20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
22 kwietnia, 2019

Systemy wytwarzania sprężonego powietrza – jak uniknąć zagrożeń związanych z hałasem

Autor 0 315 Views

Hałas w miejscu, w którym pracują kompresory przemysłowe jest często spotykanym zjawiskiem. Negatywny wpływ nadmiernej ilości decybeli przekłada się nie tylko na efektywność pracy, ale i na ogólny stan zdrowia zatrudnionych w tym miejscu osób. Dlatego też w obowiązku pracodawcy jest zapewnienie warunków umożliwiających swobodne wykonywanie obowiązków zawodowych. Z pomocą przychodzą tutaj nowoczesne sprężarki.

W jaki sposób hałas zaburza normalne funkcjonowanie człowieka?

Każdy bardzo wysoki dźwięk może w rezultacie doprowadzić do trwałego upośledzenia lub utraty słuchu, jak również być szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia. Zaliczenie poziomu decybeli do hałasu, wbrew pozorom nie jest działaniem subiektywnym, które zależy od indywidualnej tolerancji danej jednostki na nadmiar emitowanych dźwięków. Już w ubiegłym wieku lekarze specjaliści oraz największe sławy fizyki opracowali wspólnie tabelę, w której opisali jaki poziom decybeli uważany jest za hałas denerwujący, dekoncentrujący, utrudniający funkcjonowanie, jak również zagrażający aparatowi słuchu.

Uważa się, iż największe zagrożenie dla zdrowia psychicznego i kondycji organizmu jest narażenie na długotrwały, przewlekły oraz duży hałas. Zjawisko to ma miejsce, szczególnie w zakładach przemysłowych, w których zatrudnieni są pracownicy obsługujący maszyny oraz sprzęty zasilane energią elektryczną.

Choroby zawodowe, których przyczyną jest nadmierny hałas

Według opinii badaczy, około 50% zgłaszanych chorób zawodowych wynika z narażenia pracowników na przebywanie w strefie hałasu. Gros pracowników, cierpiących na choroby zawodowe uskarża się na bóle głowy, jak również migreny, zaburzenia poprawnego widzenia, bezsenność, szumy uszne, znaczne pogorszenie jakości słuchu, omamy słuchowe oraz towarzyszące im uczucie rozdrażnienia, nadwrażliwości na dźwięk, jak również niemożność normalnego funkcjonowania. Oprócz powyższych, u osób przebywających w strefie ogromnego natężenia hałasu pojawia się ogólny rozstrój zdrowotny, skutkujący wystąpieniem zwiększonej podatności na choroby serca, problemy kardiologiczne czy neurologiczne.

Pracownicy zatrudnieni w zakładach przemysłowych, w których praca wykonywana jest w niehigienicznych warunkach, mogą zachorować również na raka i przewlekłe schorzenia – cukrzycę, zaburzenia metaboliczne czy depresję. Nadmierna ekspozycja na hałas, która występuje dłużej niż 12 miesięcy, prowadzi do nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

Hałas, który wytwarzają sprężarkownie starej generacji – jak sobie z nim poradzić?

Wiadomym jest, że w sprężarkowni pracuje jednocześnie kilka lub kilkanaście maszyn. Hałas, który generują pracujące kompresory, jest nie tylko uciążliwy, ale i powoduje zwiększenie ryzyka powstawania wypadków przy pracy. Dlatego też, według nowych standardów Unii Europejskiej, należy ograniczać natężenie decybeli, do absolutnego minimum. Z pomocą przychodzą tutaj nowoczesne rozwiązania, w postaci zaawansowanej technologii tworzenia i radykalnemu unowocześnieniu konstrukcji.

Wprowadzenie osłon dźwiękochłonnych w kompresorach przemysłowych pozwala na ograniczenie poziomu decybeli i zwiększenie komfortu pracy oraz wydajności osób, zatrudnionych do obsługi w/w parku maszynowego. W obowiązku każdego właściciela zakładu przemysłowego jest zorganizowanie odpowiedniej ochrony dla swoich pracowników. Polega ona również na posiadaniu sprężarek najnowszej generacji, pochodzących od renomowanych producentów. Zakup tego typu urządzeń to inwestycja na przyszłość, która oprócz energooszczędności i lepszej wydajności pracy, przynosi również wymierne korzyści dla zdrowia osób, sprawujących nadzór nad ich prawidłowym działaniem.

Źródło: ALMiG – sprężarki powietrza

Następny

Systemy wypełniaczy do kartonów

26 maja, 2019 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *