Rozprawy sądowe, które mają rozstrzygnąć to, kto otrzyma prawa do opieki nad dzieckiem, oraz rozpatrzeć roszczenie o alimenty, zdarzają się niestety coraz częściej. Zwiększa się również liczba małżeństw, które kończą się rozwodem. Takie sytuacje rodzą wiele problemów, również tych związanych z zapewnieniem uprawnionym osobom (dzieciom i w niektórych przypadkach byłemu małżonkowi) kosztów utrzymania. Mierząc się z tak trudną sytuacją, warto wiedzieć, jak uzyskać alimenty oraz warto skorzystać z porady radcy prawnego.
W związkach, które kończą się rozwodem zawsze najbardziej cierpi dziecko. Do obowiązków obojga rodziców należy zapewnienie mu odpowiednich warunków do rozwoju oraz edukacji. W momencie kiedy jeden z rodziców nie mieszka na stałe z dzieckiem, sąd może zarządzić wobec niego obowiązek płacenia miesięcznych świadczeń dla dziecka, czyli alimentów.
Zdarza się, że w zależności od relacji oraz podejścia drugiego rodzica, wysokość alimentów można ustalić w drodze porozumienia. Nawet jednak w takim przypadku należy zadbać o to, aby alimenty zostały ustalone w wyroku sądowym.
Podstawowym warunkiem, aby móc złożyć pozew do sądu jest przygotowanie informacji i dokumentów dotyczących miesięcznych wydatków na dziecko np. jedzenie, leki, przybory szkolne, zajęcia dodatkowe, etc.. Trzeba również przedstawić informacje i posiadane dokumenty dotyczące możliwości zarobkowych tak swoich, jak i osoby, która ma zostać zobowiązana do płacenia alimentów. W pozwie powinna zostać określona wysokość alimentów, którą chcemy, żeby sąd zasądził. Postępowaniem w sprawie alimentów zajmuje się Wydział Rodzinny właściwego miejscowo Sądu Rejonowego. Po złożeniu w sądzie pozwu, sąd doręcza jego odpis do pozwanego i wyznacza termin rozprawy, na której wysłuchuje strony i przeprowadza postępowanie dowodowe. Wydając wyrok sąd może zadecydować, że przyznana kwota będzie inna niż w samym pozwie. Jeżeli strona, od której alimenty zostały zasądzone nie zastosuje się do wydanego orzeczenia, sprawę można skierować do komornika, który będzie starał się wyegzekwować należności. Jeżeli to nie poskutkuje, instytucją, do której można się zgłosić jest Fundusz Alimentacyjny. Warto również wspomnieć, że można ubiegać się o przyznanie alimentów na czas trwania postępowania w drodze zabezpieczenia powództwa. Można o to wystąpić w piśmie poprzedzającym pozew, w pozwie lub w trakcie trwania postępowania sądowego.
Udział w sporach prawnych, w szczególności dotyczących tak drażliwych tematów jak rozwód, opieka nad dzieckiem czy alimenty, jest zazwyczaj trudnym doświadczeniem. Na szczęście, istnieje rozwiązanie, które pozwala na przejście przez cały proces z ograniczeniem własnego bezpośredniego udziału w nim. Można tego dokonać poprzez współpracę z radcą prawnym.
Współpracę z radcą prawnym warto zacząć już wcześniej, np. już w momencie składania pozwu rozwodowego. Dzięki uzyskanym wskazówkom dowiemy się, jakie dokumenty potrzebne są do przedstawienia sprawy w korzystny dla nas sposób.
Radcowie prawni, którzy specjalizują się w sprawach alimentacyjnych, potrafią w odpowiedni sposób chronić interesy swojego klienta, w tym m.in. znają sposoby na wykazanie tego, że przeciwna strona stara się zataić swoje dochody.
Radca prawny doradzi, pomoże podjąć właściwe kroki oraz będzie godnie reprezentował każdego klienta przed sądem.