29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
21 maja, 2020

Najpopularniejsze mity na temat implantów zębowych

Autor 0 295 Views

Leczenie implantologiczne to najskuteczniejszy sposób na wypełnienie braków w uzębieniu. Polega ono na wszczepieniu w kość szczęki sztucznego korzenia, który po zagojeniu się wypełniany jest przygotowaną wcześniej koroną protetyczną imitującą prawdziwy ząb. Wokół implantologii i implantów zębowych narosło wiele mitów, dlatego warto dowiedzieć się, które opinie są fałszywe.

Najczęściej powtarzane stereotypy

Zdaniem stomatologów większość mitów dotyczących leczenia implantologicznego jest spowodowana brakiem wiedzy na ten temat. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że zabieg implantacji jest bolesny. To nieprawda, ponieważ implant wczepiany jest dopiero po podaniu pacjentowi miejscowego znieczulenia, dzięki któremu nie odczuwa on żadnych dolegliwości bólowych. W sytuacji, gdy stomatolog planuje wszczepić kilka implantów podczas jednego zabiegu, możliwe jest podanie pacjentowi pełnej narkozy.

Zgodnie z innym popularnym przekonaniem implanty stomatologiczne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Współcześnie większość wszczepów wytwarza się ze stopów tytanowych. Tytan to materiał o dużej biozgodności powszechnie stosowany w stomatologii, który niezwykle rzadko uczula. W przypadku pacjentów uczulonych na tytan możliwe jest sięgnięcie po produkty zastępcze wykonane z cyrkonu. Warto pamiętać, że chociaż większość implantów jest wykonywana z tytanu, nie wszystkie charakteryzują się jednakową jakością. Zaleca się korzystanie wyłączenie z testowanych produktów, na które producent udziela gwarancji.

Według jednego z najczęściej powtarzanych stereotypów osoby starsze nie mogą korzystać z leczenia implantologicznego. Tymczasem podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania tego rodzaju zabiegów. Przeciwwskazania mogą wynikać z występowania takich chorób, jak osteoporoza, nieleczona cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi czy też problemy onkologiczne. Wczepianie implantów zębowych to często dla osób starszych jedyna szansa na estetyczne i komfortowe uzupełnienie braków uzębienia. Co ważne, ten sposób leczenia może być przeprowadzany także u osób, które utraciły wszystkie zęby.

Mity dotyczące użytkowania implantów

Wiele mitów związanych z implantami zębowymi dotyczy sposobu ich użytkowania. Według powszechnej opinii wczepy mogą wywoływać alarm podczas przechodzenia przez bramki kontrolne na lotniskach, a także uniemożliwiają wykonywanie badań rezonansem magnetycznym. Zarówno jeden, jak i drugi mit jest fałszywy. Tytanowe implanty zębowe nie wywołują efektu magnetycznego, dlatego nie są wykrywane przez detektory metalu. Dotychczasowe badania nie pokazały również negatywnego wpływu badania rezonansem magnetycznym na stan zdrowia pacjentów.

Co ciekawe, część osób, które poddały się leczeniu implantologicznemu uważa, że implanty wytwarzane są trwałych materiałów, które nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. To nieprawda. Chociaż nowoczesne wszczepy charakteryzują się znakomitą jakością i trwałością, wymagają takich samych zabiegów higienicznych jak naturalne zęby. Niezbędne jest więc regularne szczotkowanie i kontrolowanie stanu uzębienia u stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Zalecane jest także raz w roku przeprowadzanie profesjonalnego zabiegu higienizacji w gabinecie dentystycznym.

Podsumowanie

Implantologia to dziedzina stomatologii, która od lat wzbudza wiele emocji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu i materiałów najwyższej jakości, leczenie implantologiczne jest obecnie całkowicie bezpieczne i pozwala na odzyskanie pięknego uśmiechu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *