Wrzesień 13, 2019
  • Wrzesień 13, 2019
Listopad 16, 2018

Klimatyzatory stojące – wady i zalety rozwiązania

Autor 0 230 Views

W niektórych pomieszczeniach, z uwagi na sposób oraz materiały użyte podczas budowy, temperatura łatwo wzrasta i w okresie letnim staje się wysoce uciążliwa. Zastosowanie klimatyzacji pozwala odzyskać kontrolę nad komfortem we własnym domu. Aby być w stanie w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą technologia klimatyzacyjna, należy wybrać właściwy rodzaj klimatyzatora. Warto rozważyć czy klimatyzator stojący, zwany również przenośnym, nie byłby najlepszym wyborem dla naszego domu. W tym celu należy rozpatrzyć wszystkie wady i zalety związane z tym rodzajem klimatyzacji.

Główne zalety klimatyzatorów stojących

Pierwsza zaleta wynika z natury klimatyzatorów przenośnych — są one mobilne, co oznacza, że można je swobodnie transportować. Dzięki temu może on być używany w pomieszczeniach, gdzie pozostałe rodzaje klimatyzatorów nie mogą z różnych powodów zostać użyte. Zamiast instalować klimatyzację we wszystkich pomieszczeniach, wystarczy zabrać ze sobą klimatyzator przenośny. Jest to przede wszystkim znaczna oszczędność. Szczególnie opłaca się osobom wynajmującym mieszkanie. Drugą zaletą jest prostota montażu tego typu klimatyzatora. Polega on na umieszczeniu klimatyzatora w docelowym pomieszczeniu, wystawienia rury wylotowej na zewnątrz budynku oraz podłączenie go do prądu. Zadaniem rury jest wyprowadzanie ciepła na zewnątrz i tym samym chłodzenia wnętrza. Koszty instalacji są wyjątkowo niskie, a sam proces nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Klimatyzatory przenośne mogą również być wielofunkcyjne w zależności od zakupionego modelu. Oprócz chłodzenia powietrza mogą one je również osuszać lub nagrzewać. Tego typu klimatyzatory są tańszym rozwiązaniem od klimatyzatorów stacjonarnych, przy czym, jeżeli ktoś jest zainteresowany dodatkowymi funkcjami, to będzie musiał zakupić droższy model. Jednakże nawet najdroższe klimatyzatory stojące są porównywalne w cenie do porządnych klimatyzatorów stacjonarnych, przy czym można odliczyć wysokie koszty instalacji, które nie istnieją przy klimatyzatorach przenośnych.

Jakie są wady klimatyzatorów przenośnych?

Oczywiście ten rodzaj klimatyzacji nie jest pozbawiony swoich wad i to, czy przeważają one nad jego zaletami, zależy w dużej mierze od oczekiwań i preferencji osoby rozważającej zakup klimatyzatora. Przede wszystkim modele przenośne nie są znane z cichej pracy. Poziom hałasu zależy od ustawień klimatyzatora, przy czym używając standardowych ustawień urządzenia, natężenie hałasu jest na poziomie ludzkiej rozmowy. Producenci klimatyzatorów stale dążą do usprawnienia tego aspektu klimatyzatorów stojących, choć na razie bez pomyślnych rezultatów. Problematyczną częścią klimatyzatorów przenośnych jest rura wylotowa, którą musi być w stanie odprowadzić ciepło na zewnątrz. Oznacza to, że musi być wystawiona za okna, które pozostaje przez ten czas otwarte. Ma to negatywny wpływ na efektywność klimatyzacji, chociaż można temu zaradzić, jeżeli zainstaluje się specjalną uszczelkę okienną. Z konstrukcją klimatyzatora przenośnego i obecnością rury wylotowej związana jest kolejna wada takich klimatyzatorów. Chodzi o ich stosunkowo niższa sprawność, która wynika z tego, jak funkcjonują. Ciepłe powietrze, które jest odprowadzane przez rurę wylotową, musi zostać zrównoważone przez taką sama ilość powietrza z zewnątrz. Przyczyną obniżonej efektywności takiej klimatyzacji jest to, że powietrze zasysane z zewnątrz jest ciepłe i dlatego ogranicza efekty chłodzenia. Większość wad pozostaje na razie nierozerwalnie związanych z zaletami klimatyzacji przenośnej. Dlatego też to, czy jest dobrym zakupem, jest uzależnione od tego, jakie wymagania, stawiamy swojej klimatyzacji.

Inspirowane: Clim-rem.pl – serwis klimatyzacji Żyrardów

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *