19 marca, 2024
  • 19 marca, 2024
19 maja, 2020

Jakie parametry powinien mieć olej do sprężarki?

Autor 0 248 Views

Bezolejowe sprężone powietrze jest podstawowym kryterium, jeśli chodzi o wykorzystanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy medycznym, papierniczym czy w trakcie produkcji półprzewodników. Mamy dwa sposoby produkcji bezolejowego sprężonego powietrza. W przypadku użycia sprężarki bezolejowej, proces przebiega przy wyższej temperaturze sprężania oraz niższej wydajności a wyższymi stratami z tytułu przecieków. Sprężarki olejowe tradycyjne zapewniają wielostopniowy układ uzdatniania powietrza sprężanego, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami zużycia energii oraz działań serwisowych; jednak bez 100-procentowej pewności czystości powietrza.

Sprężarki bezolejowe

Śrubowe sprężarki bezolejowe stosowane są wszędzie tam, gdzie w sprzężonym powietrzu nie może być żadnych cząsteczek oleju. Proces sprężania powietrza realizowany jest przez pomniejszenie przestrzeni między dwoma obracającymi się wirnikami, lecz bez uszczelnienia przestrzeni znajdujących się pomiędzy nimi, w formie filmu olejowego. Ciśnienie wylotowe w sprężarkach bezolejowych zazwyczaj jest niższe niż w identycznych urządzeniach olejowych, stąd posiadają one układ śrubowych elementów sprężających. Czynność ta umożliwia uzyskanie ciśnienia ok. 10 bar, a w przypadku sprężarek ze wtryskiem wody nawet 13 bar.

Gdzie pojawia się olej w sprężarce bezolejowej?

W przypadku sprężarki bezolejowej nie znajdujemy oleju w komorze sprężania; olej nie może wchodzić w żadne interakcje ze sprężanym powietrzem. Jak wspomniano powyżej, olej pojawia się jako środek chłodniczy i film smarny obracających się części. Specjalistyczne uszczelniacze zamontowane w kompresorze, zapobiegają przejściu oleju do powietrza.

Kompresor bezolejowy – wady i zalety

Najważniejszą zaletą kompresora bezolejowego jest jego prosty transport, dzięki niskiej wadze, oraz małym gabarytom. Warto podkreślić także prostą obsługę i brak emisji trujących substancji do środowiska.

Powietrze produkowane przez kompresory bezolejowe.

Istnieją różne typy kompresorów bezolejowych, wytwarzających powietrze zgodnie z narzuconymi normami przez ISO; normy te określają standardy czystości sprężonego powietrza. Oczywiście, najczystsze jest powietrze klasy 0. Wykorzystanie sprężarki śrubowej certyfikowanej klasą 0 to gwarancja najwyższej jakości. Certyfikację potwierdzają specjalne firmy niezależne, jak np. TUV. Często producent zapewnia o wysokiej klasie, natomiast nie posiada certyfikatu, a to może być przyczyną problemów w użyciu takiego powietrza.

Zastosowanie sprężarek olejowych

Sprężarka olejowa ma szerokie zastosowanie w warsztatach samochodowych, motocyklowych oraz usługach wulkanizacji. Zaletą sprężarki olejowej, pomimo dużych gabarytów, jest ogromna wydajność. Jest ona w stanie pracować bez przerwy i bezawaryjnie; serwis przeprowadzany jest bardzo sprawnie. Kompresory olejowe mogą zasilać narzędzia pneumatyczne u mechaników samochodowych, pistolety lakiernicze w blacharniach oraz lakierniach.

Co wybrać?

Techniczny kompresor bezolejowy jest sprężarką smarowaną olejem, z pomocniczym uzdatnianiem. Ważne będą tu katalizatory (wypalające cząstki oleju występujące w sprężanym powietrzu, a dodatkowo zamieniające węglowodory na CO2 oraz H2O; wówczas układ sprężarki olejowej w niektórych względach jest lepszy niż standardowa sprężarka olejowa. Metoda ta to możliwość uzyskania sprężonego powietrza na stałe wolnego od oleju. Maksymalne ilości oleju resztkowego to 0,002 mg/m3 – wielkość ta spełnia wyśrubowane wymagania normy ISO 8573-1, klasa 0. Nie ma niebezpieczeństwa przedostania się oleju do instalacji; dodatkowo sterownik konwertera dokonuje nieustannie pomiaru jakości powietrza, dokumentując to. W sytuacji wykrycia zbyt znacznych odchyleń zostaje uruchomiony alarm.

Ponadto sprężone powietrze, skażone nieczystościami, podlega uzdatnieniu w konwerterze. Po tej operacji w strumieniu sprężonego powietrza nie ma już bakterii, co jest fundamentalne w odniesieniu do kryteriów w utrzymaniu sterylności procesów. Równie ważny jest fakt, że straty ciśnienia wynikające z użycia konwertera, są równoważone większą efektywnością energetyczną sprężarki nasmarowanej olejem w porównaniu z konwerterem bezolejowym.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *