28 marca, 2024
  • 28 marca, 2024
29 lipca, 2018

USG tarczycy – czy dzieciom można wykonać to badanie i kiedy?

Autor 0 376 Views

Prawidłowy rozwój i wzrost dziecka podyktowany jest rozlicznymi czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Na szczególną uwagę w kontekście rozwoju dziecka zasługuje tarczyca. W przypadku jakichkolwiek problemów w funkcjonowaniu tego gruczołu ważnym badaniem ułatwiającym diagnostykę jest badanie ultrasonograficzne.

Gruczoł tarczycowy u dzieci

Gruczoł tarczowy jest nieparzystym narządem wydzielania wewnętrznego, który znajduje się na przedniobocznej powierzchni przewodu krtaniowo-tchawiczego. Już w 16-17. dniu życia zarodkowego zaczyna się kształtować zawiązek gruczołu. Po narodzinach tarczyca rośnie proporcjonalnie do masy ciała dziecka. W przypadku noworodka jej ciężar wynosi około 1,5 g, jest to bardzo niewiele zważywszy na fakt, że już przed okresem pokwitania jej masa waha się między 10 a 12 g, natomiast w wieku młodzieńczym wynosi około 15 g. Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko ciężar gruczołu, ale również jego czynność. Otóż stwierdzono, że jest on tym aktywniejszy, im młodsze jest dziecko.

Głównym produktem wydzielniczym tarczycy jest tyroksyna. Aktywnym biologicznie metabolitem tyroksyny jest natomiast trójodotyronina. Wymienione hormony mają niebagatelny wpływ na rozwój płodu, noworodka oraz dzieci na wszystkich etapach ich życia. Wpływają one na komórki ciała i biorą czynny udział we wszystkich przemianach ustroju. Uważane są za najważniejszy czynnik oddziałujący na rozwój ośrodkowego układu nerwowego oraz na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych.

USG w diagnostyce schorzeń tarczycy

Obecnie badanie ultrasonograficzne tarczycy jest najczęściej stosowaną metodą obrazową, która służy do oceny stanu morfologicznego gruczołu. Co ważne, jest to badanie bardzo proste, powtarzalne, nieinwazyjne i czułe. Współcześnie używana aparatura ultrasonograficzna umożliwia uwidocznienie w miąższu tarczycy zmian ogniskowych o wielkości 1 milimetra.

Decydując się na wykonanie USG tarczycy możliwe staje się określenie położenia, wielkości, rozmiaru, kształtu i struktury gruczołu. W większości przypadków nie jest potrzebne specjalne przygotowanie dziecka. W trakcie badania powinno ono znajdować się w pozycji na plecach z głową maksymalnie odgiętą ku tyłowi. Jedynym problemem może okazać się nadmierna aktywność pacjenta, która wpływa na wiarygodność oceny wielkości gruczołu.

Wskazania do wykonania USG tarczycy u dzieci i młodzieży

Jedynie na podstawie wyniku badania USG tarczycy, z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać konkretne jednostki chorobowe. Jest to możliwe dzięki znajomości obrazów charakterystycznych dla poszczególnych chorób gruczołu tarczycowego, które w przypadku wielu pacjentów ujawniają bardzo wcześnie. Bardzo wiele nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu tarczycy ujawnia się już w okresie dojrzewania, czyli wtedy kiedy w organizmie zachodzą intensywne przemiany hormonalne. Wskazaniem do wykonania USG tarczycy u dzieci i młodzieży jest:

  • nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy,
  • powiększenie obwodu szyi dziecka,
  • zmiany w obrębie gruczołu tarczycowego.

Powyższe objawy wskazywać mogą na występowanie u dzieci schorzenia (np. wola obojętnego wieku rozwojowego, wola guzkowego, czy też autoimmunologicznego zapalenia tarczycy) wymagającego natychmiastowego leczenia.

USG gruczołu tarczycowego u noworodków

Badanie ultrasonograficzne stanu gruczołu tarczycowego ma szczególne znaczenie w przypadku noworodków. Jest ono podstawowym badaniem wykonywanym u dzieci z nieprawidłowym wynikiem testu przesiewowego dotyczącego niedoczynności tarczycy, która jest jedną z najczęstszych wrodzonych endokrynopatii człowieka. Jego wykonanie jest uzasadnione zważywszy na fakt, że zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy może negatywnie wpłynąć na zdolności intelektualne dziecka. Rokowania w przypadku wielu dzieci z nieprawidłowościami w zakresie funkcjonowania narządu są bardzo dobre, pod warunkiem wykrycia ich w odpowiednim momencie.

Aby zapobiec nieodwracalnym zmianom wynikającym z zaburzeń w pracy tarczycy zaleca się USG gruczołu u noworodków w sytuacji podejrzenia wrodzonego braku gruczołu tarczowego na podstawie przesiewowego testu Gutriego. Badanie dobrze jest wykonać również u dzieci, u których występują utrudnienia w połykaniu lub oddychaniu. Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego tarczycy u noworodka mogą być także choroby matki np. choroba Gravesa, hipoplazja lub aplazja gruczołu tarczowego.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

Następny

Kto powinien sięgnąć po aromamarketing?

13 września, 2018 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *