20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
11 września, 2019

Domowe i specjalistyczne sposoby na skuteczne usuwanie żylaków

Autor 0 687 Views

Żylaki kończyn dolnych to wbrew powszechnemu przekonaniu problem, z którym borykają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Ich powstawanie świadczy o przewlekłej niewydolności żylnej, mogącej prowadzić do zakrzepicy żył oraz owrzodzenia żylakowego, dlatego też w każdym przypadku konieczne jest podjęcie jak najszybszych działań mających na celu skuteczne zwalczenie tego problemu. Jak zatem wygląda leczenie żylaków domowymi oraz specjalistycznymi metodami?

Czym są żylaki oraz dlaczego powstają?

Żylakami określa się poszerzenia żył powierzchniowych o charakterze workowatym lub wrzecionowatym, którym towarzyszy również ich wydłużenie oraz poskręcanie. Częściej występują one u kobiet (przeważnie po ukończeniu 40 roku życia), jednakże mogą pojawiać się także u mężczyzn.

Główną przyczyną tworzenia się żylaków jest powstające w kończynach dolnych nadciśnienie żylne, związane z nieprawidłową funkcją zastawek oraz spadkiem napięcia ścian naczyń żylnych. W ten sposób dochodzi do zastoju krwi, czego następstwem jest przewlekła niewydolność żylna.

Wśród innych przyczyn żylaków oraz czynników sprzyjających ich powstawaniu wymienia się:

  • patologiczny uścisk na żyły,
  • zakrzepicę żył głębokich,
  • predyspozycje genetyczne,
  • nadwagę,
  • ciążę,
  • podeszły wiek.

Domowe sposoby na żylaki

Żylaki są problemem nie tylko zdrowotnym, ale również estetycznym. W przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów (w tym także uczucia ciężkich, zmęczonych oraz opuchniętych nóg), konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Wśród najskuteczniejszych domowych sposobów na pozbycie się żylaków, warto wymienić zioła oraz lekarstwa bez recepty, odpowiednią dietę czy zmianę codziennych nawyków.

Zioła oraz lekarstwa bez recepty na żylaki

Wśród domowych metod na leczenie żylaków nie można zapomnieć oczywiście o niezastąpionych ziołach. Warto sięgać m.in. po:

  • liść oczaru (o działaniu przeciwzapalnym),
  • rozmaryn (chroni przed wolnymi rodnikami),
  • nagietek (o właściwościach wzmacniających naczynia krwionośne),
  • wyciąg z kasztanowca (wzmacnia naczynia krwionośne oraz poprawia ukrwienie skóry),
  • koszyczek amiki (skutecznie zwalcza powstające stany zapalne).

Stosując tabletki na żylaki, warto zwrócić uwagę, aby w ich składzie znalazły się substancje, takie jak diosmina oraz hesperydyna. Natomiast w przypadku maści warto wybierać te z wyciągiem z kasztanowca i ruszczyka oraz z heparyną.

Dieta wspomagająca układ krwionośny

W diecie osób borykających się z żylakami powinny znaleźć się produkty takie jak:

  • borówki (w których znajdziemy cenne przeciwutleniacze, uelastyczniające żyły oraz odbudowujące ubytki powstałe w naczyniach krwionośnych),
  • czosnek (o silnych właściwościach przeciwzapalnych oraz antyoksydacyjnych),
  • awokado (będące źródłem antyoksydantów, wpływających na dobrą kondycję naczyń krwionośnych),
  • buraki (które wspomagają prawidłowy przepływ krwi w organizmie),
  • papryka cayenne (będąca doskonałym źródłem witaminy C i bioflawonoidów, łagodzących ból związany z powstawaniem żylaków).

Ocet jabłkowy na żylaki

Na żylaki bardzo dobrze sprawdzą się również masaże nóg z wykorzystaniem octu jabłkowego, który zawiera witaminę A, E, C, kwas mlekowy oraz beta-karoten. Działa on obkurczająco oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne, a także łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę tkanek.

Okłady chłodzące z czosnkiem

Ból i opuchliznę doskonale łagodzą zimne okłady, które w krótkim czasie przynoszą naszym nogom ulgę. Warto pamiętać również o czosnku, który z powodzeniem możemy stosować nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz w formie kompresu. W celu przygotowania odpowiedniej mieszanki powinniśmy zaopatrzyć się w rozgniecioną główkę czosnku, odrobinę miodu, kilka łyżek oliwy oraz sok z pomarańczy. Wszystkie wspomniane składniki mieszamy i odstawiamy na ok. 12 godzin, a następnie nakładamy na nogi, delikatnie masując i pozostawiając na kilkanaście minut.

Zmiana codziennych nawyków

Zmiana codziennych nawyków pomaga nie tylko w przypadku żylaków już występujących, ale może również zapobiegać ich powstawaniu. W tym celu:

  • jedz mądrze, nie doprowadzając swojego ciała do nadwagi,
  • odpoczywaj z lekko uniesionymi ku górze nogami,
  • unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji, zakładania nogi na nogę lub siedzenia z podkurczonymi nogami,
  • zrezygnuj lub ogranicz noszenie obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie,
  • zamień gorące kąpiele w wannie lub wizyty w saunie na chłodny prysznic.

Specjalistyczne usuwanie żylaków

W zaawansowanych przypadkach domowe metody nie zawsze sprawdzą się w 100% i konieczna może okazać się specjalistyczna pomoc. W tym przypadku do najpopularniejszych metod leczenia należy laserowe usuwanie żylaków oraz operacja żylaków.

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków polega na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej przy zastosowaniu energii, którą wytwarza laserowy światłowód. Do krwi oraz ściany żyły objętej żylakami, przedostaje się wysoka temperatura, która powoduje zamknięcie niedziałającej prawidłowo żyły. W ten sposób dochodzi do unieszkodliwienia naczynia krwionośnego, będącego odpowiedzialnym za powstawanie żylaków. Zabieg trwa około 1 godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Jego główną zaletą jest bardzo szybki czas rekonwalescencji oraz niezwykle niskie ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Operacja żylaków

Klasyczna operacja żylaków to wiekowa metoda leczenia tej przypadłości, polegająca na usunięciu niewydolnej żyły przy pomocy sondy (stripping), a następnie żylaków, poprzez nacięcia skóry specjalnymi haczykami i szczypczykami. Powstała rana jest pod koniec zabiegu zszywana lub zaklejana specjalnymi plastrami. W tym przypadku konieczne jest również noszenie pończochy uciskowej. Warto podkreślić, że operacja żylaków jest metodą zdecydowanie najbardziej inwazyjną, ze względu na ryzyko wystąpienia krwiaków oraz bólu pooperacyjnego.

źródło: centrumflebologii.pl – klinika flebologii

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *