26 kwietnia, 2024
  • 26 kwietnia, 2024
12 czerwca, 2019

Osuszanie przy pomocy wentylatorów a osuszanie podczerwienią – różnice, skuteczność, zastosowanie

Autor 0 295 Views

Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu to niepożądane zjawisko. Przyczynia się ona do rozwoju pleśni i grzybów, które negatywnie wpłyną na nasz stan zdrowia. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie osuszenie takiego pomieszczenia. Istnieje wiele metod, za pomocą których możemy osiągnąć ten cel. To, która z nich będzie najlepszym wyborem, zależy w głównej mierze od naszych preferencji.

Tradycyjne suszenie z wykorzystaniem wentylatorów

Osuszanie możemy uznać za udane, jeżeli uda nam się usunąć nadmiar wilgoci w bezpieczny sposób. Jedną z najpopularniejszych metod jest wietrzenie powietrzem. Dostarczając ciepłe powietrze do środka zawilgoconego pomieszczenia, w sposób naturalny pozbawiamy się z niego wilgoci. Dużą wadą tego rozwiązania jest to, że nadaje się do suszenia jedynie niewielkich zawilgoceń oraz w przypadku cienkich ścian. Istnieją jednak sposoby, aby poprawić efektywność tej metody. Chodzi mianowicie o zastosowanie wentylatorów, przy czym muszę one mieć wystarczająco dużo mocy. Są one w stanie zapewnić o wiele lepszą wentylację niż w przypadku zwykłego wietrzenia naturalnego opartego na tworzeniu przeciągu. Wentylatory są przydatne w sytuacjach występowania miejsc o zwiększonym stopniu wilgotności w porównaniu do reszty pomieszczenia. Za ich pomocą bardzo proste staje się suszenie punktowe. Pozwalają również zwiększyć szybkość cyrkulacji powietrza, co przyczynia się do poprawy skuteczność osuszania pomieszczenia.

Pozbywanie się wilgoci z użyciem wentylatorów jest rozwiązaniem prostym i stosunkowo tanim. Jednakże jego największą zaletą jest uzależnienie od temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Aby osuszanie było w ogóle możliwe, temperatura musi być dodatnia. W przeciwnym razie nie dojdzie do odparowywania wilgoci osiadłej na ścianach. W takich warunkach pogodowych niemożliwe byłoby wytworzenie poprawnej cyrkulacji powietrza. W zależności od pory roku i strefy klimatycznej niezbędne może okazać się wybranie innej metody.

Nowoczesna metoda usuwania wilgoci z użyciem podczerwieni

W przeciwieństwie do poprzedniej metody, w tej pozbywamy się wilgoci za pomocą ciepła. Jest ono dystrybuowane za pomocą promieniowania podczerwonego. Urządzenie wytwarzające to promieniowanie nazywa się promiennikiem podczerwieni. Podczerwień pod postacią fal elektromagnetycznych działa w podobnych sposób do światła. W tej metodzie polegamy na energii cieplnej wytworzonej przez promieniowanie, a nie dostarczonej przez powietrze. Sprawia to, że osuszanie z wykorzystaniem podczerwieni można przeprowadzać niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

W celu osuszania ścian używa się panelowych promienników podczerwieni. Zamontowanie ich na ścianie pozwoli skutecznie wydobyć wilgoć znajdująca się w jej wnętrzu. Jest to rozwiązanie wygodne, skuteczne, ale jest również droższe niż osuszanie przy pomocy wentylatorów.

Obie metody osuszania mają swoje mocne strony. Wybór jednej z nich zależy od wielu czynników. Warto zastanowić się nad zasięgnięciem rady profesjonalistów przed podjęciem decyzji. Ich porady mogą okazać się pomocne i pozwolą wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.

Źródło: nord-help.com.pl – osuszanie po zalaniu Warszawa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *