25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
13 grudnia, 2019

Czujniki optyczne do pomiaru przesunięcia – ogólna charakterystyka

Autor 0 304 Views

Obecnie najprężniej rozwijającą się gałęzią przemysłu jest automatyka, która znajduje różnorakie zastosowanie na wielu płaszczyznach. W związku z tym coraz popularniejsze stają się również detektory, czyli urządzenia umożliwiające wykrywanie oraz rejestrację ruchów, wykonywanych przez poszczególne komponenty. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na zdalną kontrolę nad daną maszyną oraz rejestrację przebiegu jej pracy.

Jak działają czujniki optyczne do pomiaru przesunięcia?

Zasada działania czujników optycznych bazuje na prostej formule, iż nadajnik czujnika wysyła wiązkę promieni świetlnych, która następnie jest odbierana przed odbiornik detektora. Czujniki optyczne reagują na ruch, wytwarzany przez przedmioty, które znajdują się na drodze wiązki świetlnej urządzenia. Podkreślaną zaletą, jeśli chodzi o wspomniane czujniki, jest ich szeroki zasięg działania, mimo niewielkich rozmiarów obudowy urządzenia. Szacuje się, że zakres pomiarowy w wypadku tych urządzeń wynosi ok. 4 metrów. Oczywiście możliwe jest także zastosowanie modułu o znacznie większym zasięgu. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady ekspertów z dziedziny automatyki, którzy pomogą nam dobrać urządzenie do charakteru danej działalności, specyfiki konkretnej branży czy przewidywanych warunków pracy. Czujniki optyczne są cenione także za różnorodność materiałów, z których zostały wykonane czy odmienne parametry techniczne. Przykładowo czujnik ATD 2AA4Y7 działa w temperaturze od -20 do +80 stopni, więc jest niezawodny niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Dodatkowo jego wilgotność względna wynosi 90% bez kondensacji. Urządzenie jest więc dostosowane do pracy w wielu dziedzinach przemysłu, a przy tym dokładne i w pełni funkcjonalne.

Rodzaje czujników optycznych

Istnieje kilka rodzajów czujników optycznych, służących do pomiaru przesunięcia, warto więc uwzględnić ich specyfikę przy wyborze konkretnego urządzenia.

  • Czujniki optyczne odbiciowe – działają w ten sposób, że zarówno nadajnik, jak i odbiornik znajdują się we wspólnej obudowie. Reagują one na te obiekty, które w danej chwili znajdą się w strefie, gdzie przebiega wytwarzana przez nie wiązka świetlna. Przedmiot, który znajdzie się na tej drodze, odbija promienie światła, a ich część trafia ponownie do odbiornika. W ten sposób następuje wytworzenie sygnału, odpowiadającego za przełączenie wyjścia czujnika.
  • Czujniki optyczne refleksyjne – w tym przypadku nadajnik i odbiornik także posiadają wspólną obudowę. Jednakże w miejscu, gdzie kończy się zasięg urządzenia, znajduje się reflektor odblaskowy, odbijający wysyłaną przez detektor wiązkę promieni świetlnych. Obiekt, pojawiający się na drodze wiązki świetlnej, powoduje przełączenie obwodu wyjścia czujnika.
  • Jednowiązkowe bariery świetlne – nadajnik i odbiornik to osobne moduły w oddzielnych obudowach. Komponenty są umieszczone naprzeciwko siebie, a konkretnie na granicach zasięgu urządzenia. Między nimi wytwarzana jest wiązka promieni świetlnych, która po przesunięciu w jej granice danego przedmiotu zostaje przerwana, powodując tym samym przełączenie obwodu wyjściowego detektora.

Czujniki optyczne, służące do pomiaru przesunięcia, to urządzenia funkcjonalne, precyzyjne i niezawodne. Zapewne warto zastosować je w przemyśle, aby zautomatyzować, a tym samym ułatwić przebieg procesów produkcyjnych w danym podmiocie.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *