20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
23 grudnia, 2022

Kamienie naturalne a ogrzewanie podłogowe – czy są dobrym pomysłem?

Autor 0 625 Views

Kamienie naturalne przez wielu uznawane są jako idealny przewodnik ciepła. Z tego względu stanowią świetny wybór jako posadzka do wnętrza z coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jakim jest ogrzewanie podłogowe. Granit, trawertyn, jak również płytki marmurowe będą wyglądać pięknie, a także niewątpliwie spełnią swoje funkcje.

Czy płytki z kamienia naturalnego zdadzą egzamin na ogrzewaniu podłogowym?

Kamienie naturalne, do których zaliczamy między innymi trawertyn lub marmur, bardzo dobrze przewodzą ciepło, dlatego coraz częściej wykorzystywane są do wnętrz z rozprowadzonym ogrzewaniem podłogowym. Struktura kamienia naturalnego na posadzce pozwala na całkowite przenikanie ciepła, dzięki czemu wykorzystywanie dodatkowej izolacji na podłogę w postaci dywanu lub kapci jest całkowicie zbędne.

Płytki naturalne stanowią doskonały wybór do pomieszczeń, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Nie tylko dostarczają optymalny poziom ciepła w całej przestrzeni, ale również są niezwykle przyjazną opcją dla organizmu, do którego ciepło przechodzi poprzez posadzkę bezpośrednio.

Ogrzewanie podłogowe – jakie płytki naturalne wybrać?+

Płytki marmurowe są uznawane za materiał szlachetny, a przy tym niezwykle kosztowny. Głównie z tego względu rzadko wykorzystywany jest do roli posadzki podłogowej. Płytki te cechują łagodne barwy o naturalnych, pięknych zdobieniach. Płytki marmurowe świetnie przewodzą i utrzymują ciepło i – co równie ważne – posiadają ogromnie wysoką klasę ścieralności, dlatego mogą służyć przez naprawdę długi czas, zachowując swój niepowtarzalny wygląd. Jedynym minusem może być matowienie płytek spowodowane temperaturą.

Trawertyn to kamień naturalny pod względem struktury i wielu innych cech fizycznych zbliżony do marmuru. Jest jednak nieco bardziej delikatny, z niższą klasą ścieralności. Równie znakomicie jednak przewodzi ciepło i utrzymuje je w pomieszczeniu, dlatego także sprawdzi się jako posadzka na ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio zaimpregnowany, trawertyn okaże się bardzo trwałym materiałem. Płytki trawertynowe występują w jasnej, ciepłej kolorystyce – od beżu po brąz, z naturalnymi zdobieniami, dlatego z pewnością będą komponować się klasycznymi aranżacjami wnętrz.

Wykorzystanie płytek naturalnych na ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe to innowacyjne rozwiązanie, które niesie przede wszystkim korzyści zdrowotne, ekonomiczne i estetyczne. Instalacja zostaje ukryta pod podłogą, dzięki czemu jest niewidoczna – konieczność stosowania grzejników, które po latach żółkną czy nawet rdzewieją, a poza tym generują kurz – stała się przeszłością. Stąpanie bosymi stopami po rozgrzanej podłodze to nie tylko miłe doświadczenie, lecz także swoista terapia dla całego organizmu.

Choć zastosowanie płytek naturalnych jako posadzki przy ogrzewaniu podłogowym to kosztowna inwestycja, zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie, które niewątpliwie zaowocuje w przyszłości.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *