29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
22 stycznia, 2019

Wkładki ortopedyczne w funkcjonowaniu osób ze szpotawością stóp

Autor 0 441 Views

Choroby stóp bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza, gdy dotyczą wad wrodzonych. Jedną z nich jest szpotawość stóp, która charakteryzuje się między innymi krótkim ścięgnem Achillesa oraz tym, że zewnętrzny grzbiet stopy zwrócony jest ku górze, z kolei pięta zwrócona jest ku stronie wewnętrznej. Przypadłość ta może zostać wykryta już w pierwszych dniach życia noworodka, a nawet w jeszcze w trakcie ciąży w okresie życia płodowego. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, warto poznać metody jej leczenia i wspomóc chorego dostępnymi środkami. Operację u dziecka można przeprowadzić nie wcześniej niż po piątym roku życia.

Leczenie stóp szpotawych

Ważnym elementem procesu leczenia jest odpowiednio wczesne wykrycie szpotawości stóp. Szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia pomaga w korygowaniu wady. Elastyczność mięśni i więzadeł u noworodka wspomaga efektywne leczenie. Są różne metody leczenia wady. Wyróżniamy leczenie operacyjne lub leczenie nieinwazyjne polegające na stopniowym korygowaniu wady poprzez odpowiednią rehabilitację. Metoda nieoperacyjna została opracowana przez Ignacio Ponsetiego i polega na wykonywaniu specjalnego zestawu ćwiczeń i stosowaniu ortez. Zalecane są częste masaże i ćwiczenia mięśni, które mogą być wykonywane podczas codziennych czynności, np. chodzenie po piasku. Nieleczona wada stopy może powodować zwyrodnienie kręgosłupa, przyczyniając się do ukształtowania nieprawidłowej postawy. Osoby, które mają problem ze szpotawością stóp szybciej się męczą, mają problem z wykonywaniem niektórych czynności. Aby ułatwić funkcjonowaniem osób z tym uciążliwym i bolesnym zwyrodnieniem, konstruuje się wkładki ortopedyczne dostosowane do indywidualnych wymiarów chorego i zaawansowania choroby. Przy tworzeniu wkładek ważne jest uwzględnienie wieku i wagi osoby chorej. Po wkładki sięgają osoby w rożnym wieku.  Stabilizują one stopę oraz zapobiegają jej wykoślawieniu. Dzięki nim buty wyglądają na stopie estetycznie i nie przekrzywiają się w trakcie wykonywania ruchów. Regulacja pozycji stopy pomaga zachować równowagę całego ciała i zapobiec niebezpiecznym upadkom.

Komfort noszenia obuwia dla osób ze szpotawością stóp

Odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia komfortu noszenia obuwia. Noga źle ustawiona w bucie szybciej się męczy, pogłębia się również jej deformacja. Warto więc zamówić indywidualne wkładki ortopedyczne, które są idealnie dopasowane do stóp. Tego typu wspomaganie jest nieocenione przy rehabilitacji oraz w leczeniu pooperacyjnym. Wkładki pomogą zminimalizować ból stóp i kręgosłupa. Mogą być noszone profilaktycznie, by na bieżąco korygować tendencje do przekrzywiania stóp, zwłaszcza, jeśli w rodzinie stwierdzono przypadki zwyrodnień lub wady wrodzone stóp. Wkładki ortopedyczne są lekkie, idealnie dostosowane do rozmiarów stopy i typu schorzenia oraz stopnia jego zaawansowania. Powoduje to minimalizację ryzyka otarć. Warto również wspomnieć, że świetnie odprowadzają ciepło, dzięki czemu rozwiązują problem z potliwością stóp.

Leczenie stóp szpotawych jest angażujące i często długotrwałe. Ważne jest, by zachować cierpliwość i skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby oraz metod jej leczenia, wkładki ortopedyczne są absolutną koniecznością. Wspomagają leczenie i nie dopuszczają do przekoślawień i wykrzywień stopy w bucie.

Inspirowane: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *