Marzec 20, 2019
  • Marzec 20, 2019
Czerwiec 3, 2018

Nasiona chia – właściwości i zastosowanie

Autor 0 158 Views

Nasiona chia, rośliny nazywanej również szałwią hiszpańską, w ostatnich latach podbijają serca i podniebienia osób dbających o zdrowie i sylwetkę, a także wegan i wegetarian. Te niepozorne ziarna przybyły do nas z Meksyku i Gwatemali, gdzie były uprawiane przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. W tym artykule krótko przedstawiamy właściwości nasion chia oraz zalety z włączenia ich do diety.

Właściwości nasion chia

Nasiona chia mają rozmaite właściwości lecznicze i odżywcze:

  • Zawierają 20% białka – są jego bogatym wegańskim źródłem.
  • W 25% składają się z błonnika pokarmowego – są idealne dla osób chcących schudnąć, pomagają regulować procesy trawienia.
  • Są bogate w antyoksydanty.
  • Zawierają cenne składniki mineralne: żelazo, magnez, cynk, fosfor i witaminy: E, B1 i B3.
  • W 100 g nasion chia jest 631 mg wapnia wzmacniającego kości.
  • Olej z nasion chia ma bardzo  wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3, zawiera również kwasy omega-6.
  • Tradycyjne zielarstwo zalecało stosowanie szałwii hiszpańskiej na rany, infekcje górnych dróg oddechowych i w dolegliwościach układu pokarmowego.

Nasiona chia na odchudzanie

W ostatnim czasie popularne stało się spożywanie nasion chia z uwagi na ich właściwości wspomagające odchudzanie. Rzeczywiście, nasiona pęcznieją w żołądku, znacząco zwiększając swoją objętość, co daje poczucie sytości. Taki efekt jest wzmacniany dzięki właściwościom zawartego w nich w dużych ilościach błonnika.

Gdzie kupić nasiona chia?

Wiele osób zastanawia się pewnie, gdzie kupić nasiona chia. Na szczęście nie ma z tym problemu – ziarna chia są coraz lepiej dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Szczególnie dobrze zaopatrzone powinny być markety ze zdrową żywnością. Cena produktu nie jest zbyt wygórowana. Za 1 kilogram zapłacimy ok. 13 zł.

Z czym jeść nasiona chia?

Przepisy z ziarnami chia dostępne na stronach kulinarnych potwierdzają, że są one przede wszystkim świetną bazą dla zdrowych deserów: puddingów, ciast i gęstych koktajli (owoce i chia to zawsze doskonałe połączenie). Można nimi też posypać sałatkę lub wymieszać z ziemniakami, ryżem, kaszą czy soczewicą. Sproszkowane ziarno doskonale nadaje się do zagęszczania potraw.