26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
3 czerwca, 2018

Co może być przyczyną ciągłego zmęczenia?

Autor 0 403 Views

Ciągłe zmęczenie często bywa obecnie lekceważonym objawem. Tymczasem nie zawsze powinno być ono tłumaczone zbyt szybkim tempem życia. Co może oznaczać senność i brak siły w ciągu dnia?

Zwykły stan czy początek choroby?

W przypadku, gdy zmęczenie pojawia się jako efekt ciężkiej pracy, nie zawsze jest to powód do niepokoju. Jednak jeśli taka sytuacja powtarza się codziennie, a zmęczenie zaczyna być odczuwane jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków, powinno być to już powodem do niepokoju. Także jeśli brak sił odczuwany jest przez kilka tygodni i nic nie wskazuje na to, by ten stan miał się zmienić, konieczne jest poszukiwanie przyczyny.

Pierwszym schorzeniem, jakie może objawiać się sennością i zmniejszoną energią, jest niedokrwistość. Często pojawia się ona na skutek niedoboru żelaza lub witaminy B12 w diecie. Aby sprawdzić, czy to rzeczywiście jest powodem anemii, zazwyczaj wystarczą odpowiednie badania krwi. Obecnie poziom żelaza badany jest nie tylko poprzez sprawdzenie poziomu hemoglobiny, ale także ferrytyny.

Ferrytyna to białko, które jest wskaźnikiem, jak dużo żelaza jest zmagazynowanego w organizmie. W przypadku niedoborów witaminy B12 warto wziąć pod uwagę nie tylko nieprawidłowy jadłospis. Zdarza się bowiem, iż niedobór witaminy B12 wynika z braku przyswajania tej substancji w jelitach, co występuje w przypadku takich schorzeń jak na przykład celiakia.

Innym powodem zmęczenia i senności może być niedoczynność tarczycy. Schorzenia tego narządu są obecnie diagnozowane coraz częściej. Dlatego też, jeśli oprócz wymienionych objawów pojawią się takie symptomy jak wypadanie włosów oraz ciągłe uczucie zimna, a poziom żelaza i witaminy B12 będzie prawidłowy, warto wykonać również badanie poziomu hormonów tarczycy.

Ciągłe uczucie zmęczenia może być spowodowane również depresją. Jeśli tego typu stan utrzymuje się dłużej, warto jest skorzystać z pomocy specjalisty. Warto pamiętać, że często trudne jest samodzielne rozpoznanie depresji, dlatego też kontakt z lekarzem jest wskazany, nawet jeśli spadek energii jest związany z depresją jesienno-zimową.

Następny

Przepis na zdrowy spacer

26 lipca, 2018 0