Czerwiec 30, 2021
  • Czerwiec 30, 2021
Lipiec 31, 2018

Zbiorniki na propan na każdą kieszeń – nowe lub używane, które wybrać i dlaczego?

Autor 0 280 Views

Wybór odpowiedniego zbiornika na gaz propan jest niemal tak ważny, jak zakup właściwego kotła grzewczego do domu. Jest to inwestycja na lata, więc musi być odpowiednio przemyślana. Jednak zakup zbiornika jest też sporym wydatkiem. Jaki więc wybrać? Na jaki zbiornik się zdecydować? Podpowiadamy.

Naziemny czy podziemny zbiornik na gaz propan

Zbiorniki na gaz propan występują w dwóch opcjach. Do wyboru mamy zbiorniki naziemne i zbiorniki podziemne. Różnią się one budową oraz możliwościami ulokowania na działce. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa dokładnie minimalne odległości, jakie należy zachować przy montażu zbiornika na gaz. Przestrzeganie tych przepisów jest niezbędne ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. I tak, dla naziemnego zbiornika na gaz, którego pojemność nie przekracza 3 m3 należy zachować odległość co najmniej 3 metrów od budynku mieszkalnego. Naziemny zbiornik na gaz o pojemności do 5 m3 powinien znajdować się w odległości co najmniej 5 metrów od budynków mieszkalnych, natomiast zbiornik naziemny o pojemności do 10 m3 musi zachować odległość 10 metrów od budynków mieszkalnych.

Dodatkowo, zbiorniki naziemne, niezależnie od ich kubatury muszą zachować odstęp 1,5 metra od sąsiedniej posesji, 5 metrów od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych a także 3 metry od drzew i krzewów. Należy też pamiętać, że zbiornik na gaz nie może zostać zamontowany w zagłębieniach terenu i na obszarach podmokłych.

Jeśli natomiast chodzi o zbiornik podziemny, to odległości jakie należy zachować są dużo mniejsze i przez to podziemny zbiornik na gaz nadaje się do montażu na działkach o niewielkiej powierzchni. Minimalna wymagana odległość o budynku mieszkalnego dla zbiornika o pojemności do 3 m3 to tylko 1 metr, a dla zbiorników o pojemności do 5 m3 oraz do 10 m3 odległość ta wynosi 3 metry. Zbiornik podziemny również powinien zachować odpowiednią odległość od sąsiedniej działki i jest to 0,5 metra. Odległość od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych jest taka sama dla zbiorników podziemnych na gaz, jak i dla zbiorników naziemnych i wynosi niezmiennie 5 metrów. W przypadku zbiornika podziemnego należy uwzględnić także obecność na działce płytko zlokalizowanych wód gruntowych. W razie ich obecności podziemny zbiornik na gaz może zostać zakopany tylko częściowo. Przy wybieraniu odpowiedniego miejsca na zbiornik na gaz należy też uwzględnić, aby możliwy był wygodny dojazd do niego w celu zatankowania.

Nowy czy używany zbiornik na gaz propan

Zbiornik na gaz może być również nowy bądź używany. Zakup nowego zbiornika na propan to inwestycja pewna, sprawdzona i na długie lata. Jednak wiąże się z kosztami rzędu około 5-6 tys. zł. Natomiast zbiornik używany kosztować będzie połowę tej kwoty, jednak jego żywotność może być krótsza. Warto pamiętać, aby zbiornik na gaz – niezależnie czy jest on nowy czy używany, kupować z pewnego źródła. Dobrze jest przed zakupem dokładnie sprawdzić dystrybutora i zasięgnąć opinii na jego temat. Od sprawności zbiornika na gaz zależy bowiem bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, dlatego lepiej nie ryzykować tylko po to, aby nieco zaoszczędzić.

Renomowany i odpowiedzialny dystrybutor zbiorników na gaz przed sprzedażą dokładnie je sprawdza pod kątem szczelności i wad ukrytych. Dodatkowo zapewnia także transport zbiornika na posesję kupującego. Odbywa się on przy użyciu specjalnie przystosowanego do tego celu pojazdu. Odpowiedni sposób przewożenia również jest ważny dla wykluczenia ryzyka uszkodzenia zbiornika na gaz w trakcie przewozu. Tak więc zbiornik na gaz propan zakupiony z pewnego źródła, niezależnie od tego czy będzie nowy czy używany, spełni swoje zadanie w zakresie przechowywania gazu. Oczywiście najczęściej lepszym wyjściem jest zakupienie nowego zbiornika na gaz propan, ze względu na posiadaną przez niego gwarancję oraz dłuższą żywotność. Jednak przy mocno napiętym budżecie zbiornik używany jest opcją na pewną oszczędność, na którą również można sobie pozwolić.

Źródło: Lpgdirect.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *