Lipiec 10, 2019
  • Lipiec 10, 2019
Wrzesień 19, 2018

Sposób na zdrowy sen? Poduszki z pierza!

Autor 0 146 Views

Każdy człowiek z pewnością marzy o tym, aby posiadać wygodne łóżko do spania, dzięki któremu sen będzie przyjemnością. Zdrowy i dobry sen zapewnia każdemu człowiekowi siłę do funkcjonowania na cały kolejny dzień. Aby sen był dobrej jakości, niezwykle ważne jest zakup odpowiedniej pościeli i poduszek. Tego rodzaju miękkie oparcie zapewnia nam błogie uczucie komfortu oraz pozwala na szybką regenerację.

Poduszka jest miękkim oraz sprężystym elementem wyposażenia. Podpiera głowę, aby zwiększyć komfort w trakcie leżenia. Składa się ona z poszycia wykonanego z tkaniny, które nazywane jest wyspą oraz różnego rodzaju wypełnienia.

Historia poduszek 

Przedmioty, które pełniły rolę poduszek, znane już są od mniej więcej dziesięciu tysięcy lat. Ludzie zamieszkujący Mezopotamię używali różnego rodzaju podpór pod głowę wykonywanych z drewna. Twardych materiałów takich jak kamienie oraz drewno używali również Egipcjanie. Chińczycy z kolei piękne poduszki wytwarzali z porcelany. Brzmi to nieprawdopodobnie, prawda? Miękka poduszka, jaką znamy do dziś, została stworzona przez Greków i Rzymian. Poduszki wypełniali oni trzciną oraz słomą. Jak na dzisiejsze standardy, tego rodzaju wypełnienie nie byłoby dla nas zbyt wygodne. Komfortowe wypełnienie poduszki, jakie znamy dziś, pojawiło się dopiero w dwudziestym wieku.

Zalety poduszki z pierza

Dobrej jakości poduszka to podstawa. Obecnie na rynku wyróżniamy następujące rodzaje poduszek:

-poliestrowe – są to poduszki najtańsze. Ich koszt wynosi od 15 do 30 zł. Bardzo szybko tracą swoją puszystość;

-pianka termoelastyczna – charakteryzuje ją sprężystość oraz miękkość. Dość dobrze dopasowuje się do kształtu szyi oraz głowy osoby odpoczywającej. Nie alergizuje;

-lateks – wykazuje się właściwościami antyalergicznymi. Nie pochłania kurzu. Charakteryzuje się trwałością oraz elastycznością;

-puch i pierze – jest to najlepszy i najzdrowszy rodzaj poduszek. Większość poduszek z naturalnym wypełnieniem można prać. Najlepsze poduszki są z pierza gęsiego.

Jak wybrać najlepszą poduszkę? 

Jeśli zależy nam na dobrej jakości, zdrowym śnie, należy zaopatrzyć się w poduszki z pierza, ponieważ doskonale sprawdzają się jako podparcie głowy w trakcie snu oraz jako dodatkowa forma oparcia na fotelu, sofie czy krześle.

Poduszki z pierza charakteryzuje szereg zalet. Pierze to mieszanka puchu oraz miękkich piór, które wcześniej odarto od twardych stosin. Poduszki stworzone z naturalnego pierza gęsiego mają wiele zalet. Przede wszystkim należy nadmienić, że są one bardzo wytrzymałe. Jeśli odpowiednio je pielęgnujemy, z pewnością będziemy mogli je użytkować przez wiele długich lat. Poduszki z pierza wykazują się również świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu zapewniają całą masę komfortowego ciepła w czasie zimowych miesięcy. Z kolei latem zapewniają nam ochronę  ciała przed przegrzaniem. Oprócz tego poduszki z pierza odpowiedzialne są za odprowadzanie wilgoci z ciała, dzięki czemu zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu również w niezwykle gorące letnie noce.

Ile pierza powinna mieć poduszka?

Ilość wypełnienia nie świadczy wcale o jakości poduszki czy kołdry. W tym przypadku im mniej materiału, tym lepiej, z tego względu, że im mniejsze wypełnienie ma poduszka, tym lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi się wykazuje. Na potwierdzenie tej tezy można powołać się na przykład himalaistów, których śpiwory ważą trochę więcej niż kilogram, a potrafią chronić ich przed ogromnymi mrozami.

Inspirowane: Diuna24.pl – egipska bawełna

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *