16 czerwca, 2024
 • 16 czerwca, 2024
16 marca, 2022

Dlaczego odczuwam dyskomfort w miejsach intymnych?

Autor 0 1095 Views

Ból w okolicach pochwy może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych są infekcje spowodowane nieleczoną suchością pochwy. W tym poradniku dowiesz się jak można rozpoznać suchość okolic intymnych. Poznasz również rodzaje preparatów, które pozwolą szybko i skutecznie wyeliminować problem.

Suchość pochwy – co to takiego?

Z suchością pochwy ma się do czynienia w przypadku zbyt małej ilości śluzu w okolicach intymnych. Wrażliwe błony śluzowe są w takim przypadku dużo bardziej narażone na uszkodzenia oraz infekcje bakteryjne i grzybicze. Charakterystyczne objawy suchości pochwy to, między innymi:

 • dyskomfort w okolicach intymnych,
 • pieczenie i zaczerwienienie pochwy,
 • długotrwałe poczucie suchości pochwy,
 • problem z oddawaniem moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz,
 • ból podczas stosunku.

Skąd się bierze suchość pochwy?

Problem z nawilżeniem pochwy często stanowi odpowiedź organizmu na zbyt niskie stężenie estrogenów. Do takiej sytuacji może dojść zarówno na skutek skoków hormonalnych, jak również w przypadku przyjmowania niektórych leków. Suchość pochwy jest częstym problemem nie tylko w trakcie menopauzy, ale również przed klimakterium, w początkowym okresie ciąży, a nawet przed okresem. Kolejnymi przyczynami suchej pochwy są takie zjawiska jak:

 • palenie papierosów,
 • przyjmowanie leków antydepresyjnych,
 • długotrwałe stosowanie antybiotyków,
 • nieprawidłowa higiena okolic intymnych,
 • noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych włókien.

Jak leczyć suchość pochwy?

Suchość pochwy często stanowi temat bardzo trudny dla kobiet, które się z nią borykają. Dyskomfort w miejscach intymnych można jednak skutecznie leczyć. W przypadku stwierdzenia wyżej wymienionych objawów suchości pochwy należy udać się do gabinetu ginekologicznego. Lekarz precyzyjnie wskaże przyczynę problemu, a następnie dobierze dla pacjentki odpowiednie leki.

Leczenie suchości pochwy zazwyczaj wymaga wykorzystania specjalistycznych preparatów. Jeśli problem wystąpił na skutek problemów hormonalnych, doktor przepisze pacjentce hormonalną terapię zastępczą. Mowa tutaj nie tylko o tabletkach, ale również o preparatach przeznaczonych do leczenia miejscowego, czyli kremach lub globulkach. Tego typu produkty mają za zadanie przywrócić właściwe pH błon śluzowych pochwy oraz utrzymać odpowiednie nawilżenie okolic intymnych.

Jakie preparaty na suchość pochwy warto stosować?

Preparaty przeznaczone do leczenia suchości pochwy zawierają składniki takie jak kwas mlekowy, kwas hialuronowy czy pantenol. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do terapii nie powinno się stosować lubrykantów erotycznych. Choć zapewniają one poślizg, często zawierają silikony i aromaty, które w dłuższej perspektywie sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy.

Suchość pochwy stanowi popularny problem wśród kobiet w różnym wieku. Dyskomfort w okolicach intymnych wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju leków przepisanych przez ginekologa. W przypadku stwierdzenia u siebie pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia pochwy należy więc nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *