15 października, 2024
  • 15 października, 2024
27 listopada, 2020

Wytrwałość w wychowywaniu dziecka – jak ją wzmacniać?

Autor 0 1348 Views

Rodzicielstwo jest niezwykle pięknym czasem w życiu. Obserwowanie, jak dziecko robi pierwszy kroczek, wypowiada pierwsze słowo czy uczy się czytać, to jedne z najcenniejszych chwil. Czasem jednak nie wszystko idzie tak, jak rodzice mogliby sobie tego życzyć. Niejednokrotnie zdarza się, że dzieci robią swoim rodzicom na przekór, a im zwyczajnie zaczyna brakować sił i cierpliwości. Bardzo męczące jest przecież wstawanie każdej nocy, by otulić płaczące dziecko, czy nauczenie go szkolnej systematyczności, kiedy jest już starsze. Niejedna poradnia psychologiczna uczy, że najważniejszą cechą w wychowywaniu dziecka jest wytrwałość. Co zatem czyni tę cechę tak ważną i wreszcie jak ją w sobie podtrzymać?

Wytrwałość – dlaczego warto ją pielęgnować?

Mówiąc o wytrwałości, mamy na myśli cechę, która oznacza dążenie do celu mimo licznych niepowodzeń. Odnosi się to szczególnie do sytuacji, gdy sami wolelibyśmy raczej robić coś innego. Rodzic stanowi dla dziecka wzór, dlatego zwrócenie uwagi na pielęgnowanie w sobie wytrwałości jest niezwykle istotne. Pokazując dziecku naszą silną wolę i wiarę, nie tylko zmotywujemy je do działania, ale też naprawimy wspólną relację. Wytrwali rodzice będą bardziej godni zaufania, natomiast dziecko zdobędzie pewność, że zarówno w sukcesie, jak i w porażce, ma w nich oparcie. Jak zadbać o to, by rozwijać w sobie tę cechę? Jak budować poprawną relację z dzieckiem, kiedy dbamy o konsekwencję własnych słów i czynów? Czasem nasza wytrwała postawa może przecież spotykać się z oporem ze strony syna lub córki. Oto kilka wskazówek.

1. Realne oczekiwania

Na początek najważniejsze jest, by upewnić się, że oczekiwania wobec dziecka są przez nie aktualnie możliwe do spełnienia. Nieraz bowiem zdarza się, że dziecko nie jest w stanie z różnych przyczyn sprostać stawianym przed nim zadaniom. Kiedy przychodzi taki moment, potraktujmy go raczej jako okazję do stymulowania samodoskonalenia dziecka i ciekawe wyzwanie na jego dopiero zaczynającej się życiowej drodze. Zapewnijmy mu też zdrową przestrzeń na popełniania błędów.

2. Troska o wzajemną więź

Nie należy również zapomnieć o wadze budowania więzi między rodzicami a dzieckiem. Trzeba okazywać zainteresowanie, towarzyszyć dziecku nie tylko wtedy, kiedy zgłasza taką potrzebę, ale także poprzez własną inicjatywę i organizowanie wspólnych aktywności. Kiedy relacja na linii rodzic – dziecko będzie silna, wytrwałość przyjdzie sama. Więź należy pielęgnować także wtedy, gdy dziecko wkroczy w czas dojrzewania.

3. Wyciąganie konsekwencji

Kolejną istotną rzeczą jest to, jak sobie radzimy ze złym zachowaniem dziecka. Wielu rodziców ogranicza się tylko do zwyczajowego wymierzenia kary, a przecież nie tędy droga. W momencie, gdy pojawia się taka trudność, spróbujmy dojść do jej źródeł. Jeśli natomiast mówimy o sytuacji, gdzie dziecko nie umie wykonać naszego polecenia, zadbajmy o to, by przedtem miało potrzebne do tego umiejętności.

4. Zadbaj o siebie

Pośród wszystkich tych wyzwań łatwo jest zapomnieć o samym sobie, a całą uwagę skierować na dziecko. Taki stan rzeczy też nie jest pożądany, z tej prostej przyczyny, że ciężko bez odpowiedniego wsparcia wykazywać się wytrwałością. Upewnijmy się zatem, że część czasu przeznaczamy na odpoczynek w takiej formie, jaką najbardziej lubimy.

Wytrwałość to jedna z cech wspomagających rodzica w procesie wychowywania dziecka. Brak konsekwencji, zmienność decyzji, niejasne komunikaty – wszystkie one sprawiają, że dziecko może poczuć się zagubione. Dzięki jasnemu wytyczaniu granic i precyzyjnemu formułowaniu swoich oczekiwań, każdy rodzic stwarza dla dziecka bezpieczną przestrzeń.

  Dzieci
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *