25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
12 lipca, 2018

Czego pracodawcy oczekują od specjalistów IT

Autor 0 511 Views

Rynek IT jest jednym z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarek większości państw na całym świecie. Według statystyk brakuje obecnie nawet 50 tysięcy specjalistów. Z tego powodu wielu młodych ludzi już w szkołach średnich planuje rozwijać się w tym obszarze. Nie ma co się dziwić, ponieważ zarobki na stanowisku specjalisty IT mogą sięgać nawet pięciocyfrowych kwot.

Jak obecnie wygląda rynek IT?

Sytuacja w sektorze IT jest niezwykle charakterystyczna. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na specjalistów, firmy robią wszystko, aby pozyskać nowych pracowników. Współpracują z uczelniami, zatrudniają osoby bez żadnego doświadczenia, a nawet organizują darmowe bootcampy celem znalezienia utalentowanych potencjalnych pracowników.

O stanowisko Junior Developera już teraz z powodzeniem mogą starać się osoby, które nie posiadają doświadczenia zawodowego. W związku z niedoborem ekspertów IT, przedsiębiorstwa działające w tej branży gotowe są do samodzielnego wyszkolenia pracownika. Najczęściej wystarczą jedynie podstawy danego języka, aby już znaleźć zatrudnienie w firmie IT.

Jakie cechy powinna posiadać osoba ubiegająca się o stanowisko programisty?

Pomimo ogromnej luki pracowniczej w sektorze IT i chęci pracodawcy do szkolenia nowych pracowników, rekruterzy posiadają jednak pewne wymagania w stosunku do przyszłych Junior Developerów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto aby kandydat na stanowisko programisty, posiadał chociażby podstawową wiedzę z zakresu danej technologii. Powinien znać teorię oraz pojęcia z zakresu IT, które ułatwiają współpracę z zespołem.

Niezwykle ważną cechą dobrego programisty niezależnie od jego obecnych umiejętności jest pasja do kodowania. Rekruterzy bardzo przychylnie spoglądają na kandydatów, którzy posiadają w swoim portfolio projekty tworzone z czystej pasji. Takie podejście do programowania świadczy o dużym zaangażowaniu kandydata w kodowanie.

Programista powinien również cechować się łatwością adaptacji do nowych technologii. Branża IT cechuje się bowiem niezwykle dynamicznym rozwojem. Dla przykładu język programowania Java jest obecnie aktualizowany przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku. Nadążanie za zmianami to zatem niezwykle istotna cecha programisty. Pozwala ona na ciągły rozwój, zwiększanie swoich kompetencji i doświadczenia, co przekłada się na większe zarobki oraz pracę przy coraz to ciekawszych projektach.

Organizacja pracy zespołu ma bardzo duży udział w sukcesie w realizacji różnego rodzaju projektów. Z tego powodu pracodawcy wymagają od specjalistów IT znajomości różnego rodzaju narzędzi przeznaczonych do przydzielania oraz kontroli zadań. Co więcej oczekują również umiejętności interpersonalnych umożliwiających dobrą komunikację z zespołem.

Umiejętności twarde

Na rynku IT umiejętności miękkie są bardzo często stawiane na równi, a nawet wyżej od umiejętności twardych. Należy jednak pamiętać, że szansę na największe zarobki oraz udział w najbardziej innowacyjnych projektach mają specjaliści z doświadczeniem oraz ogromną wiedzą w swojej dziedzinie.

Na pierwszym miejscu można wymienić zatem obycie z różnego rodzaju frameworkami. Wykorzystywane są praktycznie przez każdą firmę IT w celu optymalizacji czasu realizacji projektów.  W przypadku języka Java najbardziej popularnymi frameworkami są np. Spring, Hibernate, czy Struts.

Podsumowanie

Największym powodzeniem w poszukiwaniu dobrze płatnych i ciekawych stanowisk pracy mają programiści posiadający zarówno umiejętności miękkie pozwalające na sprawną pracę w zespole, oraz umiejętności twarde – czyli doświadczenie, wiedza teoretyczna i praktyka w wykorzystywaniu danej technologii.

Inspirowane: teamquest.pl – junior java developer

Następny

Swój własny biznes

26 lipca, 2018 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *