1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
23 października, 2019

Oświetlenie techniczne, czyli podstawa wystroju wnętrz industrialnych

Autor 0 623 Views

Oświetlenie techniczne jest jednym z podstawowych elementów w projektowaniu wnętrz w stylu industrialnym. W tej kategorii produktów dostępne są przede wszystkim szyny oświetlenioweświetlówki kompaktowereflektory sufitowe, listwy oświetleniowe oraz świetlówki kompaktowe. Dzięki temu mamy możliwość doboru funkcjonalnego oświetlenia, które nada projektowanej przez nas przestrzeni wyjątkowego charakteru.

Oświetlenie techniczne – charakterystyka

W przypadku oświetlenia technicznego instalowanego na suficie, dostępne są dwa moduły – do montażu natynkowego lub w płycie gipsowo-kartonowej. Jeżeli chodzi o rodzaj zasilania, wyróżniamy przede wszystkim światła halogenowe, świetlówki oraz zyskujące coraz większą popularność światła LED. Poszczególne produkty różnią się również kształtem, kolorystyką i rozmiarem

Plafony sufitowe

Na szczególną uwagę zasługują plafony sufitowe, które cechują się minimalistycznym designem. Plafony sprawdzają się szczególnie dobrze w niskich pomieszczeniach, gdzie wiszące, rozbudowane formy mogłyby dodatkowo przytłoczyć aranżację. Produkowane są w wielu różnych kształtach i rozmiarach – znajdziemy wśród nich zarówno moduły na planie koła o kilkucentymetrowej średnicy, jak i kwadratowe klosze o stosunkowo długim boku. Plafony sufitowe emitują wiązkę światła nawet do 2900 lm, dlatego nadają się do oświetlania pomieszczeń o dużej kubaturze. Dawniej stosowane były głównie w kuchniach i łazienkach, jednak obecnie coraz częściej możemy spotkać je także w salonach lub sypialniach.

Szyny oświetleniowe

Równie ciekawym produktem, na który nie sposób nie zwrócić uwagi przy aranżacji wnętrz industrialnych, są szyny oświetleniowe. Szyny oświetleniowe możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: jedno- i trójfazowe. W przypadku jednofazowych szyn włącznik będzie uruchamiał wszystkie światła jednocześnie. Natomiast szyny trójfazowe dają nam w tym zakresie większą swobodę, uruchamiając jednym przyciskiem tylko wybrane światła. Szyny oświetleniowe świetnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, przykładowo w przestronnych salonach, długich korytarzach czy obszernych kuchniach. Jednakże przemyślany projekt pozwoli uzyskać ciekawy efekt również w niewielkich, problematycznych pomieszczeniach, takich jak garderoba czy spiżarnia.

Reflektory sufitowe

Kolejnym elementem oświetleniowym, który pozwoli na uzyskanie nowoczesnego, industrialnego efektu są reflektory sufitowe. Precyzyjnie kierują one całe światło w wybrany przez nas punkt (przykładowo na kolekcję obrazów czy książek). Obecnie reflektory bazują na technologii LED, która pozwala na uzyskanie jasnego światła (ok. 250 lm), przy niskim zużyciu energii.

Świetlówki kompaktowe

Do kategorii świetlówek kompaktowych możemy zaliczyć m.in. lampy ksenonowe, błyskowe, rtęciowe i sodowe oraz kule plazmowe. Stanowią one wyjątkowo ciekawą alternatywę dla klasycznych żarówek, ponieważ dostarczają większą ilość światła (nawet do 900 lm) przy zdecydowanie mniejszym zużyciu energii. Świetlówki kompaktowe cechują się ponadto ogromną różnorodnością w zakresie dostępnych kształtów. Oprócz kulistych wzorów dostępne są także świetlówki w kształcie walców czy fantazyjnych spirali z widocznym żarnikiem.

Oświetlenie techniczne daje ogrom możliwości przy tworzeniu wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym. Proste plafony sufitowe, surowe szyny oświetleniowe, funkcjonalne reflektory sufitowe czy energooszczędne świetlówki kompaktowe to bardzo minimalistyczne formy, które podkreślą nietypowy charakter aranżowanej przestrzeni.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *