1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
13 września, 2019

Jak ograniczyć koszty w firmie transportowej?

Autor 0 428 Views

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku przewozowym, cięcie kosztów w przypadku firm transportowych jest wręcz koniecznością. Choć rośnie popyt na usługi przewozowe, brakuje wykwalifikowanych pracowników, co ogranicza rozwój firm transportowych.

Jak wygląda obecnie sytuacja w branży transportowej?

Obecna koniunktura gospodarcza zwiększa zapotrzebowanie na usługi transportowe. Stanowi to wyjątkową okazję dla firm, które są odpowiednio przygotowane. Na ich drodze stoją jednak liczne czynniki, które negatywnie wpływają na osiągane wyniki finansowe. Do najważniejszych należą między innymi opóźnienia płatności, rosnące ceny ropy naftowej, brak wykwalifikowanych pracowników oraz zwiększone koszty pracy. Właśnie powszechne zatory płatnicze przyczyniają się do wzrostu liczby niewypłacalnych firm transportowych. Dużym problemem jest również deficyt wykwalifikowanych kierowców – ich niewystarczająca liczba zmusza niektóre firmy do ograniczania swojej działalności.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów popyt na usługi transportowe ma nadal rosnąć. Jednak w obecnych warunkach sukces w tej branży odniosą jedynie te podmioty, które będą skutecznie zmniejszały swoje koszty oraz zwiększały wydajność pracy personelu.

Czy eco driving jest opłacalnym rozwiązaniem?

Koszty paliwa są jednym z największych wydatków, które musi ponosić każda firma przewozowa. Wszelkie działania, które mogą przyczynić się do ograniczenia ilości zużywanego paliwa, są pożądane przez każdego rozsądnego przedsiębiorcę. Właśnie dlatego na popularności zyskuje ekologiczna jazda, która przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania floty. Wystarczy, że będziemy przestrzegać podstawowych zasad eco drivingu. Jedną z nich jest zachowanie pełnej sprawności pojazdów. Do obowiązków pracowników nadzorujących prace floty należy planowanie i przestrzeganie serwisu pojazdów. Ich zaniedbanie wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa.

Jazda w sposób ekologiczny wiąże się również z usunięciem zbędnych elementów, zwiększających wagę pojazdu. W ten sposób możemy skutecznie ograniczyć zużycie paliwa. Warto również przyjrzeć się oponom i monitorować poziom ciśnienia. Najistotniejszy wpływ na ekologiczną jazdę ma oczywiście zachowanie kierowcy: powinien on poruszać się ze stałą prędkością i unikać gwałtownego hamowania oraz przyspieszania.

Telematyka jako rozwiązanie problemów branży transportowej

Nie jest łatwo o zmianę nawyków. Nawet jeśli będziemy promować jazdę ekologiczną w firmie, trudno będzie zweryfikować, czy nasi kierowcy przestrzegają jej zasad. Do tego niezbędne będzie rozwiązanie umożliwiające monitorowanie pojazdów. Tu na pomoc przychodzą nam systemy telematyczne, które udostępniają liczne funkcje optymalizujące działalność naszej firmy. Przykładem może być tutaj system OptiDrive 360. Na bieżąco analizuje on styl jazdy poszczególnych kierowców. Podpowiada w czasie rzeczywistym, jak kierowca powinien się zachować, by zmniejszyć zużycie paliwa.

Z uwagi na trudną sytuację w branży transportowej, odpowiedzialny przedsiębiorca powinien korzystać ze wszystkich dostępnych mu narzędzi. Rozwiązania telematyczne są wyjątkowo przydatne i to, czy z nich korzystamy, może zadecydować o sukcesie lub porażce naszego biznesu.

źródło:  Webfleet.com – tachograf cyfrowy

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *