16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
8 lipca, 2020

Rola nowoczesnych technologii w nauce angielskiego online

Autor 0 279 Views

Nowoczesne technologie informatyczne są obecne w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Nie inaczej jest w kwestii edukacji – nauka z wykorzystaniem tradycyjnych metod stopniowo jest wypierana przez nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie efektywności nauki. Szczególne zastosowanie mają one w przypadku nauki języka angielskiego Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym obszarze jest bowiem pełna mobilność i codzienny kontakt z językiem.

Lekcje w internecie

W dobie pandemii koronawirusa najlepszym rozwiązaniem jest nauka języka angielskiego online w wirtualnych klasach. Taką propozycję ma w swojej ofercie zdecydowana większość renomowanych szkół językowych. Ze względu na fakt, iż takie zajęcia są w pełni interaktywne i odbywają się w czasie rzeczywistym, możliwa jest praca w grupach, stosowanie wirtualnej tablicy, komunikowanie się na czacie czy bieżące korekty lektora w kwestii wykorzystywanego słownictwa i zasad gramatycznych. W wirtualnych klasach lektorzy wykorzystują  też dodatkowe e-narzędzia, takie jak fragmenty książek, gry, filmiki, dokumenty czy nagrania audio.

Blog i e-book

Dostęp do słowa pisanego w języku angielskim bez korzystania z internetu nie jest łatwy. Wynika to z faktu, że znaczna część literatury w tym języku dostępna jest jedynie w specjalistycznych księgarniach lub bibliotekach. Interesujących tytułów na próżno szukać w popularnych sieciówkach, ale stosunkowo łatwo można uzyskać do nich dostęp przy pomocy portali internetowych, udostępniających za darmo bądź za niewielką opłatą tzw. e-booki. Wybór tytułów jest ogromny, więc każdy uczeń znajdzie ciekawą dla siebie pozycję. Nauka języka angielskiego poprzez czytanie pozwala na znaczne poszerzenie słownictwa literackiego, specjalistycznego czy mowy potocznej (w zależności od wybranej literatury). W sieci znaleźć można również blogi pisane przez osoby uczące angielskiego, na których łamach publikują posty pomocne w zgłębianiu języka. Poruszają one zagadnienia gramatyczne, pomagają zrozumieć trudne słówka czy kierują czytelnika do wartościowych portali w języku angielskim. Natomiast czytanie blogów tworzonych przez osoby anglojęzyczne nie tylko poszerza słownictwo specyficzne dla danego regionu czy grupy społecznej, ale pomaga również zrozumieć zagadnienia kulturowo-socjalne.

Podcasty, filmy i seriale

Osoby uczące się języka angielskiego powinny każdego dnia poświęcać kilka minut na naukę. Podcasty, czyli krótkie relacje dźwiękowe bądź filmowe doskonale sprawdzą się jako szybkie lekcje języka angielskiego dla zapracowanych. Dzięki możliwości subskrypcji podcasty interesujące danego ucznia są automatycznie pobierane, więc nie trzeba tracić czasu na ich szukanie w internecie. Dla tych, którzy dysponują większą ilością wolnego czasu, przydatne będą dostępne w sieci programy, filmy i seriale w języku angielskim.

Testy i zabawy interaktywne

Nauka języka angielskiego powinna być przyjemnością, najlepiej zatem, aby uczeń korzystał z ulubionych narzędzi. W celu sprawdzenia zarówno aktualnego poziomu języka angielskiego, jak i nabytej w ostatnim czasie wiedzy, można skorzystać z testów on-line. Dobrym sposobem na naukę jest też korzystanie z różnego rodzaju krzyżówek, gier, zabaw czy rebusów interaktywnych. Metody te są szczególnie popularna w nauczaniu dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób prowadzić lekcje języka angielskiego również dla dorosłych. Poprzez zabawę łatwiej zapamiętać bowiem słówka czy wyrażenia, gdyż pojawiają się konkretne skojarzenia i konteksty.

Nauka języka angielskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest nie tylko bardziej efektywna, ale również przyjemniejsza zarówno dla ucznia, jak i lektora. Zapewne warto więc korzystać z dobrodziejstw, jakie daje dostęp do sieci, gdyż różnorodność materiałów edukacyjnych jest bardzo istotna w nauce języka.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *