Transport międzykontynentalny to duże wyzwanie. Zakłada pokonanie wielu kilometrów a przy tym najczęściej narzuca potrzebę bezpiecznego transportu towarów. W dzisiejszych czasach również bardzo ważny jest czas, czyli im szybciej – tym lepiej. Dlatego też przedsiębiorcy i producenci różnorodnych towarów stają przed dylematem, jaki rodzaj transportu międzykontynentalnego wybrać. Postaramy się wskazać wady i zalety transportu morskiego i kolejowego, aby wybór stał się nieco łatwiejszy.
Międzykontynentalny transport kolejowy jest stosunkowo dość świeżą opcją w kontekście wielu dekad handlu pomiędzy Europą i Chinami. Do tej pory pociągi do Azji stanowiły rozwiązanie wolne, wielokrotnie generowały potrzebę przenoszenia ładunku na inne składy a i ceny tych połączeń nie były zachęcające. Ogólnie było to mało wygodne, wiązało się z wieloma formalnościami i nie dawało konkurencyjnej oferty wobec innych form transportu w zakresie czasu transportu.
Sytuacja zmieniła się wraz z uruchomieniem specjalnego połączenia kolejowego Europy, w tym Polski, z Chinami. Ten system linii kolejowych nie tylko jest nową i zachęcającą alternatywą dla innych form transportu międzykontynentalnego, ale zapewnia także regularność i odpowiednio skraca czas trwania przewozu w stosunku np. do popularnego transportu morskiego. Ponadto spedycja kolejowa jest niedroga, co dodatkowo zachęca przedsiębiorców dążących do optymalizacji wydatków funkcjonowania firm.
Z dodatkowych zalet warto także pamiętać o tym, że towary załadowane w Warszawie jadą do celu jednym pociągiem. Oczywiście, nie jest możliwe, żeby pociągi ekspresowe przeznaczone do obsługi transportu międzykontynentalnego objeżdżały wszystkie stacje kolejowe w każdym większym mieście Polski. W takim razie czy jest to rozwiązanie wyłącznie dla firm z Warszawy? Naturalnie, że nie. Podobnie, jak nie tylko firmy z Pomorza wykorzystują transport wodny, tak nie tylko producenci ze stolicy mogą skorzystać z szybkiego pociągu międzykontynentalnego. Towary mogą z powodzeniem zostać dostarczone do Warszawy ciężarówkami z każdego zakątka Polski, aby następnie wyruszyć w podróż do Azji. Co więcej, pociąg międzykontynentalny zatrzymuje się także w Łodzi i Gdańsku. Tak samo działa to w drugą stronę, czyli kiedy jakieś towary, części, elementy czy półfabrykaty zostają przywiezione z Azji dla polskiego producenta.
Popularność międzykontynentalnego transportu kolejowego stale rośnie, z każdym rokiem uruchamiane są nowe połączenia, a dzięki temu wzrasta również ilość towarów transportowanych koleją do Azji. Transport ten nie kończy się na Warszawie, ponieważ swoim zasięgiem obejmuje większość krajów Unii Europejskiej. Wzrost popularności tej metody transportu i jej ciągły rozwój wpływa również na stale obniżające się koszty przewozu towarów z Polski do Chin, jak i również z Chin do Polski.
Warto pamiętać, że spedycja kolejowa doskonale sprawdza się w ramach transportu multimodalnego. Połączenie systemu ekspresowych pociągów towarowych z innymi środkami transportu – np. samochodami ciężarowymi, daje doskonałe rezultaty w zakresie czasu dostawy i niskiej ceny. Co więcej, sprawdza się także w realizacji usługi „door-to-door”, przez co zdejmuje z przedsiębiorców większą część obciążeń związanych z logistyką dostaw.
Obecnie w usługach komercyjnych transport drogą morską jest jednym z elementów transportu multimodalnego. Transport multimodalny gwarantuje takie zaplanowanie trasy i rozłożenie transportu na różne formy, aby był on możliwie jak najbardziej optymalny zarówno pod względem ceny, jak i czasu realizacji. Nie mniej jednak transport kontenerowy drogą morską jest bardzo popularnym i cenionym elementem transportu multimodalnego. Jego wykorzystanie z pewnością najlepiej i najbardziej optymalnie zaplanuje profesjonalny spedytor.
O ile transport lotniczy wciąż pozostaje najszybszą metodą przewozów międzykontynentalnych, to jednak wciąż jest to metoda najdroższa. Najdłużej trwa transport morski, choć jego ceny wydają się dość atrakcyjne. Natomiast transport kolejowy jest wypośrodkowany zarówno pod kątem czasu trwania, jak i ceny. I tak, transport lotniczy zajmuje średnio około 9 dni, transport kolejowy średnio 22 dni, natomiast drogą morską towary podróżują do Polski z Chin przez okres około 55 dni.
Istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę rozważając wybór środka transportu jest niewątpliwie optymalizacja kosztów względem strat wynikających z przedłużającego się transportu. Niejednokrotnie bardziej opłacalnym będzie nieco wyższa cena transportu przy jednoczesnym szybszym obrocie importowanymi towarami. Tu każdy przedsiębiorca rozważa ten element w zakresie swoich potrzeb. Znaczenie ma także rodzaj przewożonych towarów – np. artykuły spożywcze wymagają stosunkowo krótkiego czasu transportu oraz gwarancji odpowiednich warunków przechowywania. To zapewnia spedycja kolejowa ekspresowymi pociągami towarowymi.
Źródło: Firma spedycyjna – Symlog