20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
12 września, 2019

Pojazd sprowadzany zza zachodniej granicy – czy konieczna będzie autolaweta?

Autor 0 385 Views

Sprowadzenie auta zza granicy od wielu lat jest bardzo atrakcyjną opcją zakupu. Polacy najczęściej decydują się na zakup pojazdów z krajów zachodnich, gdyż niemieckie czy austriackie samochody ze względu na bardzo dużą ilość autostrad, mimo dużego przebiegu są zwykle w doskonałym stanie technicznym. Dodatkowo mieszkańcy wspomnianych krajów znani są ze swej dbałości o detale i solidności, na co wskazują dobrze utrzymane wnętrza pojazdów, regularnie wykonywane przeglądy czy serwis realizowany wyłącznie w renomowanych punktach.

Kupno

Zakup samochodu w Niemczech czy Austrii nie jest problemem. Wiele korzystnych ofert można znaleźć za pośrednictwem internetu. Możliwe jest również skorzystanie z ogłoszeń dostępnych w prasie. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto zaplanować kilka spotkań ze sprzedającymi (najlepiej w zbliżonej lokalizacji). Nigdy nie można mieć bowiem pewności, że oglądany samochód będzie w stanie odpowiadającym temu, który był podany w ogłoszeniu. Wybierając kilka potencjalnych ofert, prawdopodobnie unikniemy dodatkowych kosztów związanych z powrotem do kraju bez nowego auta.

Transport

Po zakupie należy bezpiecznie przetransportować zakupiony pojazd do kraju. Istnieją na to dwa sprawdzone sposoby – wynajęcie lawety i skorzystanie z usług pomocy drogowej lub zabranie ze sobą drugiego kierowcy.

Pierwsza opcja będzie najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem, ale wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. W tym przypadku schemat jest dosyć prosty – kupujący wyjeżdża za granicę obejrzeć interesujący go samochód, po zakupie auto jest ładowane na lawetę, a następnie przywożone do Polski. Rozwiązanie to sprawdzi się w szczególności w przypadku pojazdów o wątpliwym stanie technicznym oraz takich, które nie są ubezpieczone lub nie posiadają aktualnego przeglądu technicznego. Warto zaznaczyć, że laweta nie wymaga od kupującego angażowania dodatkowych osób.

Drugim rozwiązaniem w przypadku konieczności sprowadzenia pojazdu zza granicy jest wzięcie ze sobą drugiego kierowcy. Ma to zarówno swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim taka metoda może okazać się problematyczna z organizacyjnego punktu widzenia. Kupujący musi bowiem zabrać ze sobą drugiego kierowcę, który powinien być doświadczony ze względu na kilkugodzinną, wymagającą trasę oraz dysponować nieograniczoną ilością wolnego czasu. Warto zaznaczyć, że w przypadku braku znajomości języka obcego, ewentualna awaria czy inne problemy na drodze zapewne będą wymagały wezwania pomocy drogowej. W przypadku niespodziewanych problemów technicznych cały wyjazd oczywiście znacząco się wydłuży. Decydując się na wynajem lawety, całkowicie eliminujemy zatem takie ryzyko.

Jakie rozwiązanie warto wybrać?

W przypadku, gdy kupujący jest osobą posługującą się językiem niemieckim czy angielskim, a dobry stan techniczny pojazdu został potwierdzony przez specjalistę, zabranie ze sobą drugiego kierowcy może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Jednak w każdej innej sytuacji laweta będzie rozwiązaniem znacznie szybszym i bezpieczniejszym. Dzięki skorzystaniu z usług pomocy drogowej ograniczamy również ilość działań organizacyjnych spoczywających na kupującym. Przed wyborem konkretnej firmy świadczącej tego typu usługi warto szczegółowo zapoznać się z zakresem oferty, opiniami na temat danego podmiotu oraz cennikiem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *