20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
18 marca, 2020

Jak ograniczyć koszty produkcji sprężonego powietrza w firmie?

Autor 0 256 Views

Ograniczenie kosztów produkcji sprężonego powietrza w firmie jest jednym z podstawowych dylematów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć każdej firmie produkcyjnej czy zakładowi świadczącemu usługi przy pomocy instalacji służącej do wytwarzania sprężonego powietrza. Warto jest przemyśleć dobór odpowiednich urządzeń i wybrać te, które są w stanie wytworzyć taką ilość sprężonego powietrza, która jest dokładnie dopasowana do potrzeb konkretnego cyklu produkcyjnego czy ilości potrzebnej do obsługi konkretnych klientów.

Jak sprężarki śrubowe zmieniły system wytwarzania sprężonego powietrza w przedsiębiorstwach o dynamicznym zapotrzebowaniu na to medium?

Na rynku pojawiły się w sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności. Urządzenia te cieszą się ogromną popularnością z uwagi na to, że dzięki nim można optymalnie dostosować ilość wytwarzania sprężonego powietrza z uwzględnieniem potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego czy usługowego. Kompresory powietrza o zmiennej wydajności sprawdzają się w pracy, w której zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest dynamiczne i ulega licznym i ciągłym zmianom. Odpowiedni kompresor przemysłowy o zmiennej wydajności jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na sprężone powietrze, a przy okazji obniża koszty eksploatacyjne oraz zużycie energii elektrycznej. Warto jest wybierać urządzenia wyróżniające się optymalnymi parametrami pracy, mającymi kluczowe znaczenie w kontekście stworzenia nowoczesnego, wydajnego, energooszczędnego oraz opłacalnego w eksploatacji parku maszynowego.

Wydajność i parametry techniczne sprężarek zmiennoobrotowych

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności są dostosowane do pracy w zakresie ciśnień od 5 do 13 barów. Godnym zauważenia jest to, iż wydajność tego typu urządzeń oscyluje w granicach 0,51 do 58,20 m3 na minutę. Oznacza to, iż taki park maszynowy pokrywa zapotrzebowanie na sprężone powietrze w wyżej wymienionych zakresach, a jednocześnie nie powoduje zastojów i zatorów w codziennej pracy, co pozwala na realizację konkretnych cyklów produkcyjnych czy też świadczenie usług.

Dobrej jakości sprężarki zmiennoobrotowe mają mocne silniki elektryczne o mocy od 5,5 do 355 kW. Dzięki wyborowi odpowiedniego kompresora przemysłowego o zmiennej wydajności uzyskuje się urządzenie, które doskonale sprawdza się w wielu zakładach, w których zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne i różnie kształtuje się w jednostce czasu. Oznacza to, że firma produkcyjna czy zakład świadczący usługi przy pomocy sprężonego powietrza nie musi obawiać się o to, że posiadane kompresory przemysłowe będą urządzeniami nieopłacalnymi, które nie tylko obciążą finansowo firmę, ale również powodują ,że straci ona dużą ilość funduszy firmowych na ich eksploatację i pokrycie kosztów wytwarzania sprężonego powietrza.

Do czego przyda się sprężarka zmiennoobrotowa?

Sprężarki śrubowe zmiennoobrotowe dostosowują się do potrzeb każdej firmy, niezależnie od tego, jaki jest charakter i profil jej działania. Równie dobrze mogą one być wykorzystywane w bardzo małych przedsiębiorstwach, jak i firmach średnich i dużych oraz tych, które wykorzystują instalację do wytwarzania sprężonego powietrza jedynie w sytuacjach awaryjnych bądź też traktują tę działalność, jako dodatkową.

Dobrej jakości sprężarki śrubowe zmiennoobrotowe mogą stanowić park maszynowy także  w tych przedsiębiorstwach, w których nie ma kontrahentów zapewniających stałe zamówienia na produkty wytwarzane przy pomocy sprężonego powietrza. Reagowanie na dynamiczne zmiany rynkowe oraz obniżanie kosztów eksploatacji parku maszynowego nie polega tylko na tym, aby dobierać sprzęt nowoczesny, ale również taki, który posiada odpowiednie parametry techniczne, dostosowane do konkretnej sytuacji, z jaką przychodzi mierzyć się wielu współcześnie działającym przedsiębiorcom, niepewnym, co do wykonywanej dotychczas działalności.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności zapewniają ograniczenie poboru mocy urządzenia, a tym samym ilości pobieranej energii elektrycznej z sieci. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej i opłaty z tym związane mogą być niższe nawet o 25% w skali jednego roku kalendarzowego, co pozwala zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki powietrza

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *