Marzenie o lawendowych polach sprawia, że coraz częściej decydujemy się na uprawę lawendy na balkonie. To taka namiastka naszych marzeń, która sprawia, że na co dzień możemy cieszyć się lawendowym aromatem. Lawenda jako roślina użytkowa służąca do produkcji olejków eterycznych przywędrowała do nas z basenu Morza Śródziemnego. Lawenda (łac. Lavandula) nie jest przystosowana naturalnie do naszego klimatu, dlatego – zwłaszcza w hodowli na balkonie – wymaga ona szczególnej troski.
Sadząc krzaczki lawendy w balkonowych doniczkach trzeba im zapewnić odpowiednie podłoże, starannie dobierając glebę. Ogrodnicy rekomendują do tego celu ziemię wzbogaconą w wapń. Dodatkowo podłoże musi być przepuszczalne, aby krzaczki lawendy nie ulegały podtopieniom. Warto także umieścić w donicach warstwę drenażową, złożoną na przykład z drobnych, białych kamyczków, które kupić można w każdej kwiaciarni. Drenaż ułatwi systemowi korzeniowemu lawendy prawidłową cyrkulację wilgoci, co wykluczy zarówno wyschnięcie, jak i podgnicie rośliny.
Donice z sadzonkami umieszczamy w miejscu zacisznym, ciepłym i słonecznym, jednak nie w punkcie południowego opierania się słońca, gdyż roślina łatwo ulega poparzeniom i lipcowe upały mogą ją zniszczyć. Jeśli jest taka możliwość wskazane są zachodnie części balkonu lub tarasu, tak by popołudniowe słońce docierało do rośliny wykluczając spalenie jej delikatnych tkanek w czasie maksymalnego, południowego nasłonecznienia. Ekspozycja rośliny na promieniowanie słoneczne powinna być łagodna.
Przed zimą donice z lawendą należy zabezpieczyć na wypadek silnych mrozów. W tym celu owija się donice włókniną i pakuje w tekturowe kartony. Dzięki temu krzaczki lawendy przezimują i na wiosnę można je będzie ściąć. Ścinanie starych części rośliny zapewnia jej kwitnienie w drugim sezonie wegetacyjnym. Bez ścięcia suchej części krzaczka lawenda nie zakwitnie. Zaleca się, aby aż do połowy maja nie wystawiać donic bez osłon z włókniny i tekstury, gdyż nawet niewielki przymrozek jest w stanie zniszczyć tę szlachetną i delikatną roślinę.