25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
22 lutego, 2019

Czy pogarszający się słuch może być przyczyną depresji?

Autor 0 391 Views

Problemy ze słuchem są wśród seniorów stosunkowo częstym schorzeniem. Jednak dzięki dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego wada tego narządu zmysłu może być znacznie zredukowana. Niestety, wielu seniorów nie decyduje się na takie rozwiązanie. Zazwyczaj przyczyną jest poczucie wstydu przed innymi osobami lub brak wiary w sens starań, aby podnieść jakość swojego życia.

Depresja starcza

Badania WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) wykazały, że depresja starcza dotyczy około 25% polskich seniorów. Z kolei z badań przeprowadzonych przez PolSenior wynika, że odsetek cierpiących na nią seniorów rośnie wraz z wiekiem, osiągając w grupie powyżej 80 lat wartość 33%. Depresja starcza może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest postępująca utrata sprawności ciała.

Pogarszający się słuch może mieć związek z narastaniem frustracji, ponieważ utrudnia kontakt z bliskimi. Dla wielu osób już przyznanie się przed samym sobą do tego, że ich słuch uległ pogorszeniu, jest bardzo trudne. Seniorzy z takim schorzeniem mogą nie chcieć dopuścić do swojej świadomości, że starzeją się, a ich ciało nie cieszy się już taką sprawnością jak kiedyś. W związku z tym bagatelizują problem i nie podejmują żadnych działań naprawczych.

Z drugiej strony uświadomienie sobie, że utraciło się w jakimś stopniu zdolność do prawidłowego słyszenia może sprawić, że dana osoba zacznie odczuwać spadki nastroju. Może także nabierać stopniowego przekonania, że najlepsze co mogło się wydarzyć w jej życiu, już minęło. Problem ze słyszeniem może w takim wypadku doprowadzić do wycofania się z życia i rozwinięcia się depresji starczej.

Wstyd przed noszeniem aparatu słuchowego

Poprawa słuchu u seniorów jest możliwa poprzez używanie aparatu słuchowego. W zależności od stopnia i przyczyny problemów ze słuchem lekarz może zaproponować odpowiedni aparat słuchowy, który skoryguje wadę. Niestety, wielu seniorów nie decyduje się na takie rozwiązanie, pomimo że mogłoby ono pomóc im w odzyskaniu utraconej zdolności do prawidłowego słyszenia. Powodem jest obawa przed reakcją i opinią innych osób. Ponadto seniorzy dotknięci depresją starczą, mogą nie widzieć sensu w staraniach o polepszenie jakości codziennego życia.

Dyskrecja nie zawsze pomaga

Okazuje się, że dostępnych jest wiele aparatów słuchowych, które można użytkować w sposób bardzo dyskretny. Ze względu na ich niewielki rozmiar i możliwość dobrania urządzenia w kolorze skóry lub włosów, można sprawić, że aparat słuchowy będzie dla osoby postronnej prawie niewidoczny. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektórzy seniorzy po prostu nie wiedzą o możliwościach, jakie daje współczesna protetyka słuchu i mają zupełnie inne skojarzenia z urządzeniami do poprawy słuchu. Inni natomiast nie korzystają z urządzeń mobilnych i obawiają się, że nie poradzą sobie z obsługą aparatu zaawansowanego technologicznie.

Rola bliskich, psychoterapia

Niezwykle istotna jest tu pomoc rodziny i bliskich osób, którzy pomogą osobie niedosłyszącej wyjść z izolacji. Rozmowa powinna uświadomić starszą osobę, jak wiele osób korzysta z aparatów słuchowych na co dzień (szacuje się na ok 500 tys. Polaków). Młodsi powinni zapewnić o swoim wsparciu przy wizycie u protetyka słuchu i w późniejszej nauce obsługi urządzenia. Gdy występują spadki nastroju, warto również rozważyć psychoterapię dla osoby starszej. Specjalista powinien znaleźć sposoby, by zachęcić seniora do walki o lepszy komfort swojego codziennego życia.

Pogorszenie słuchu to nie wyrok. Wada ta może zostać w dużym stopniu zredukowana poprzez dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. Seniorzy, którzy odczuwają wstyd z powodu konieczności noszenia aparatu słuchowego oraz ogólną apatię związaną z procesem starzenia się, powinni być wspierani przez najbliższych. Osoby starsze borykające się z niedosłuchem, które decydują się na zakup aparatu słuchowego, odnotowują polepszenie jakości życia. W związku z tym, stają się bardziej odporni na stany depresyjne oraz nie rezygnują z kontaktu z innymi ludźmi.

Następny

Mezoterapia Dermapen – fakty i mity

10 lipca, 2019 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *