26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
28 maja, 2019

Jakie są możliwości dofinansowania budowy systemu fotowoltaicznego?

Autor 0 702 Views

Popularność fotowoltaiki w Polsce wzrasta z roku na rok. Przyczyną tego zjawiska są coraz łatwiejsze i powszechniejsze możliwości dofinansowania instalacji systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku Polska powinna zwiększyć swój udział w OZE do 15%. Obecnie udział ten oscyluje na poziomie 11%.

Dlaczego fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem dla firm i gospodarstw domowych?

Zakup, jak i instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z pewnymi kosztami. Mimo, że jest to wydatek jednorazowy, to jednak cała inwestycja kosztuje dosyć sporo, ale zwraca się po około 10 latach użytkowania, w zależności od zużycia prądu i mocy fotowoltaiki. Cena, jaką ostatecznie płaci posiadacz fotowoltaiki, pomimo dość dużych kosztów, bezdyskusyjnie jest inwestycją, która chroni portfel inwestora, która jednocześnie jest korzystna dla środowiska naturalnego, ponieważ ogranicza jego postępującą degradację.

Wykorzystaj dotację do paneli PV

Dofinansowanie na odnawialne źródła może występować w postaci dotacji jak również w formie kredytu. Coraz więcej banków posiada oferty specjalnie przygotowane pod zakup paneli fotowoltaicznych. Dla mieszkańców Warszawy występuje dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznej w wysokości 30%. Dlatego też montaż instalacji fotowoltaicznej zaczyna być procesem coraz bardziej opłacalnym. Dotyczy to nie tylko właścicieli przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych, które pragną wykorzystać panele fotowoltaiczne na użytek domowy. Prąd wyprodukowany z fotowoltaiki może z powodzeniem posłużyć do oświetlania gospodarstwa domowego oraz zasilania sprzętów elektrycznych i elektronicznych, jakie występują w danym domu jedno- lub wielorodzinnym.

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w swojej gminie czy urzędzie miasta?

Popularność fotowoltaiki, która jest dofinansowana ze środków unijnych sprawiła, że w Polsce coraz więcej osób decyduje się na wybór tego typu rozwiązania. Dofinansowania pomogą osobom, które pragną skorzystać z energii odnawialnej i zrezygnować ze źródeł konwencjonalnych. Stworzono korzystne programy samorządowe dotyczące każdego województwa w Polsce, oferujące dofinansowanie na projekt, budowę, zakup i montaż fotowoltaiki. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jak w jaki sposób uzyskać dotacje do fotowoltaiki. Wbrew pozorom nie jest to proces trudny, jednakże wymaga konsekwentnego i przemyślanego działania. Dotację na fotowoltaikę można otrzymać na szczeblu regionalnym.

Aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki (w zależności z jakiego organu) należy m.in. wypełnić formularz oraz dostarczyć projekt instalacji fotowoltaicznej, który będzie zawierał całą specyfikację instalacji fotowoltaicznej  a także certyfikat. W projekcie na instalację fotowoltaiczną musi znaleźć się schemat montażu instalacji PV, opis, parametry techniczne urządzeń, kosztorys oraz licznik wytworzonej energii. Ponadto projekt musi wykonać jedynie osoba posiadająca udokumentowane i potwierdzone kwalifikacje, w przeciwnym razie wniosek automatycznie zostaje odrzucony.

Przed złożeniem wniosku warto kilka razy sprawdzić, czy instytucje rzeczywiście prowadzą dotacje na fotowoltaikę i jaki jest zakres tej dotacji. Aby uzyskać takie informacje należy udać się do urzędu miasta lub gminy. W ten sposób ustalimy, czy lokalne programy są korzystne dla danego inwestora i czy w ogóle obejmują możliwość dofinansowania fotowoltaiki dla konkretnego gospodarstwa domowego. Ponadto warto również odwiedzić siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy to uczynić, gdy gmina nie dysponuje informacjami na temat dofinansowania. W przypadku odmowy dofinansowania można również skorzystać z atrakcyjnych kredytów, które pokryją koszty związane z zakupem fotowoltaiki. Cechuje je bardzo korzystne oprocentowanie.

Dotacje do fotowoltaiki są skuteczną zachętą do inwestowania w OZE. Dzięki temu posiadacz paneli PV ma możliwość cieszenia się z posiadania własnej elektrowni i uzyskania niezależności energetycznej.

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *