1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
11 sierpnia, 2020

Bezpieczeństwo priorytetem podczas wykonywania prac na wysokościach

Autor 0 429 Views

Zawody, które swoją codzienną działalność opierają głównie na pracach wysokościowych, należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych. To niestety również te, w których liczba śmiertelnych wypadków plasuje się na czołowych miejscach statystyk przeprowadzanych przez instytucje polskie oraz europejskie. Warto więc podjąć działania służące zwiększeniu bezpieczeństwa przy pracach wysokościowych, przede wszystkim przez dobór odpowiednich zabezpieczeń.

Jak dokonać najlepszego wyboru systemów zabezpieczeń?

Niestety wielu pracodawców oraz pracowników lekceważy odpowiednie dopasowanie sprzętu ochrony w procesie zapewnienie bezpieczeństwa osobie wykonującej prace na wysokości. Aby sprzęt do pracy na wysokości spełniał swoje zadania, musi być przede wszystkim dobrze dopasowany. Największym zagrożeniem dla życia i zdrowia pracownika jest bowiem iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Poprzez zastosowanie przestarzałych narzędzi lub niedostosowanych odpowiednio do ciała pracownika powstaje umowne poczucie bezpieczeństwa. Taki stan sprawia, że robotnik czuje się zbyt pewnie, przez co wykonuje czynności na wysokości, nie będąc realnie zabezpieczonym, co może skończyć się tragicznie.

Uprząż asekuracyjna stanowi fundamentalny element zestawu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Jej odpowiedni rozmiar oraz dodatkowe funkcjonalności wspólnie tworzą gwarant bezpieczeństwa. Jakimi więc cechami powinna wyróżniać się dobrej jakości uprząż asekuracyjna? W przepisach prawa pracy znaleźć można wiele wytycznych dotyczących zakupu oraz konserwacji środków ochrony indywidualnej. Rzeczą naturalną jest fakt, że przeciętna osoba mająca zamiar kupić wysokiej klasy sprzęt ochrony indywidualnej nie jest ekspertem w tej dziedzinie. W takiej sytuacji kluczowa wydaje się rola fachowego sprzedawcy – warto wybrać taki sklep, który dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Przy wyborze narzędzi decydujących o życiu i zdrowiu należy bowiem słuchać rad jedynie ekspertów w danej dziedzinie. Potrzebne informacje można uzyskać m.in. przez prenumeratę fachowej prasy czy odwiedzanie stron producentów oraz serwisów zajmującą się dystrybucją sprzętu ochrony indywidualnej. W tym przypadku niezastąpione mogą okazać się też firmy zajmujące się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto uświadomić sobie, że na dzisiejszym rynku dostępne jest szerokie spektrum zabezpieczeń. Wynika to ze zróżnicowanych potrzeb użytkowników oraz technicznego zaawansowania produktów. Idealna uprząż to taka, która oprócz najwyższych standardów bezpieczeństwa zapewnia swobodę poruszania się, odpowiednio przylega do ciała oraz stanowi ciężar, który jest znośny w codziennej pracy. Czynniki te wpływają bowiem na ogólną ergonomię oraz efektywność wykonywania zawodu. Nie warto oszczędzać na życiu i zdrowiu pracowników. Połączenie świadomości zagrożeń wynikających z wykonywanej pracy z najlepszymi systemami ochrony indywidualnej sprawi bowiem, że prace na wysokości staną się łatwiejsze, a do tego bezpieczniejsze.

Najważniejsze atrybuty pracownika wysokościowego

Podstawowy zestaw ochrony indywidualnej składa się z trzech elementów – kasku, uprzęży bezpieczeństwa oraz łącznika. Kask wykorzystywany w pracach wysokościowych powinien być wyposażony w mocowanie pozwalające utrzymywać go w odpowiedniej pozycji na głowie pracownika. Uprząż asekuracyjna, a więc popularne szelki dostępne są w kilku modelach, zróżnicowanych pod względem konstrukcji. Oprócz tego, iż każdy z wymienionych elementów powinien być dostosowany do obowiązujących norm bezpieczeństwa, to warto również mieć na uwadze preferencje użytkownika oraz specyfikę wykonywanej przez niego pracy. Ostatni gadżet niezbędny dla alpinisty przemysłowego to łącznik, służący pracownikowi do swobodnego przypięcia się do punktu asekuracyjnego. Punktem ten musi być wystarczająco mocny oraz stabilny, aby w sposób realny mógł zabezpieczyć daną osobę przed upadkiem. Bezpośrednio do łącznika przytwierdzić można również amortyzator.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony życia i zdrowia alpinistów przemysłowych powinno być jednym z podstawowych zadań każdego zakładu pracy, a konkretnie owocem wspólnych wysiłków pracodawcy i pracowników. Odpowiednie przeszkolenie oraz wykorzystywanie najlepszych środków ochrony indywidualnej stanowi fundament tego procesu.

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *