16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
9 lipca, 2020

Jakie narzędzia przydadzą się początkującemu ogrodnikowi?

Autor 0 306 Views

Sprzyjająca aura ciepłych miesięcy to wystarczająca zachęta do rozpoczęcia swojej przygody z ogrodnictwem. Aby w pełni oddać się przyjemności płynącej z aranżacji własnego ogrodu, warto zainwestować w niezbędne pomoce. Jakie narzędzia przydadzą się więc początkującemu ogrodnikowi?

Po pierwsze: trawnik

Na samym początku przygody z zagospodarowywaniem powierzchni działki warto poznać przeznaczony do założenia trawnika zestaw narzędzi ręcznych. Podstawowymi akcesoriami są widły amerykańskie oraz szpadel. Posiadające 4 zęby widły ogrodowe to proste narzędzie do przekopywania i spulchniania ziemi. Szeroki rozstaw zębów czyni z wideł tego typu praktyczne narzędzie do wykopywania głęboko zakorzenionych w ziemi chwastów. Ułatwiają one także przemiał grubszych grudek gleby. Do uprawy trawnika przyda się również szpadel o końcówce w kształcie trójkąta/owalu lub prostokąta, który wraz z widłami tworzy uniwersalny zestaw do rozluźniania i napowietrzania gleby. Lekki siewnik ręczny na kółkach znacznie ułatwi sianie trawy oraz kontrolę nad tym procesem, a długi wąż ogrodowy oraz zraszacz zapewnią glebie i roślinności odpowiednie nawodnienie. Stalowe lub plastikowe grabie pomogą uprzątnąć trawnik z liści oraz pozostałych zanieczyszczeń. W utrzymaniu zielonego dywanu z oczywistych względów przyda się także kosiarka oraz podkaszarka.

Zadbane rabaty i klomby

Stworzenie w ogrodowej przestrzeni rabatek i klombów to ciekawy sposób na udekorowanie działki roślinnością. Zorganizowanie przeznaczonych do tego celu niewielkich kawałków ziemi także wymaga kilku akcesoriów. Zestaw narzędzi ręcznych w postaci małej łopatki, grabi oraz motyki z pazurkami ogrodniczymi znacznie ułatwi tworzenie miejsca dla roślin. Spulchniona i napowietrzona za ich pomocą ziemia to podatny grunt pod uprawę bylin, kwiatów jednorocznych, dekoracyjnych krzewów czy przydomowego warzywniaka. 

Czego jeszcze potrzebuje początkujący ogrodnik? Sklep z narzędziami ogrodowymi będzie miejscem, w którym znajdziemy wiele podpowiedzi i inspiracji – czeka w nim niezbędny asortyment do aranżacji ogrodu roślinnymi klombami. Poręczne grabie różnej wielkości usprawnią przekopywanie gleby, usuwanie chwastów wraz z korzeniami oraz zakopywanie zasianych nasion i cebulek. Służąca do wykopywania dołków pod rośliny łopatka dotrze wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na duży szpadel. Na niewielkiej powierzchni grządek odnajdzie się także wyposażona w pazurki motyka, które także przygotowuje grunt pod sadzenie roślin.

Wymagające drzewa i krzewy

W pracy nad tą specyficzną grupą roślin początkującemu ogrodnikowi pomogą przede wszystkim sekator, nożyce oraz piła. Zarówno sekator, jak i nożyce służą do przycinania i formowania kształtu ozdobnych krzewów oraz drzew. Sekator dopasowuje się przede wszystkim do rodzaju i grubości gałązek – zupełnie inne narzędzie potrzebne jest do cienkich i miękkich, a jeszcze inne do twardych gałęzi. Ręczny sekator świetnie sprawdzi się również podczas usuwania przekwitniętych główek kwiatów czy łodyg. Dostępne w sklepach z narzędziami ogrodniczymi modele z teleskopową rączką to praktyczne rozwiązanie, ponieważ wysuwany wysięgnik umożliwia przycinanie gałęzi bez potrzeby wspinania się na drabinę. Wymagające docięcia większe gałęzie należy potraktować piłą ręczną lub elektryczną. Natomiast, aby krzewy i żywopłot nabrały pożądanego kształtu, należy zaopatrzyć się także w nożyce. Praktycznym narzędziem do wywozu pozostałości po ogrodowych pracach będzie wyposażona w dmuchane koło taczka.

Następny

Podłączenie lampy sufitowej krok po kroku

23 listopada, 2020 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *