Sezon na pracę za granicą kojarzy się z okresem letnim i wakacyjnym. Największa liczba pracowników poszukujących zatrudnienia zgłasza się zarówno do pracodawców, jak i do biur pośrednictwa pracy późną wiosną i wczesnym latem, pragnąc znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Warto wiedzieć, że rekrutacja osób do pracy za granicą jest procesem ciągłym. Z powodzeniem można podpisać kontrakt zarówno w połowie wakacji, jak i w sezonie jesienno-zimowym. Może to dziwić, ale nawet jesienią nie brakuje atrakcyjnych ofert zatrudnienia w Holandii. Jaka praca jest więc dostępna, jak jej szukać i jaką najlepiej wybrać?
Najczęściej kiedy mamy do czynienia z rekrutacją do pracy, odbywa się ona w określonym czasie, na przykład gdy pojawia się wzrost produkcji, w sezonie dotyczącym konkretnej branży czy zwyczajnie kiedy pojawia się wakat z powodu odejścia innego pracownika. Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku pracy za granicą. Tutaj rekrutacja ma charakter ciągły. Rekrutację w Polsce na zlecenie holenderskich pracodawców przeprowadzają biura pośrednictwa pracy za granicą. Charakter ich działalności pozwala na nieustanne dysponowanie konkretnymi ofertami pracy w Holandii. Biura pośrednictwa pracy współpracują z więcej niż jednym zagranicznym pracodawcą i stąd płynność rekrutacji. Biura pośrednictwa pracy mogą różnić się między sobą profilem. Niektóre skupiają się na ofertach pracy z jednego konkretnego obszaru, inne oferują możliwość wyjazdu do większości państw europejskich. Dodatkowo zróżnicowane mogą być same oferty pracy za granicą. W wybranych biurach przekrój branż, w których prowadzone są rekrutacje, jest szeroki, inne z kolei skupiają się na konkretnej gałęzi, na przykład ogrodnictwie. Warto poznać profil biura pośredniczącego w zatrudnieniu za granicą, zanim się do niego udamy, aby świadomie wybrać takie, które będzie naszym opiekunem w trakcie zarobkowego wyjazdu za granicę.
Wiele branż działa nieustannie, bez względu na pogodę, temperaturę czy porę roku. Wśród nich można wymienić pracę w magazynach, halach produkcyjnych, hurtowniach czy w logistyce. Nieco bardziej zadziwiająca może okazać się możliwość podjęcia pracy w ogrodnictwie w sezonie jesienno-zimowym za granicą. Jest to gałąź gospodarki, która kojarzy się z sezonowością okresu wiosenno-letniego. Nie w Holandii. Tam uprawa czy handel kwiatami, zarówno doniczkowymi, jak i ciętymi, stanowi znaczącą część holenderskiego rynku pracy i ogólnie gospodarki – mamy tu do czynienia z ciągłością produkcji. Oczywiście praca w ogrodnictwie w Holandii to nie tylko zbiór kwiatów. Do obowiązków pracowników zatrudnionych za granicą należy także sadzenie, codzienne podlewanie i pielęgnacja, czyli obrywanie oraz przycinanie liści, nawożenie roślin, a ostatecznie również zbiór, pakowanie i etykietowanie kwiatów. Ogrodnictwo szklarniowe daje szanse na zatrudnienie całoroczne. Dla pracowników zatrudnionych za granicą warunki są sprzyjające. Praca w ogrodnictwie w Holandii trwa cały rok, zarówno w sezonie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym. Możliwe jest także podpisanie z holenderskim pracodawcą dłuższego kontraktu. Każdy kandydat do pracy w sektorze ogrodnictwa w Holandii może mieć pewność, iż praca nie nastręcza większych trudności, choć wymaga zwykle ciągłego przebywania „na nogach”. Ogrodnictwo szklarniowe, również w sezonie jesienno-zimowym, jest pracą godną uwagi i zdecydowanie opłacalną.
Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą