20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
4 czerwca, 2018

Skuteczne sposoby na pobudzenie kreatywności u dzieci

Autor 0 547 Views

Prawa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za naszą kreatywność. Wielu rodziców może martwić się faktem, iż ich dzieci nie są zbyt kreatywne. Nie chcą wymyślać zabaw, sami nie inicjują zabawy, a na pytanie „co zrobisz”, często odpowiadają „nie wiem”. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ każdy ma w sobie kreatywność, trzeba ją jedynie rozbudzić. Warto zatem poświęcić trochę czasu i podsunąć dzieciom sposoby na to, aby ta kreatywność się w nich zwiększyła.

Co można dać dzieciom, aby pobudzić ich kreatywność?

1. Pozwolenie na eksperymentowanie

Nic tak nie cieszy dzieci, jak poznawanie nowych rzeczy. Same doskonale wiedzą jak coś powinno być zrobione, a kiedy pojawia się problem, po prostu eksperymentują. Nie należy wtedy dziecka strofować. Trzeba dać mu wolną rękę i zielone światło do działania. Dzieci bardzo chętnie odkrywają nowe rzeczy! Czym są młodsze, tym mają w sobie mniej strachu. To odpowiedni moment, aby mogły eksperymentować do woli. To pozytywnie wpłynie na ich kreatywność.

2. Wolność

Młody wiek to najlepszy okres, aby poznawać świat. Dzieciom więc należy się trochę wolności. Zakazy, które stawiane są przez dorosłych, tylko zatrzymują kreatywność i nie pozwalają jej rozwijać. Kiedy dziecko chce dotknąć wody w fontannie, pozwól mu na to. Najmłodszym trzeba dać możliwość samodzielnych decyzji w każdej dziedzinie.

3. Czas na podjęcie decyzji

Nie każdy dokonuje decyzji szybko. Dotyczy to również dzieci. Warto dam im więcej czasu, na ich samodzielne działanie. Zarówno dorośli, jak i dzieci muszą mieć chwilę za zastanowienie i podjęcie decyzji. Nie ma w tym nic złego. Samodzielne decyzje dziecka pobudzają jego kreatywność i pozwalają lepiej poznać świat i swoje potrzeby.

Kreatywność to niezwykle ważna cecha, która przydaje się na każdym etapie życia. Kiedy rodzice oczekują, aby ich dzieci były kreatywne warto, aby sami tę kreatywność w sobie odkryli. Warto zatem eksperymentować z dziećmi. Jak to zrobić? Na przykład przez wspólną zabawę, która może być nie tylko świetną formą spędzania wolnego czasu, ale też doskonałą nauką.

Następny

Jak dobrze uczyć się języków obcych?

5 czerwca, 2018 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *