27 kwietnia, 2024
  • 27 kwietnia, 2024
24 lipca, 2019

Nowy trend – podłogi i meble bambusowe

Autor 0 385 Views

Od pewnego czasu, również w naszym kraju, odnotowuje się coraz większe zainteresowanie drewnem bambusowym. Skąd się ono bierze? Bambus jest stosunkowo tanim gatunkiem drewna, a do tego jest bardzo wytrzymały, dlatego świetnie nadaje się jako materiał konstrukcyjny na podłogi czy meble. Jego parametry to jedno, a w połączeniu orientalnym i nieco rustykalnym wyglądem, może sprawdzić się w wielu oryginalnych aranżacjach wnętrz. Prześledźmy zatem mocne i słabe strony drewna bambusowego.

Unikalne właściwości drewna bambusowego

Bambus choć jest przykładem egzotycznego drewna, jest o wiele tańszy niż nasze rodzime gatunki. Czy zatem jego cena przekłada się na równie niską jakość? Otóż kompletnie nie! Drewno bambusowe charakteryzuje się wysokimi parametrami. Na rynku drewnianych podłóg są dostępne trzy rodzaje bambusa – sklejany horyzontalnie, wertykalnie i skręcany. Twardość drewna wyraża się w megapaskalach. Dla porównania średnia wartość twardości dla dębu to 36 MPa, a najmiększy rodzaj bambusa, czyli ten sklejany wertykalnie, posiada twardość na poziomie 38 MPa. Drewno bambusowe bije na głowę także swoje egzotyczne odpowiedniki. Uchodzący za jeden z najtwardszych gatunków merbau posiada wartość 48 MPa, natomiast bambus sklejany horyzontalnie 49 MPa, a ten skręcany 109 MPa. Drewno bambusowe nie dość, że jest bardzo twarde, cechuje się także wytrzymałością i odpornością na wodę i wilgoć. Świetnie sprawdza się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz, jako budulec mebli ogrodowych lub podłoża tarasowego. To dlatego, że bambus jest materiałem  bardzo stabilnym, co oznacza że, nie zmienia swojej objętości pod wpływem temperatury i wilgoci, a w praktyce nie ulega rozsychaniu, pękaniu i rozszczelnianiu.

Ekologiczność bambusa

Dla osób ceniących sobie relatywnie niewielki wpływ na zanieczyszczenie środowiska, przy jednoczesnym wykorzystywaniu surowców w pełni naturalnych i ekologicznych, bambus będzie kuszą propozycją. Pozyskuje się go ze specjalnych plantacji. Uprawa bambusa jest ekologiczna i krótka, trwa około 6 lat, co w przeliczeniu na średni czas odnowienia drewna pozyskanego ze zwykłych drzew,daje dziesięciokrotnie krótszy czas. Po zbiorze kolejne łodygi wyrastają samodzielnie, bez pomocy człowieka. Bambus nie jest litym drewnem, więc etap produkcji desek jest wykonywany przy użyciu środków chemicznych, które pozwalają na jego sklejenie. Ten element produkcji sprawia, że nie zawsze można zakwalifikować bambus jako w pełni ekologiczny materiał.

Mity na temat drewna bambusowego

 Wokół drewna bambusowego powstało wiele negatywnych lub niemających pokrycia w rzeczywistości mitów. Za powstanie wielu z nich jest odpowiedzialny fakt, że plantacje bambusa znajdują się Azji, gdzie nie zawsze przestrzegane są normy jego zbioru i produkcji. W przypadku pochodzenia materiałów od niecertyfikowanych producentów mogą zdarzać się wadliwe partie. W tym wypadku elementy wykonane z bambusa nie zachowają swoich wspaniałych właściwości i mogą ulegać pękaniu, rozwarstwianiu, a nawet okazać się szkodliwe dla zdrowia wskutek zastosowania klejów niespełniających norm. Aby tego uniknąć, najlepiej sprawdzać przed zakupem pochodzenie drewna, aby być pewnym, że pochodzi od producenta posiadającego wymagane certyfikaty jakości.

Zabezpieczenie, czyszczenie i pielęgnacja podłóg i mebli bambusowych

Powierzchnie drewniane z bambusa czyścimy i konserwujemy w taki sam sposób jak każde inne drewno. Codzienna pielęgnacja bambusowej podłogi powinna polegać na zamiataniu i odkurzaniu. Do zmywania powinniśmy używać wilgotnych szmatek lub mopa,  a wyczyszczone powierzchnie najlepiej od razu przetrzeć za pomocą suchych ściereczek. Płyny pielęgnujące i czyszczące do drewna bambusowego dobieramy w zależności od sposobu, w jaki zostało ono zabezpieczone. Inne preparaty będziemy stosować do powierzchni  zabezpieczonych lakierem, a jeszcze inne do olejowanych czy woskowanych. W przypadku zniszczeń lub zarysowań bambus nie jest łatwy w cyklinowaniu. Podczas szlifowania łatwo uszkodzić strukturę drewna, wyrywając drzazgi, przez co powierzchnia stanie się nierówna i chropowata. Aby temu zapobiec, lepiej zdać się na doświadczonego specjalistę w tym zakresie. 

Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *