24 września, 2023
  • 24 września, 2023
11 marca, 2022

Ergonomiczne stanowisko pracy? To proste!

Autor 0 412 Views

Wydajne i bezpieczne w użytkowaniu stanowisko pracy powinno zostać zaaranżowane zgodnie z zasadami ergonomii i obowiązującymi przepisami prawnymi. Im lepiej przygotowane biuro, tym lepsza koncentracja i wydajność pracownika, a także jego samopoczucie i zdrowie. Minimalizuje to ryzyko problemów zdrowotnych wywoływanych przez pracę, a także wpływa na lepsze efekty pracy całego zespołu. Stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy może być proste. Jak to zrobić?

Stanowisko pracy przy komputerze a ergonomia

Przy projektowaniu stanowiska pracy w biurze należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Kluczem jest odpowiednie wyposażenie biura i jego ustawienie. Podstawę stanowią wygodne biurko oraz krzesło, którego parametry można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. To sprawia, że warto rozejrzeć się za fotelami biurowymi z regulowanymi elementami, w tym przede wszystkim: wysokością siedziska, kątem nachylenia oparcia i podłokietnikami. Monitor (lub ekran komputera), klawiatura i my powinniśmy tworzyć linię prostą. Jeżeli o to nie zadbamy, to wzrasta ryzyko występowania problemów zdrowotnych, w tym nawet zwyrodnieniowych. Odpowiednie rozmieszczenie tych elementów minimalizuje także codzienne zmęczenie w pracy.

Dobre oświetlenie

W ramach ergonomicznego stanowiska pracy musimy zadbać także o dobre oświetlenie. Stanowisko powinno być ustawione w ten sposób, aby pracownik mógł skorzystać w jak największym wymiarze ze światła dziennego. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła sztucznego, w tym m.in.: lamp podsufitowych, lamp wolnostojących i lampek na biurku. Natężenie światła powinno mieć minimum 500 luksów, a jego barwa powinna być jak najbardziej zbliżona do barwy światła dziennego. Wpłynie to korzystnie na koncentrację pracownika, jego stan zdrowia oraz zminimalizuje poczucie zmęczenia. To podstawa w ergonomii.

Porządek w biurze

Niezwykle istotnym elementem ergonomicznego stanowiska pracy jest zachowany w nim porządek. W tym celu warto wyrobić w sobie kilka prostych nawyków, takich jak regularne sprzątanie blatu biurka z nadmiaru dokumentów i nieodkładanie obowiązków na później. Starannie posprzątane i zadbane biuro korzystnie wpłynie na wzrost wydajności pracownika, a także jego codzienne bezpieczeństwo. Pomocne w porządkowaniu dokumentów i wykonywaniu pracy będą akcesoria biurowe. Wśród nich warto wymienić m.in. kuwety, segregatory, spinacze, teczki i inne. Ciekawym urządzeniem wspierającym porządkowanie dokumentów będzie niszczarka do papieru.

Dlaczego ergonomia pracy jest ważna?

Ergonomia stanowiska pracy jest niezwykle istotna. Ból pleców, kręgosłupa, głowy, czy problemy ze wzrokiem to tylko niektóre konsekwencje wykonywania swoich obowiązków na źle przygotowanym stanowisku. Zadbanie o zdrowie i wygodę pracownika, to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale także jego wygoda. Dzięki temu zwiększa się produktywność pracowników i minimalizują absencje zdrowotne. Przygotowanie wydajnego stanowiska nie musi być trudne i kosztochłonne. Wystarczy do tego odpowiednie przygotowanie i podstawowa wiedza w zakresie obowiązujących przepisów i standardów. Warto także zakupić wysokiej jakości wyposażenie biurowe i akcesoria.

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *