By zamontować lampę sufitową wcale nie musisz być elektrykiem. Wystarczy troszeczkę chęci i samozaparcia. Aby montaż przebiegł sprawnie i bezpiecznie, przygotuj narzędzia i zachowaj odpowiednie kroki bezpieczeństwa. Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne podłączenie lampy,
przeczytaj poniższą instrukcję i… zaczynamy!
Przygotuj:
Zanim przystąpisz do pracy, koniecznie sprawdź działanie śrubokręta probówki na zwykłym gniazdku. Warto też wiedzieć, z czego wykonany jest strop w miejscu, w którym będziemy mocować lampę. Jeśli jest wykonany z betonu, należy przygotować kołki rozporowe do betonu. Jeżeli montaż lampy będzie wykonywany na podwieszanym suficie z karton-gipsu, wówczas zastosuj kołki przeznaczone do takich płyt. Przyjrzyj się lampie i oceń, ile otworów należy wywiercić. Lampa sufitowa zazwyczaj zawieszana jest na haku, wtedy wystarczy jeden otwór. Nowoczesną lampę lub plafon trzeba będzie przymocować kilkoma wkrętami.
Wyłącz bezpieczniki!
Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo, odetnij dopływ prądu, wyłączając bezpieczniki. Korzystając ze śrubokrętu z probówką lub miernika prądu
upewnij się, że w przewodach nie płynie prąd. W tym celu należy dotknąć końcówką śrubokrętu z probówką do przewodów w tym samym czasie palcem, dotykając drugi jej koniec. Jeśli nie zapali się lampka w probówce, to oznacza że nie ma dopływu prądu. Teraz już bez żadnych przeszkód możesz zabierać się do pracy.
Krok 1. Rozdziel i zidentyfikuj przewody
W każdym mieszkaniu przy suficie wyprowadzone są trzy przewody, jeden zerowy i dwa fazowe. W celu ich rozpoznania zdejmij z każdego z nich około 3 centymetrów izolacji i rozdziel je ze sobą w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą. Teraz na chwilę włącz bezpieczniki i za pomocą probówki sprawdź, w których przewodach płynie prąd. Te przewody, które spowodują rozbłyśnięcie lampki w probówce podczas gdy je nią dotkniesz, to przewody fazowe. Przewód zerowy nie spowoduje rozbłysku probówki. Oznacz je, lub zapamiętaj które są fazowe, a który zerowy i ponownie włącz bezpieczniki. Pod żadnym pozorem nie dotykaj przewodów dłonią, gdy bezpieczniki są włączone!
Krok 2. Wywiercenie otworów
Aby poprawnie wywiercić otwory, przyłóż lampę do sufitu i zaznacz (ołówkiem) w którym miejscu powinny się znaleźć. Zwróć szczególną uwagę, czy w tym samym miejscu nie przebiegają przewody elektryczne. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, musisz zmienić położenie lampy.
Po prawidłowym zaznaczeniu punktów, za pomocą wiertarki wywierć otwory i umieść w nich wcześniej przygotowane kołki rozporowe. Dostosuj je nie tylko do rodzaju stropu, lecz także do ciężkości lampy, żeby Twój wysiłek nie poszedł na marne.
Krok 3. Podłączenie przewodów
Kupując lampę, zapewne dostałeś w zestawie kostkę do podłączenia przewodów. Jeśli nie, dokupisz ją w każdym sklepie elektrycznym lub budowlanym. Pora więc ją wykorzystać – są na niej oznaczone miejsca do podłączenia przewodów fazowych i zerowego. Podłącz przewody instalacji elektrycznej z ich odpowiednikami w lampie, dokręć śrubki w kostce i gotowe! Włącz bezpieczniki, aby sprawdzić czy poprawnie wykonałeś swoją pracę. Jeśli lampa świeci bez zarzutu, ponownie wyłącz bezpieczniki i zabezpiecz przewody izolacją.
Krok 4. Przykręć lampę sufitową
Ostatnim krokiem montażu jest przymocowanie lampy do sufitu. Przyłóż ją do wywierconych otworów, schowaj przewody tak, aby nie było ich widać i za pomocą wkrętów przykręć w odpowiednich miejscach. Gotowe! To już koniec Twojej pracy. Włącz bezpieczniki i ciesz się blaskiem nowej lampy w mieszkaniu. To nie było takie trudne, prawda?