28 listopada, 2022
  • 28 listopada, 2022
25 czerwca, 2018

Spedycja kontenerowa LCL – co to jest i kto może z tego korzystać?

Autor 0 598 Views

Minione dziesięciolecia to czas intensywnego rozwoju różnego rodzaju rozwiązań ułatwiających transport międzynarodowy i międzykontynentalny. Postęp, jaki dokonał się w tej materii, związany jest ze wzrostem bezpieczeństwa przewożonego towaru oraz skróceniem czasu potrzebnego na pokonanie trasy dzielącej nadawcę i adresata. Ponadto, transport ładunków na duże odległości, do krajów znajdujących się na innym kontynencie, nie musi już wiązać się z ogromnym wydatkiem, przewyższającym możliwości finansowe nadawcy.

Szeroki wachlarz możliwości w transporcie towarów

Firmy transportowe obecne aktualnie na rynku dają klientom pewność, że wysyłany towar bez uszczerbku dotrze do celu, przy użyciu jednego ze znanych rodzajów transportu (drogowy, kolejowy, morski, powietrzny) lub korzystając z kilku metod przewozu (transport multimodalny).

W sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie kilku środków transportu, świetnie sprawdzają się kontenery, jako zunifikowane jednostki transportowe. Konteneryzacja ładunków nie jest wynalazkiem „dnia wczorajszego” (zaczęto je stosować w latach 60 ubiegłego wieku), ale z całą pewnością ma przed sobą świetlaną przyszłość m.in. dzięki swojej wszechstronności.

Osoby korzystające ze spedycji kontenerowej mają możliwość wyboru między transportem pełno-kontenerowym (ang. Full Container Load, FCL) i drobnicowym (ang. Less than Container Load, LCL).

Spedycja kontenerowa – bezpieczeństwo i wygoda

Bez względu na rodzaj i wielkość ładunku, konteneryzacja towarów cieszy się niemalejącą popularnością, zwłaszcza wśród podmiotów gospodarczych wysyłających surowce w najodleglejsze zakątki świata. Dla spedycji kontenerowej nie ma znaczenia charakter ładunku, czy też docelowy adres, sprawdza się ona w każdej sytuacji i każdych warunkach. Kontenery stały się najczęściej stosowanymi jednostkami ładunkowymi w przewozach lądowo-morskich. Co więcej, zyskały one rangę  generatora zmian systemu transportowego i rozwoju handlu światowego.

Kontenery są adresowane do osób, którym zależy na:

  • trwałości i wytrzymałości – dzięki tym zaletom nadają się one do wielokrotnego użycia, mogą spełniać swoje zadanie przez długie lata;
  • multimodalności – dzięki specjalnej konstrukcji, pozwalają na przewóz ładunków przy użyciu jednego lub wielu środków transportu (bez potrzeby przeładunku towarów, co oznacza oszczędność czasu);
  • bezpieczeństwie – stanowią niezawodne zabezpieczenie dla towaru przed wieloma czynnikami ryzyka, które potencjalnie mogą wystąpić na trasie dostawy;
  • wszechstronności – mogą również służyć do magazynowania;
  • optymalizacji kosztów transportu.

Less then Container Load (LCL), czyli przewóz przesyłek drobnicowych

W przypadku spedycji LCL w kontenerze wykupywana jest jedynie część przestrzeni ładunkowej. W tym systemie, w jednym kontenerze transportowane mogą być mniejsze partie towaru (np. jedna do kilku palet lub kartony) pochodzące od kilku nadawców. Spedycja LCL dedykowana jest podmiotom niebędących w stanie wypełnić całego kontenera swoim towarem.

Spedycja kontenerowa LCL – dla oszczędnych

Atutem takiego rozwiązania jest naliczanie frachtu od objętości lub wagi, co jest zdecydowanie korzystniejsze, niż w przypadku spedycji FCL, gdzie pod uwagę bierze się cały kontener. Ponadto warto dodać, że opłacalność transportu drobnicowego zależy nie tylko od kubatury, ale także od kosztów rozładunku w porcie docelowym. Spedycja LCL jest zatem polecana mniejszym przedsiębiorstwom, dysponującym mniejszym budżetem. Firmy korzystające z przewozu przesyłek drobnicowych mogą elastycznie dostosować ilość przewożonych towarów do aktualnego stanu finansów, bez konieczności zakupu od razu całego kontenera. Oszacowano, że przewóz LCL jest bardziej opłacalny i szybszy niż w pełnym kontenerze przy ładunkach powyżej 15 m3.

Praktyczne rozwiązanie

Spedycja kontenerowa LCL to nie tylko propozycja dla osób o ograniczonym budżecie. Jest to doskonałe rozwiązanie również wówczas, gdy jeden kontener to za mało. Przesyłki LCL bardzo często są wykorzystywane do transportu części towaru, który nie zmieścił się w już załadowanym kontenerze.

Tylko zaufani spedytorzy

Decydując się na przewóz LCL warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy spedycyjnej, cieszącej się dobrą opinią wśród klientów. Przewóz w jednym kontenerze różnych towarów nie powinien być przypadkowy, jego pełen sukces zależy od szeregu czynników. Doświadczony spedytor zdaje sobie z tego sprawę i jest w stanie zapewnić np. nie łączenie towarów o intensywnym zapachu z towarami podatnymi na wchłanianie.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *