1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
3 grudnia, 2020

Dlaczego w Twoim domu często dochodzi do zalania piwnicy?

Autor 0 751 Views

Kiedy w piwnicy pojawia się woda, właściciel budynku staje przed sporym wyzwaniem. Przede wszystkim musi znaleźć sposób, aby pozbyć się zalegającej wody, a następnie odpowiednio osuszyć piwnicę. Później pozostaje jeszcze jedna kwestia – równie ważna, a może nawet ważniejsza – trzeba znaleźć źródło problemu i sprawić, aby woda w piwnicy więcej się nie pojawiała. Jak to zrobić?

Przyczyny pojawiania się wody w piwnicy

Przyczyny pojawienia się wody w piwnicy mogą być różne. Właściciele budynków znajdujących się niedaleko rzek czy na terenach podmokłych bardzo często kojarzą pojawienie się wody w piwnicy z intensywnymi opadami deszczu. W takiej sytuacji można próbować zabezpieczyć piwnicę przed wodą, stosując odpowiednie środki, które zwykle pokrywają i uszczelniają fundamenty. Inną przyczyną pojawienia się wody w piwnicy jest miejscowa nieszczelność. Tutaj problem jest zdecydowanie łatwiejszy do usunięcia – nieszczelność należy namierzyć i następnie zlikwidować. Czasem woda w piwnicy pojawia się na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Na przykład w okresie powodzi woda nie znajduje innego ujścia, zalewa więc piwnicę. Innym przypadkiem jest niedrożność przepustów przy drogach – wtedy może dojść do zalewania piwnic na zlokalizowanych w pobliżu posesjach. Czasem woda może pojawić się również w wyniku awarii domowej instalacji. Przyczyn może być wiele, jednak zasada jest jedna: zalaną piwnicę trzeba odpowiednio osuszyć, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy.

Osuszanie piwnicy – jak to zrobić?

Jeżeli po zalaniu piwnica nie zostanie odpowiednio osuszona, mogą pojawić się istotne problemy, a sama wilgoć to najmniejszy z nich. Może dojść do uszkodzenia budynku i pleśnienia ścian – w takiej sytuacji będziemy musieli ponieść duże koszty, aby doprowadzić obiekt do ładu. Na szczęście osuszanie piwnicy po zalaniu powinno rozwiązać problem i zminimalizować ryzyko wystąpienia opisanych komplikacji. Jak jednak odpowiednio zabrać się za osuszanie piwnicy? Przede wszystkim trzeba pozbyć się z niej wody. To jednak nie wystarczy, bo ta zapewne zdążyła wsiąknąć w ściany i podłogę. Dlatego możemy zaopatrzyć się w specjalny osuszacz do piwnic lub zlecić osuszanie piwnicy profesjonalnej firmie, zajmującej się tego typu działaniami. Co więcej, po pozbyciu się problemu, powinniśmy zadbać o to, aby ten więcej nie powracał. Dlatego warto zainteresować się środkami do ochrony przeciwwodnej. Jest to specjalna izolacja pionowa, która zabezpieczy naszą piwnicę przed wodą. Osuszanie piwnicy to nie tylko osuszenie ścian i fundamentów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich specyfików możemy sprawdzić, że fundamenty budynku zyskają właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że będą odpychać cząsteczki wody, będą więc chronić piwnicę przed zamakaniem. Warunkiem skuteczności takich działań jest szczelne pokrycie fundamentów odpowiednim środkiem.

Skuteczna walka z wodą w piwnicy

W Polsce klimat nas nie rozpieszcza. Po okresach suszy przychodzą gwałtowne deszcze. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu piwnicy. Osuszanie piwnicy po okresie deszczu powinno jednak obejmować nie tylko doraźne pozbycie się wody z podłogi i ścian pomieszczenia, lecz także zabezpieczenie ich na przyszłość.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *