2019

Co może być przyczyną ospałości u brojlerów?

Autor 0 1475 Views

Przyczyna ospałości u brojlerów może leżeć w wielu rodzajach zachowań przy hodowli tego rodzaju drobiu. Należy tu przyjrzeć się wrażliwym miejscom mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie brojlerów i osłabienia funkcji motorycznych. Do przyczyn, które warto wziąć pod uwagę w zidentyfikowaniu problemu, należą:

  • zaburzenia równowagi funkcjonowania układu trawiennego – zaburzenia mikroflory jelitowej, błędy w żywieniu oraz zatrucia,
  • zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu ruchowego – zapalenie skóry poduszki stopy lub zapalenie poduszki stopy.

Zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu ruchowego a osowiałość

Przy podejrzeniu zaburzeń układu ruchowego warto obejrzeć brojlery pod kątem występowania zapaleń widocznych na nóżkach drobiu. Występowanie zapalenia będzie sprawiać brojlerom ból i przełoży się na osowiałość ptactwa. Obolała kończyna uniemożliwi w pełni sprawne poruszanie się, sprawi dłuższe przesiadywanie na ściółce. Osłabienie wynikające z zapalenia przeniesie się na niechęć do pobierania paszy. Dla hodowcy oznacza to mniejszy przyrost i pogorszenie jakości tuszy drobiu.

Zaburzenia równowagi funkcjonowania układu trawiennego

Do najczęściej występujących przyczyn osowiałości ptactwa należy zaburzenie mikroflory jelitowej. Powstawanie mikroflory u ptactwa w jelicie cienkim trwa około 2 tygodni, w jelicie ślepym około 30 dni. Występujące bakterie oraz brak prawidłowego stężenia tych bakterii może prowadzić do chorób związanych z zaburzeniem mikroflory, do których należą m.in.: salmonella, kolibakterioza, clostridium czy pomór rzekomy.

Najlepszą profilaktyką jest odpowiednie żywienie przy zastosowaniu dodatków paszowych wpływających na mikroorganizmy występujące naturalnie w przewodach trawiennych i układzie pokarmowym, do których należą probiotyki, symbiotyki, prebiotyki, enzymy paszowe, bakteriocyny, zakwaszacze, zioła, minerały i konserwanty (zgodne z rozporządzeniem dotyczącym dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt nr 1831/2003/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 sierpnia 2003 roku).

Poza stosowaniem dodatków warto zwrócić uwagę również na komponenty paszowe, których skład poza wartościami wysokowitaminowymi i mineralnymi obejmuje występowanie zbóż takich jak jęczmień, pszenica czy żyto. Podtrzymują one lepkość treści pokarmowej i tym samym wydłużają czas transportu przez jelita, co sprzyjaj powstawaniu zapalenia jelit.

Czasowa zmiana zachowań brojlerów może również wynikać z występującego stresu należy zatem podjąć odpowiednie działania, by uwzględnić wszystkie przyczyny czujnym okiem.

Błędy żywieniowe i środowiskowe

Dobranie odpowiedniej paszy dla brojlerów wiąże się ze zbilansowaniem dawek i występujących w niej dodatków. Przede wszystkim warto dbać o czystą żywność nieskażoną toksynami, na której nie występują szkodniki czy grzyby. Zbilansowanie dawek będzie wiązać się również z bogactwem witamin i soli mineralnych występujących w paszy. Błędy popełnianie w odpowiednim przygotowaniu jedzenia mogą wywołać skazę moczanową, a także krzywicę czy perozę.

Przyczyn ospałości u brojlerów można szukać zatem zarówno w środowisku, jak i w odpowiednim karmieniu: w czystości spożywanej wody, jakości paszy, zbilansowaniu pokarmów przyjmowanych przez brojlery tak, aby nie narazić przez zbyt duże stężenie niektórych składników lub ich niedobór. Duże bezpieczeństwo dla chowu zapewni zaopatrzenie się w odpowiednio przygotowane i sprawdzone pasze dostosowane do potrzeb poszczególnych hodowli.

Inspirowane: Bas-pol.pl – żywienie drobiu

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *