27 kwietnia, 2024
  • 27 kwietnia, 2024
8 sierpnia, 2019

Czyszczenie i wybielanie zębów – specjalistyczne i domowe sposoby na nieskazitelny uśmiech

Autor 0 336 Views

Mówi się, że piękny uśmiech może być naszą wizytówką i zjednywać nam sympatię innych ludzi. Sekret estetycznego uzębienia tkwi w utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Czasem jednak sen z powiek spędza nam barwa szkliwa. Jest to coraz częściej spotykany problem, gdyż dieta którą stosujemy, obejmuje wiele produktów o właściwościach barwiących. Należą do nich przykładowo herbata, kawa, czerwone wino czy buraki. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie i wybielanie zębów?

Specjalistyczne sposoby na nieskazitelny uśmiech

Dla utrzymania śnieżnobiałego i zdrowego uśmiechu należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. W dbaniu o piękny uśmiech pomogą zabiegi o charakterze oczyszczającym, takie jak usuwanie kamienia nazębnego czy piaskowanie (likwidowanie osadu).

Oczyszczanie zębów to jednak nie wszystko. Można je również wybielić na kilka sposobów. Jedną z technik stosowanych w gabinetach dentystycznych jest metoda nakładkowa. W takim przypadku wykonywany jest odcisk zębów, na podstawie którego tworzone są indywidualne nakładki dopasowane do zgryzu. Pacjent otrzymuje je wraz z żelem wybielającym oraz dokładnymi wskazówkami co do ich stosowania. Efekt wybielania jest trwały, ale co jakiś czas warto ponawiać zabieg. Najczęstsze skutki uboczne metody nakładkowej to przejściowa nadwrażliwość zębów i podrażnienie błony śluzowej.

Kolejnym sposobem na wybielenie zębów jest użycie lampy lub lasera. W takiej sytuacji stomatolog zabezpiecza dziąsła, nakłada na zęby wybielacz zawierający nadtlenek wodoru i naświetla całe uzębienie laserem lub lampą ze światłem o konkretnej długości fal. Zabieg nie wiąże się z żadnym bólem, jednak w niektórych przypadkach może pojawić się przejściowa nadwrażliwość zębów. Po takim zabiegu zaleca się stosowanie przez jakiś czas tzw. białej diety, która nie zawiera barwiących produktów. Efekt utrzymuje się zwykle ok. 3 lata.

W przypadku dużych przebarwień lub jeżeli zęby wybielają się nierównomiernie, stosowane jest także maskowanie. Można wykonać je za pomocą licówek, czyli cienkich płytek wykonanych przykładowo z porcelany czy żywicy kompozytowej, które przykleja się bezpośrednio na ząb.

Zadbaj o piękny uśmiech… w domu

W domowej pielęgnacji najważniejsze jest, aby pamiętać o prawidłowej i regularnej higienie jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Najlepsze rezultaty uzyskamy jednak jeżeli będziemy pamiętać o tej czynności po każdym posiłku (zwłaszcza, gdy spożywamy coś barwiącego). Pamiętajmy, że czyszczenie zębów powinno odbywać się ruchem wymiatającym i trwać 2-3 minuty. Używajmy także nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Nie zapominajmy o czyszczeniu języka, gdyż na jego powierzchni mogą osadzać się bakterie i inne substancje mające negatywny wpływ na stan naszych zębów.

Do mycia zębów można używać pasty wybielającej. Obecnie bardzo popularne są czarne preparaty z węglem, które mają właściwości rozjaśniające. Produkty tego typu występują nie tylko w postaci pasty, ale także jako kapsułki czy tabletki, które miesza się z wodą i nakłada na zęby. Niektóre firmy oferują artykuły do domowego wybielania zębów, takie jak nakładki, paski czy żele. Zawierają one te same substancje, które są stosowane podczas profesjonalnego wybielania, jednak w dużo mniejszym stężeniu. Przy doborze pasty do zębów możemy też kierować się jej stopniem ścieralności, który określany jest za pomocą wskaźnika RDA (im jest wyższy, tym preparat ma większą moc ścierania). RDA na poziomie 70-100 to wysoki stopień ścieralności, a powyżej 100 bardzo wysoki. Powinny pamiętać o tym szczególnie osoby zmagające się z nadwrażliwością.

Do oczyszczania zębów można także stosować naturalne metody. Jedną z nich jest olej kokosowy lub inny olej nierafinowany (np. słonecznikowy, sezamowy). Należy codziennie płukać nim zęby na czczo przez kilka minut. Sposobem na skuteczne wybielenie i oczyszczenie zębów jest także dodanie do pasty sproszkowanej kurkumy. Substancja ta stanowi doskonałą ochronę przed bakteriami i drobnoustrojami. W obu przypadkach widoczne efekty pojawią się jednak dopiero po kilku miesiącach. Ostrożnie należy natomiast podchodzić do takich sposobów na wybielanie zębów jak stosowanie sody oczyszczonej czy owoców (cytrusów i truskawek). Soda i kwas zawarty w cytrusach mogą bowiem niszczyć szkliwo, a cukier obecny w owocach skutkować próchnicą.

Sposobów na wybielanie i oczyszczanie zębów jest bardzo dużo. Każdy może więc znaleźć odpowiednią metodę i właściwy preparat, w zależności od swoich potrzeb i preferowanego efektu. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej i wykonywaniu zabiegów, takich jak usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie, które nie tylko poprawiają wygląd zębów, ale też ich zdrowie.

Źródło: Bianco.eu.com – klinika stomatologiczna Warszawa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *