W życiu każdej kobiety w końcu nastaje czas menopauzy i najczęściej kojarzy się on z nieprzyjemnym okresem. Wiele kobiet bardzo obawia się menopauzy, ponieważ wiąże ją z licznymi skutkami ubocznymi, jednak wiedząc, jak zadbać o siebie w czasie przekwitania, możemy wiele z tych negatywnych skutków wyeliminować lub zredukować.
Menopauza wiąże się z ustaniem menstruacji, co skutkuje uniemożliwieniem posiadania potomstwa. Kobiety doświadczają tego procesu najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Menopauza to naturalne, nieuniknione zmiany zachodzące w damskim układzie hormonalnym. Właśnie ten układ w dużej mierze odpowiada za samopoczucie oraz przebieg znaczących procesów w organizmie.
Objawy menopauzy
Do najczęstszych symptomów przekwitania należą:
W tym okresie warto szczególnie o siebie zadbać. Nie należy dodatkowo zamartwiać się faktem, iż nasz nastrój zmienia się z sekundy na sekundę, dodatkowy stres tylko pogarsza sytuację. Warto rozmawiać z bliskimi o dolegliwościach, tak aby mogli nas zrozumieć i wykazać się wyrozumiałością. Oprócz tego istotna jest dieta – jedzenie ma szczególny wpływ na nasz organizm. Spożywając zdrowe posiłki, bogate w błonnik, białko, warzywa i owoce, a przy tym unikanie potraw tłustych, obfitujących w cholesterol, możemy znacznie zredukować dolegliwości związane z przekwitaniem. Aktywność fizyczna również nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Od wielu lat badania udowadniają, że regularne ćwiczenia poprawiają nastrój, gdyż podczas treningu uwalniane są hormony szczęścia – endorfiny. Co więcej, aktywność fizyczna skutecznie pomaga w walce z przewlekłymi bólami. Dodatkowo warto regularnie chodzić na badania, suplementować witaminy oraz minerały, których domaga się nasz organizm.
Wiele kobiet uważa, że menopauza przekreśla szansę na dobre życie seksualne – popęd seksualny spada, dokucza zmęczenie, a na dodatek pojawia się suchość pochwy spowodowana spadkiem estrogenu. Z aktywności seksualnej również nie powinno się pod żadnym pozorem rezygnować, ponieważ regularne kontakty seksualne sprzyjają prawidłowemu stanowi narządów płciowych. Gdy te narządy nie są poddawane pracy, zupełnie jak mięśnie, ulegają zwiotczeniu.
Stosunki seksualne i ich jakość w okresie przekwitania może być ulepszana w różny sposób – poprzez urozmaicanie gry wstępnej, czy chociażby rozmowę o swoich potrzebach z partnerem. Suchość pochwy w okresie menopauzy jest trudniejsza w wyeliminowaniu, ponieważ wymaga zastosowania konkretnych produktów. Warto zaopatrzyć się w specjalne kremy i żele nawilżające, które przede wszystkim powinny bazować na wodzie, a inne skuteczne substancje to między innymi kwas mlekowy, kwas hialuronowy czy też glikogen. Zadbanie o ogólne nawodnienie organizmu również pozytywnie wpływa na dolegliwości związane z suchością pochwy.
Podsumowując, menopauza nie musi oznaczać najgorszego okresu w życiu kobiety. Przy odpowiednim zadbaniu o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne można znakomicie radzić sobie z objawami przekwitania. Wystarczy po prostu zaczerpnąć wiedzy oraz przede wszystkim nie załamywać się i szukać rozwiązań. W każdym przypadku pomocą służy również lekarz, który może zalecić hormonalną terapię zastępczą, która ma na celu przywrócenie równowagi hormonalnej.