1 marca, 2024
 • 1 marca, 2024
10 sierpnia, 2023

Nagrzewnice gazowe – gdzie warto je wykorzystać? Jak zdobyć dobry sprzęt?

Autor 0 183 Views

Gdy temperatura za oknem spada, przebywanie w nieogrzewanych pomieszczeniach staje się uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie niemożliwe. Żeby utrzymać odpowiednią temperaturę powietrza we wnętrzu, można wykorzystać nagrzewnicę gazową. Co to za sprzęt i gdzie najczęściej się go stosuje? Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia, aby nagrzewnica gazowa zdała egzamin?

Nagrzewnica gazowa – co to? Jak działa? Gdzie warto ją wykorzystać?

 Nagrzewnica gazowa to urządzenie zasilane gazem, które służy do ogrzewania pomieszczeń. Wentylator sprzętu zasysa powietrze, które trafia do otwartej komory, gdzie jest podgrzewane przez gorące spaliny wytwarzane w procesie spalania gazu, a następnie – po uzyskaniu odpowiedniej temperatury – wydmuchiwane do wnętrza.

Nagrzewnice gazowe można wykorzystać zarówno w przemyśle, jak i na budowie czy też w branży rolniczej. Doskonale ogrzewają one m.in.:

 • remontowane pomieszczenia,
 • garaże,
 • warsztaty,
 • hale i magazyny,
 • szklarnie i przechowalnie roślin,
 • budynki gospodarcze,
 • pomieszczenia inwentarskie.

 

Do prawidłowego działania nagrzewnica gazowa nie potrzebuje prądu. Dlatego sprawdza się w budynkach bez dostępu do instalacji elektrycznej. Sprzęt może być wykorzystywany w zamkniętym pomieszczeniu, o ile zostanie wyposażony w przewód odprowadzający spaliny, a system wentylacji we wnętrzu będzie sprawny.

Urządzenia są zasilane mieszanką propan-butan, dzięki czemu efektywnie działają nawet w niskich temperaturach. Są wydajne, a zarazem bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o ich prawidłowym podłączeniu i użytkowaniu, gdyż to właśnie te elementy w największym stopniu przesądzają o bezpieczeństwie eksploatacji. Istotny jest również dobór sprzętu. Dlatego warto mu poświęcić nieco uwagi.

Jak wybrać nagrzewnicę gazową?

 Chociaż zróżnicowanie sprzętowe podpowiada co innego, wybór nagrzewnicy gazowej nie musi być skomplikowany. Trzeba jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby zakupione urządzenie się sprawdziło. Oto najważniejsze czynniki.

 1. Moc grzewcza. Przekłada się na możliwości grzewcze urządzenia. Należy ją dobrać do wielkości pomieszczenia. Nagrzewnice o mocy 10,5 kW sprawdzą się w przypadku niewielkich wnętrz. Z kolei urządzenia o mocy 16 kW pozwalają ogrzać średnie i duże pomieszczenia. Jeżeli zależy Ci na ogrzaniu warsztatu lub magazynu, sięgnij po sprzęt o mocy 30-33 kW.
 2. Przepływ powietrza. Zapewnia bezpieczną pracę urządzenia. Schładza je w sposób kontrolowany, dzięki czemu nagrzewnica gazowa nie nagrzewa się nadmiernie podczas pracy. Pozytywnie wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo jej użytkowania, ale również żywotność. Im wyższa moc grzewcza sprzętu, tym wyższą wartość powinien osiągać przepływ powietrza. W przypadku nagrzewnic gazowych o mocy grzewczej 16 kW wystarczający będzie przepływ powietrza na poziomie 300 m3/h.
 3. Dodatkowe usprawnienia. Elektroniczny zapłon i możliwość regulacji temperatury (np. za pomocą wbudowanego pokrętła lub zewnętrznego termostatu) to udogodnienia, które pozytywnie wpływają na komfort użytkowania sprzętu. Część urządzeń ma w standardzie reduktor i przewód do odprowadzania spalin, które pozwalają na bezpieczne korzystanie ze sprzętu nawet w zamkniętych pomieszczeniach.
 4. Ochrona przed przegrzaniem. Nowoczesne nagrzewnice gazowe są wyposażone w czujniki, które monitorują temperaturę sprzętu. Jeśli przekroczy ona ustalony limit, urządzenie się wyłącza.
 5. Solidna konstrukcja. Nagrzewnica gazowa powinna być wyposażona w trwałą obudowę, która zabezpieczy podzespoły sprzętu przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Najlepiej, jeśli będzie ona pomalowana proszkowo.

Nagrzewnica gazowa to sprzęt, który sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkowego źródła ciepła. Jest wydajna, wygodna w użytkowania i niedroga w bieżącej eksploatacji. Odpowiednio dobrana ogrzeje nawet duże pomieszczenie, zapewniając odpowiedni komfort termiczny znajdującym się w nim ludziom, zwierzętom, roślinom lub mieniu.

źródło: AXAN GAZ instalacje gazowe

  Biznes
Następny

Jak działają sprężarki śrubowe?

21 sierpnia, 2023 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *