16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
24 stycznia, 2023

Wilgoć w mieszkaniu? Sprawdź, jak skutecznie się jej pozbyć

Autor 0 675 Views

Nadmierna ilość wody w powietrzu jest problemem wielu osób. Na szczęście obecnie można skorzystać z wielu sprawdzonych rozwiązań, które niwelują wilgoć w mieszkaniu. Do pomocy można użyć m.in., odświeżacz powietrza.

Skąd w mieszkaniu bierze się wilgoć?

Miejscami najbardziej narażonymi na wilgoć w mieszkaniu są łazienka oraz kuchnia, z uwagi na generowanie pary wodnej w trakcie gotowania czy kąpieli. Oczywiście to niejedyne pomieszczenia, gdzie ten problem może wystąpić. Wilgoć może również pojawić się w korytarzu, pokoju dziecięcym czy w sypialni.

Jeżeli wyczuwasz nadmiar wilgoci w pomieszczeniach, nie bagatelizuj tego problemu. Wilgoci często towarzyszy rozwój pleśni oraz grzybów, co ma skutki nie tylko nieestetyczne, ale wpływa także na pogorszenie stanu zdrowia i złe samopoczucie. Wilgoć sprzyja również rozwojowi insektów, które dobrze radzą sobie w ciepłym i mokrym środowisku.

Wilgoć w mieszkaniu powstaje m.in. z przecieków, gdy dach jest nieszczelny. Może pojawić się w wyniku braku izolacji fundamentów, ocieplenia ścian czy wad konstrukcyjnych budynku. Wprowadzana jest do mieszkania także przy źle zamontowanych lub nieszczelnych oknach. Powodem jej powstawania jest także wadliwa wentylacja.

Po czym można poznać, że w mieszkaniu jest wilgoć?

Pierwszym sygnałem nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach są zaparowane okna oraz lustra. Zauważysz również, że ręczniki oraz ubrania po wyjęciu z pralki schną znacznie dłużej niż dotychczas. Zareaguj również, gdy na ścianie zauważysz czarne plamy pokryte meszkiem.

Sygnałem, że w mieszkaniu pojawiła się wilgoć jest także nieprzyjemny zapach stęchlizny. Twoją uwagę powinna zwrócić także odklejająca się od ściany tapeta, łuszcząca się farba, a także pęcznienie drewnianych elementów.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Gdy zauważysz pierwsze symptomy wilgoci, zacznij działać od razu. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, możesz przede wszystkim zainwestować w odświeżacz powietrza Kolorado. Wprowadzisz do pomieszczeń takich, jak łazienka czy kuchnia piękny zapach, który na pewno wprawi Cię w dobry nastrój. Oczywiście nie tylko odświeżacz powietrza stojący jest niezbędny przy walce z wilgocią i jej skutkami. Zainwestować warto także w osuszacz powietrza, który w dużym stopniu może rozwiązać problem z wilgocią poprzez usunięcie nadmiaru wody z powietrza.

Do eliminacji wilgoci z pomieszczeń warto wykorzystać także pochłaniacze wilgoci. Niewielkie pojemniki z granulatem skutecznie doprowadzają do uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Możesz także wybrać pochłaniacz z dodatkowym zapachem, przez co zyskasz w jednym pochłaniacz oraz odświeżacz powietrza stojący.

Do walki z wilgocią możesz także wykorzystać rośliny, takie jak skrzydłokwiat, oplątwę, bluszcz lub paprotki. Naturalnymi pochłaniaczami wilgoci są również sól oraz kreda.

Sięgając po sprawdzone sposoby, możesz skutecznie pozbyć się wilgoci z pomieszczeń. Zrób to dla własnego zdrowia, jak i komfortu przebywania w mieszkaniu.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *