26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
19 marca, 2019

Budowa domu mobilnego krok po kroku

Autor 0 2116 Views

Widziałeś gdzieś reklamy producentów domów mobilnych, ale tak naprawdę nie wiesz z czym to się je? Coś niby słyszałeś o domkach na kółkach, obiła Ci się o uszy nazwa domki holenderskie, ale tak naprawdę nie masz pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi? To nic. Mówiąc jak najbardziej skrótowo: domki mobilne, zwane niekiedy holenderskimi albo angielskimi to swoiste budowle, w których można mieszkać cały rok, i które można przenosić z miejsca na miejsce. Ale jak to możliwe? – pomyślisz. Otóż dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań najlepsi producenci domków mobilnych są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo, jak również komfort użytkowania takiej konstrukcji, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Ok, masz już podstawowe informacje, ale co dalej? Być może zastanawia Cię, jak przebiega budowa i postawienie takiego domku mobilnego na działce. Przedstawiamy to poniżej w trzech prostych krokach.

Krok 1: Projekt

Mamy szczęście, że żyjemy w takich czasach, że właściwie wszystko możemy dostosować do własnych potrzeb. Nie inaczej jest w przypadku domków mobilnych. Decydując się na zakup budowli tego typu bezpośrednio u producenta, masz możliwość wyboru albo niektórych elementów konstrukcji – w przypadku wybrania gotowego projektu, albo indywidualnego dopasowania produktu – w przypadku wybrania domku mobilnego na miarę. Jeśli zdecydujesz się na opcję numer 1, wówczas pewne rozwiązania, jak np. wielkość domku i ilość pomieszczeń, będą z góry zaplanowane. Jeśli natomiast wybierzesz tę opcję numer 2, będziesz mieć wpływ w zasadzie na wszystko: układ pomieszczeń, liczbę i wielkość okien, a także na wyposażenie kuchni, łazienki, salonu itd. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, przed zakupem powinieneś odbyć dłuższą rozmowę z producentem domków mobilnych. Opowiadając o swoich pomysłach i oczekiwaniach, będziesz miał stuprocentową pewność, że firma wytwarzająca Twój przyszły azyl wprowadzi do projektu domku najbardziej optymalne rozwiązania. Ponadto przed zakupem warto skonsultować się z właścicielami domku holenderskiego i podpytać, jakie pomysły zdają egzamin w przypadku tego typu konstrukcji. Często to właśnie producenci domków na kółkach są jednocześnie ich mieszkańcami – spróbuj zatem znaleźć taką firmę, której pracownicy nie tylko produkują, ale również użytkują domki mobilne. Wtedy z pierwszej ręki dostaniesz informacje o plusach i minusach takiego wyjścia.

Krok 2: Wykonanie

Tu już trzeba po prostu zostawić pole do popisu specjalistom. To oni zajmą się poszczególnymi pracami konstrukcyjnymi i wykończeniowymi. Zadbają o wszystko – począwszy od bezpiecznej konstrukcji, poprzez odpowiednie ocieplenie, aż po podstawowe wyposażenie przestrzeni. Pamiętaj, że domki mobilne produkowane w Polsce są przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Dzięki właściwemu ociepleniu ścian, zastosowaniu podwójnej izolacji oraz zamontowaniu ogrzewania elektrycznego bądź centralnej instalacji gazowej żadne mrozy nie będą Ci straszne! Czas trwania budowy domku jest oczywiście zależny od jego projektu – wielkości, układu pomieszczeń, planowanego osprzętowania itd. Średnio trwa to od 2 do 3 miesięcy.

Krok 3: Ustawienie domku na działce

Kiedy Twój domek na kółkach będzie już gotowy, nie pozostaje Ci nic innego tylko przewieźć go na działkę i ustawić w wymarzonym miejscu. Dzięki kółkom będziesz mógł go przestawiać w obrębie posesji. Nie zapomnij jednak o zgłoszeniu tego faktu do starostwa powiatowego – do 30 dni możesz otrzymać ewentualny sprzeciw ze strony urzędu. Takie postępowanie dotyczy domków o powierzchni do 35 m2. Jeśli Twój domek mobilny przekroczy tę wielkość, powinieneś postarać się o pozwolenie na budowę. Ze względu na różne możliwości interpretacji niuansów prawnych przed postawieniem domku najlepiej skontaktuj się z odpowiednim starostwem w celu otrzymania informacji na temat obowiązujących dla danego miejsca regulacji.

… i to tyle.

Teraz możesz rozsiąść się wygodnie w fotelu w swoim pięknym domku i wreszcie odpocząć! Miłego wypoczynku!

Źródło: https://ecomobilehome.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *