19 kwietnia, 2024
  • 19 kwietnia, 2024
19 grudnia, 2018

Piece konwekcyjno-parowe: dlaczego warto w nie inwestować?

Autor 0 395 Views

Konwekcja jest najwydajniejszym sposobem przekazywania ciepła, zużywającym nawet do 95% mniej tłuszczu. Piece wykorzystujące taką właśnie technikę stały się ulubionym narzędziem kucharzy. Rozbudowane o funkcję naparowywania zyskały nazwę pieców konwekcyjno-parowych. Służą do wszelkiego rodzaju obróbki cieplnej produktów w lokalach gastronomicznych i w większych kuchniach.

Działanie pieca konwekcyjno-parowego

Piece konwekcyjno-parowe działają na prostym zastosowaniu suchego powietrza wtłaczanego przez wentylatory na specjalne oczyszczające je z tłuszczu filtry w połączeniu z równoczesnym napływem pary wodnej. Urządzenia te są nie tylko funkcjonalne i mają szereg zastosowań, lecz także są bardzo ekonomiczne. W takich piecach możemy gotować, blanszować, piec, dusić, grillować, regenerować potrawy, poddawać je wszelkiej obróbce termiczno-parowej, jak również piec i gotować w niskiej temperaturze. Większość profesjonalnych kucharzy nie wyobraża sobie pracy bez takiego pieca. Jest to oszczędność czasu, pieniędzy, ale przede wszystkim gwarancja, że potrawy są dokładnie takie, jak oczekiwaliśmy. Soczyste, aromatyczne, miękkie i pulchne.

Zalety stosowania pieców konwekcyjno-parowych

  •  Znaczne oszczędności energii, co powoduje obniżenie kosztów prowadzenia lokalu gastronomicznego

Piece konwekcyjno-parowe zużywają ok. 30% mniej energii dzięki skróconemu czasowi obróbki termicznej potraw. Są dobrze izolowane i pozwalają na przygotowanie potraw w niższej temperaturze.

  • Oszczędności produktu

Potrawy wymagające głębokiego smażenia mogą być spryskiwane jedynie po powierzchni i tak obrabiane za pomocą gorącego powietrza. Daje to możliwość ograniczenia ilości tłuszczu nawet do 95%.  Potrawy obrabiane nie tracą przy tym aż tyle swojej masy i objętości jak w przypadku tradycyjnych urządzeń. W przypadku mięs jest to jedynie od 5-25%, podczas gdy zwykle utrata wynosi 30-40%.

  • Oszczędność wody

W porównaniu z kotłami i naczyniami służącymi do gotowania piece konwekcyjno-parowe zużywają jedynie ok. 8 litrów wody na godzinę. Jest to oszczędność sięgająca nawet 40%.

  • Oszczędność czasu

Możemy przyrządzać wiele potraw równocześnie w jednym czasie.

  • Zapach, smak, witaminy

Produkty nie są pozbawiane witamin, jak to bywa w przypadku tradycyjnego obrabiania, gdzie warzywa mogą tracić nawet do 17% swojej masy. Podczas obróbki kilku potraw równocześnie zapachy nie będą się wzajemnie przenikały i każdy produkt zachowa swój specyficzny aromat. Taka obróbka termiczna nie zmienia barwy produktu, jego smaku ani zapachu. Mięso jest  dobrze wysmażone, soczyste, a ciasta pulchne i odpowiednio wypieczone.

  • Oszczędność miejsca

Piece konwekcyjno-parowe zastępują wiele innych sprzętów takich jak kotły, frytkownice, grille, piekarniki czy patelnie. Zajmują niewiele miejsca w porównaniu z urządzeniami, które musielibyśmy „poupychać” w kuchni zamiast nich.

  • Bezawaryjność

Urządzenia te praktycznie się nie psują i są bardzo wytrzymałe. Awarie w 95% są spowodowane nieodpowiednim czyszczeniem pieca oraz osadzaniem się kamienia kotłowego.

  • Duża wydajność

Możemy przyrządzić większe ilości produktu, co doskonale sprawdza się podczas przyjęć i różnego rodzaju imprez.

Większość z wymienionych zalet to oszczędności, a na ten aspekt zwracamy przeważnie uwagę. Inwestycja w piece konwekcyjno-parowe zwróci się bardzo szybko. Zapewniają one efektywną, szybką i przede wszystkim zdrową obróbkę potraw, dlatego świetnie nadają się do szkół, przedszkoli, restauracji i wszędzie tam, gdzie chcemy zapewnić najwyższą jakość przyrządzanych posiłków. Są bezpieczne i pozwalają na sprawne serwowanie potraw, zachowując ich atrakcyjny smak i wygląd.

Inspirowane: active-company.pl – taboret gazowy

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *