Oznakowanie przewożonego ładunku pełni niezwykle ważne funkcje, które mają wpływ na przebieg transportu, a także sprawność realizacji całego łańcucha dostaw. Z tego powodu kwestii tej należy poświęcić mnóstwo uwagi. Podobnie jak znakom manipulacyjnym, które są wykorzystywane do zabezpieczania ładunków.
Na początek warto wyjaśnić, o czym tak naprawdę jest mowa. Znaki manipulacyjne to symbole, które informują o zawartości opakowania, a także o tym, jak należy z nim postępować w trakcie przewozu, przeładunku i magazynowania. Mogą mieć postać naklejek, nadruków lub też zostać namalowane i wypalone.
To dzięki nim osoby odpowiedzialne za poszczególne czynności składające się na przebieg dostawy są w stanie odpowiednio zabezpieczyć ładunek przed uszkodzeniem bądź utratą kluczowych właściwości.
Warto w tym miejscu podkreślić, że znaki manipulacyjne mają uniwersalne znaczenie na całym świecie. Przygotowywane są zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, nad którymi czuwają odpowiednie organizacje międzynarodowe.
Oczywiście trudno przedstawić wszystkie symbole umieszczane na ładunkach. Jest ich bowiem sporo. Niektóre z nich pojawiają się jednak szczególnie często. Mowa tutaj chociażby o symbolu kieliszka, który informuje, że w opakowaniu znajdują się przedmioty szklane, czy termometru – oznacza on, że ładunek jest wrażliwy na wpływ wysokich temperatur, dlatego powinien być przewożony i przechowywany w odpowiednich warunkach.
Do tego dochodzą oznaczenia typowo przeładunkowe, takie jak symbol przekreślonego haku, zgodnie z którym towary nie mogą być zaczepiane przy użyciu haków, czy też związane z procesem magazynowania produktów. W tym przypadku wymienić trzeba zwłaszcza symbol dwóch strzałek skierowanych ku górze. Zgodnie z nim, przesyłka powinna być przechowywana pionowo.
W celu zapoznania się i odczytania pozostałych znaków manipulacyjnych, warto korzystać ze specjalnych list i baz danych dostępnych chociażby w internecie. Zawierają one nie tylko graficzne przykłady oznaczeń, ale również instrukcje wyjaśniające, do czego się odnoszą.
Po wyjaśnieniu, czym są znaki manipulacyjne i przedstawieniu kilku przykładów, pora skupić się na tym, dlaczego są one tak ważne dla firm logistycznych. Jak się bowiem okazuje, nie chodzi tu wyłącznie o proste instrukcje przekazywane kierowcom, magazynierom, czy osobom odpowiedzialnym za koordynowanie łańcucha dostaw.
Do powyższych informacji należy dodać jeszcze fakt, iż stosowanie znaków manipulacyjnych jest obowiązkowe. Aktualne przepisy przewidują wysokie kary dla firm, które nie przestrzegają aktualnych zasad.
Wszystko to sprawia, że o znakach manipulacyjnych trzeba pamiętać. Nie dość, że poprawiają płynność dostaw, to na dodatek mają wpływ na bezpieczeństwo. Oczywiście istotne jest przy tym to, aby każda osoba mająca do czynienia z przewożonym ładunkiem była w stanie prawidłowo je zinterpretować. Wymaga to odpowiedniej wiedzy bądź dostępu do tabelek wyjaśniających stosowane symbole.
źródło: TRANSlogis spedycja