Każda roślina potrzebuje do życia dwutlenku węgla. Zdarza się jednak, że nie jest ona w stanie pobrać wystarczającej ilości CO2 z powietrza. Dotyczy to zwłaszcza uprawy in-door. Wówczas konieczna jest suplementacja. Jakie problemy świadczą o tym, że jest ona niezbędna?
Rośliny hodowane na świeżym powietrzu (w ogrodzie, na balkonie) są w stanie samodzielnie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na dwutlenek węgla. Suplementacja tym pierwiastkiem jest konieczna w przypadku upraw w namiocie, szklarni, akwarium, a także growboxie. Przyjmuje się, że wystarczające stężenie dwutlenku węgla to 300-400 ppm. Taką ilość rośliny pobierają z powietrza. Zwiększenie stężenia CO2 prowadzi do wzrostu wydajności roślin nawet o 50%. Przy stężeniu 500-700 ppm rośliny będą bujniejsze, ich rozwój będzie szybszy, a na dodatek będą one bardziej odporne na wysokie temperatury. Podawanie dwutlenku węgla zwiększa także zdolność rośliny do wchłaniania większej ilości substancji odżywczych. Należy jednak zauważyć, że nadmiar CO2 może być szkodliwy. Rośliny mogą wówczas cierpieć na niedobór innych składników odżywczych, fotosynteza może być utrudniona, a odporność na szkodniki osłabiona. Dlatego też tak ważny jest pomiar stężenia CO2 i przestrzeganie odpowiednich zasad dozowania.
Suplementacja dwutlenkiem węgla najczęściej odbywa się poprzez podawanie tego pierwiastka roślinom bezpośrednio z butli. Do tego celu stosuje się różne urządzenia, które pozwalają zachować odpowiednie stężenie CO2. Dobrym rozwiązaniem jest reduktor ciśnienia z elektrozaworem, który kontroluje przepływ gazu. Dorze zaopatrzyć się także w miernik stężenia CO2, który pozwala modyfikować parametry. Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest elektroniczny sterownik albo w pełni zautomatyzowana linia wytwarzająca CO2 z gazu ziemnego i kontrolująca jego poziom. Oprócz suplementacji gazem z butli, możliwe jest także podawanie CO2 w tabletkach. Zawsze należy podawać dwutlenek węgla w ciągu dnia. W przypadku hodowli in-door należy to robić przy włączonym oświetleniu. Wówczas zachodzi proces fotosyntezy i rośliny mogą wykorzystać ten związek. Trzeba również zadbać o odpowiednią wentylację w obiegu zamkniętym, co utrudni zbyt szybkie usuwanie CO2 z obszaru uprawy. Konieczne jest także dostarczenie roślinom większej ilości wody.
Alternatywą dla suplementacji gazem z butli jest podawanie dwutlenku węgla w tabletkach. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, a pozwala zwiększyć szybkość wzrostu roślin nawet o 30%. Dwutlenek węgla dostarczany jest w tym przypadku bezpośrednio do korzeni. Tabletki mogą być stosowane na każdym podłożu. Ważne, aby stosować preparat tylko do zdrowych roślin. Jedna tabletka wystarcza na 250 litrów wody i utrzymuje odpowiednie stężenie CO2 przez 4 do 6 godzin. Dla uzyskania optymalnych rezultatów, przez cały cykl wzrostu rośliny najlepiej podawać tabletki dwa razy w tygodniu. Efektem ubocznym suplementacji tabletkami z CO2 może być czasowe obniżenie poziomu pH. Nieprawidłowy poziom tych wartości może obniżyć zdolność rośliny do wchłaniania substancji odżywczych. Należy więc na bieżąco kontrolować poziom pH wody i gleby. Można również stosować preparaty bakteryjne, które ułatwią przetwarzanie nadmiernych ilości odpadów.
Dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości dwutlenku węgla podczas uprawy in-door ma bardzo dobre działanie na ich optymalny wzrost. Warto jednak pamiętać o tym, że nadmiar CO2 jest szkodliwy, dlatego też należy kontrolować jego stężenie niezależnie od sposobu aplikacji tego pierwiastka. Inwestycja w dobrej jakości miernik stężenia CO2 zapewni w pełni bezpieczną suplementację.