27 kwietnia, 2024
  • 27 kwietnia, 2024
15 grudnia, 2023

Prezentacja PowerPoint w procesie onboardingu

Autor 0 554 Views

Proces wprowadzania nowego pracownika do firmy (onboarding) wiąże się najczęściej z przekazaniem wielu istotnych informacji, między innymi na temat obowiązujących zasad, realizowanych działań, czy też struktury organizacyjnej. Warto przedstawić je w atrakcyjnej, zrozumiałej formie, tak aby przyniosły spodziewany efekt. Świetnie sprawdza się do tego prezentacja multimedialna, którą możesz stworzyć w programie PowerPoint.

Nie da się ukryć, że onboarding jest niezwykle ważnym procesem dla obu stron. Dla pracownika, ponieważ jest w stanie zapoznać się z nowym miejscem pracy i lepiej wdrożyć się w aktualną sytuację, a także dla firmy, która po takim wprowadzeniu otrzymuje osobę gotową do działania. I właśnie dlatego znaczenie ma to, jak onboarding zostanie przeprowadzony.

Czy prezentacja PowerPoint może usprawnić onboarding w firmie?

 Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywiście twierdząca, jednak warto pamiętać, że wiele zależy tu od tego, w jaki sposób wykorzystasz program PowerPoint. Do tego jednak przejdziemy za chwilę. Najpierw dobrze będzie omówić wszystkie atuty prezentacji multimedialnej w procesie onboardingu.

  • Podkreślić trzeba to, że stanowi ona świetne uzupełnienie przedstawiania firmy – oczywiście nie wszystkie informacje znajdą się na slajdach, jednak ich treść pomoże Ci lepiej nad wszystkim zapanować, dzięki czemu zyskasz pewność, że nic nie zostało pominięte.
  • Prezentacja multimedialna, jeśli wyróżniać się będzie zorganizowaną strukturę, ułatwi przyswojenie przekazywanych informacji – dzięki temu pracownik znacznie więcej zapamięta ze spotkania, nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby udostępnić mu prezentację, by mógł do niej wrócić.
  • Na slajdach znaleźć mogą się ważne wykresy, materiały filmowe, czy narzędzia interaktywne – wszystko, co pozwoli w sposób kompleksowy przedstawić firmę, konkretne stanowisko, ważne zasady, ideały oraz ogólną misję.

Nie należy zapominać też o tym, że atrakcyjna, treściwa prezentacja multimedialna działać będzie zachęcająco na nowego członka zespołu. Przekazane treści sprawią, że wdroży się znacznie szybciej, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki osiągane przez niego w początkowym okresie pracy na stanowisku.

Dobra prezentacja multimedialna w procesie onboardingu – czym powinna się wyróżniać? Jak ją stworzyć?

 Warto w tym miejscu podkreślić, że wszystkie powyższe korzyści związane z użyciem programu PowerPoint w ramach onboardingu mogą mieć miejsce tylko wówczas, gdy prezentacja zostanie wykonana w sposób prawidłowy.

Ewentualne błędy spowodują, że przyniesie ona więcej szkód, niż pożytku. Wprowadzić może wtedy niepotrzebne zamieszanie w zespole – zwłaszcza gdy nowy pracownik nie zrozumie przedstawionych mu informacji.

Jak tego uniknąć? Na pewno warto kierować się podstawowymi zasadami tworzenia prezentacji multimedialnych, które dotyczą:

  • ograniczania ilości tekstu na slajdach,
  • używania grafik w celu zwizualizowania konkretnych danych,
  • przemyślanego wystąpienia, które powinno współgrać z prezentacją,
  • czytelności i przejrzystości poprzez przemyślane użycie czcionek i kolorystyki slajdów,
  • spójności przygotowywanych slajdów.

Nie wystarczy „wrzucić” do prezentacji ściany tekstu, a następnie wyświetlić ją nowemu pracownikowi z poleceniem, by się z nim zapoznał. Nie ma to nic wspólnego z profesjonalnym, przemyślanym onboardingiem.

Jeżeli zatem zależy Ci na zaprojektowaniu odpowiedniej prezentacji multimedialnej PowerPoint, która pozwoli przeprowadzić cały proces w sposób właściwy, skorzystaj z pomocy specjalistów. Wykonają oni wszystko za Ciebie, oczywiście zgodnie z wcześniejszymi sugestiami i efektem, jaki chcesz osiągnąć. Co więcej, mogą oni także podpowiedzieć Ci kilka ważnych rozwiązań i wyjaśnić, jak taka prezentacja powinna wyglądać.

Wszystko to pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów, przez które onboarding okaże się po prostu nieskuteczny. I choćby z tego powodu warto zainteresować się usługami profesjonalnego tworzenia prezentacji multimedialnych.

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *