16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
15 grudnia, 2023

Znaki manipulacyjne w logistyce – czym są i jak się je wykorzystuje?

Autor 0 667 Views

Oznakowanie przewożonego ładunku pełni niezwykle ważne funkcje, które mają wpływ na przebieg transportu, a także sprawność realizacji całego łańcucha dostaw. Z tego powodu kwestii tej należy poświęcić mnóstwo uwagi. Podobnie jak znakom manipulacyjnym, które są wykorzystywane do zabezpieczania ładunków.

Czym są znaki manipulacyjne? Dlaczego są używane w logistyce?

 Na początek warto wyjaśnić, o czym tak naprawdę jest mowa. Znaki manipulacyjne to symbole, które informują o zawartości opakowania, a także o tym, jak należy z nim postępować w trakcie przewozu, przeładunku i magazynowania. Mogą mieć postać naklejek, nadruków lub też zostać namalowane i wypalone.

To dzięki nim osoby odpowiedzialne za poszczególne czynności składające się na przebieg dostawy są w stanie odpowiednio zabezpieczyć ładunek przed uszkodzeniem bądź utratą kluczowych właściwości.

Warto w tym miejscu podkreślić, że znaki manipulacyjne mają uniwersalne znaczenie na całym świecie. Przygotowywane są zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, nad którymi czuwają odpowiednie organizacje międzynarodowe.

Przykładowe znaki manipulacyjne wykorzystywane w logistyce

 Oczywiście trudno przedstawić wszystkie symbole umieszczane na ładunkach. Jest ich bowiem sporo. Niektóre z nich pojawiają się jednak szczególnie często. Mowa tutaj chociażby o symbolu kieliszka, który informuje, że w opakowaniu znajdują się przedmioty szklane, czy termometru – oznacza on, że ładunek jest wrażliwy na wpływ wysokich temperatur, dlatego powinien być przewożony i przechowywany w odpowiednich warunkach.

Do tego dochodzą oznaczenia typowo przeładunkowe, takie jak symbol przekreślonego haku, zgodnie z którym towary nie mogą być zaczepiane przy użyciu haków, czy też związane z procesem magazynowania produktów. W tym przypadku wymienić trzeba zwłaszcza symbol dwóch strzałek skierowanych ku górze. Zgodnie z nim, przesyłka powinna być przechowywana pionowo.

W celu zapoznania się i odczytania pozostałych znaków manipulacyjnych, warto korzystać ze specjalnych list i baz danych dostępnych chociażby w internecie. Zawierają one nie tylko graficzne przykłady oznaczeń, ale również instrukcje wyjaśniające, do czego się odnoszą.

Znaki manipulacyjne w logistyce – jakie pełnią funkcje?

 Po wyjaśnieniu, czym są znaki manipulacyjne i przedstawieniu kilku przykładów, pora skupić się na tym, dlaczego są one tak ważne dla firm logistycznych. Jak się bowiem okazuje, nie chodzi tu wyłącznie o proste instrukcje przekazywane kierowcom, magazynierom, czy osobom odpowiedzialnym za koordynowanie łańcucha dostaw.

  • Znaki manipulacyjne chronią przed uszkodzeniem towaru, a co za tym idzie, przed wieloma reklamacjami. Jak wiadomo, mogą one znacząco obniżyć osiągane zyski, a w skrajnych przypadkach nawet decydować o poważnych stratach. Ich unikanie stoi zatem w interesie przedsiębiorstwa.

 

  • Prawidłowe oznaczenie przesyłek ma również pozytywny wpływ na sprawność realizacji poszczególnych czynności. Mowa tutaj zarówno o transporcie, jak i przeładunku, czy magazynowaniu. Pracownicy wiedzą, z czym mają do czynienia, dzięki czemu są w stanie lepiej zaplanować swoją pracę.

 

  • Nie można zapominać także o tym, że znaki manipulacyjne decydują o bezpieczeństwie. I to nie tylko przesyłek, ale też osób, które mają z nimi do czynienia! Pozwalają uniknąć wielu wypadków, które bywają nawet tragiczne w skutkach.

 

Do powyższych informacji należy dodać jeszcze fakt, iż stosowanie znaków manipulacyjnych jest obowiązkowe. Aktualne przepisy przewidują wysokie kary dla firm, które nie przestrzegają aktualnych zasad.

Wszystko to sprawia, że o znakach manipulacyjnych trzeba pamiętać. Nie dość, że poprawiają płynność dostaw, to na dodatek mają wpływ na bezpieczeństwo. Oczywiście istotne jest przy tym to, aby każda osoba mająca do czynienia z przewożonym ładunkiem była w stanie prawidłowo je zinterpretować. Wymaga to odpowiedniej wiedzy bądź dostępu do tabelek wyjaśniających stosowane symbole.

źródło: TRANSlogis spedycja

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *