1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
  • Strona główna
  • Prawo
  • Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców – co zmienia w sytuacji zwykłego przedsiębiorcy
3 czerwca, 2018

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców – co zmienia w sytuacji zwykłego przedsiębiorcy

Autor 0 463 Views

Osoby, które myślą o podjęciu działalności gospodarczej muszą zastanowić się porządnie nad bilansem zysków i strat. To, czy działalność będzie prowadzona z sukcesem zależy bowiem od wielu czynników- także jeżeli chodzi o aktualny stan prawny. Może okazać się, że obowiązujące przepisy będą tak zagmatwane, że przedsiębiorca z uwagi na strach przed odpowiedzialnością będzie bał się podejmować jakichkolwiek działań.

Na szczęście przedsiębiorcy zarabiają na istnienia państwa, dlatego raz na jakiś czas także i ono wykonuje ukłon w ich stronę. Ostatnim takim ukłonem było wprowadzenia do polskiej rzeczywistości całkowicie nowego organu administracyjnego, który działać ma na rzecz małych i średnich przedsiębiorców. Mowa tutaj o Rzeczniku Małych i Średnich przedsiębiorców.

Rzeczywiste zmiany?

Rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców może być osoba niezależna. Musi posiadać odpowiednie wykształcenie i charakteryzować się odpowiednim poziomem moralnym, co ma dawać gwarancję niezależności. Musi także mieć doświadczenie w pracy z biznesem, co ma dawać rękojmię odpowiednich decyzji. Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie, kiedy w ich obronie staje ktoś taki jak rzecznik. Podstawowym pytaniem przedsiębiorcy powinno być jednak zapytanie, czy faktycznie sam fakt istnienia takiego rzecznika coś zmienia. Warto w tym kontekście przyjrzeć się jego uprawnieniom.

Przede wszystkim rzecznik małych i średnich przedsiębiorców ma za zadanie opiniować akty dotyczące przedsiębiorców i sam proponować rozwiązania. Ma to stanowić swego rodzaju parasol ochronny przed działaniami, które mogą wpłynąć negatywnie na obrót przedsiębiorców. Powinien przy tym kontaktować się z odpowiednimi organizacjami, co gwarantuje odpowiednią reprezentację ich interesów.

Rzecznik może włączać się w postępowania związane z przedsiębiorcami oraz organizować mediację. Właśnie to stanowi punkt, który najbardziej powinien interesować przedsiębiorcę. Dzięki temu faktycznie może poczuć jego ochronę. Przyglądając się tylko tym dwóm punktom, można dojść do wniosku, że działalność rzecznika faktycznie może mieć wpływ na jakość działania przedsiębiorców w Polsce.