16 czerwca, 2024
  • 16 czerwca, 2024
23 marca, 2020

Co wybrać – nowy czy używany zbiornik na gaz propan?

Autor 0 309 Views

Zakładając w domu instalację na gaz propan podejmujemy wiele ważnych decyzji. Wszystkie z nich powinny być dobrze przemyślane, ponieważ instalacja ta będzie nam służyć przez długie lata. Także sama decyzja o zakupie zbiornika na gaz wymaga dokładnego przemyślenia. Na rynku dostępne są zarówno naziemne, jak i podziemne zbiorniki na gaz propan. Dodatkowo, do wyboru mamy zbiorniki nowe oraz używane. Zatem który z nich wybrać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania i rozwiewamy wątpliwości.

Zbiornik na gaz propan – zadania, możliwości i ograniczenia

Zbiornik na gaz propan jest nierozłącznym elementem całej instalacji na gaz do ogrzewania domu. Zbiornik zlokalizowany jest na terenie działki, na której zakładana jest instalacja na gaz. W zbiorniku przechowywany jest płynny gaz i wykorzystywany do zasilania kotła zlokalizowanego w budynku. 

Zbiorniki na gaz muszą spełniać najwyższe standardy pod względem jakości wykonania, materiału z którego są wykonane oraz szczelności, aby ich użytkowanie było bezpieczne. Główną i najważniejszą zaletą korzystania z gazu propan z własnego zbiornika jest całkowita niezależność od dostaw gazu ziemnego z sieci. Tak więc niestraszne są wszelkie awarie czy przerwy w dostawie gazu, które mogą być szczególnie uciążliwe zimą, gdy od stałości dostaw gazu zależy ciepło w całym domu. Należy jednak pamiętać, że dostępność nowych zbiorników na gaz w różnych wariantach pojemności oraz w opcji naziemnej i podziemnej jest nieograniczona. W przypadku zbiorników używanych trzeba się liczyć z ograniczoną dostępnością konkretnych opcji zbiorników. Jednak czasem wystarczy odczekać, aby znaleźć zbiornik używany spełniający nasze wymagania.

Używane zbiorniki na gaz propan

Używane zbiorniki na gaz propan to sprzęt znacznie tańszy w porównaniu do nowych zbiorników. Niezależnie od tego czy decydujemy się na wybór używanego naziemnego zbiornika na gaz, czy też używanego podziemnego zbiornika na propan, ich ceny mogą być nawet o połowę niższe, w porównaniu do nowych zbiorników. Względy finansowe są najczęściej aspektem decydującym o wyborze używanego zbiornika na gaz. Jednak niejednokrotnie decyzja ta podszyta jest wątpliwościami o jakość używanych zbiorników na propan. Wątpliwości te są jednak zupełnie nieuzasadnione.

Używane zbiorniki na gaz to sprzęty wysokiej jakości, tyle tylko, że z drugiej ręki. Trzeba pamiętać jedynie, aby zbiornik używany kupiony był z pewnego źródła i aby odpowiednio zadbać o transport. Najlepiej jest szukać używanych zbiorników w firmach zajmujących się kompleksową obsługą instalacji gazowych lub u dystrybutorów zbiorników na gaz. Skupując używane zbiorniki dbają oni zarówno o zapewnienie im specjalistycznego transportu, jak i o skrupulatne sprawdzenie szczelności. Nie trzeba więc się obawiać i jeśli chcemy lub musimy nieco zaoszczędzić, to warto sięgnąć po używany zbiornik na gaz propan.

Nowe zbiorniki na gaz propan

Niektórzy nie uznają kompromisów i choćby miał kosztować więcej, to wolą zawsze nowy sprzęt. Nie ma w tym absolutnie niczego złego. Nowe zbiorniki na gaz, choć nieco droższe od używanych, z pewnością posłużą zdecydowanie dłużej. Choć nigdzie nie określono okresu przydatności do użytkowania dla zbiorników na gaz propan, to jednak oczywiste jest, że używany zbiornik będzie trzeba wymienić nieco szybciej, niż w przypadku nowego zbiornika. Jeśli fundusze są ograniczone, a bardzo wam zależy na nowym zbiorniku na gaz, to również nie jest to problem. Wielu dostawców oferuje możliwość rozłożenia na raty całej płatności za nowy zbiornik naziemny lub nowy zbiornik podziemny na gaz propan. Dodatkowo w przypadku nowych zbiorników na gaz nie trzeba obawiać się o ich dostępność. Niezależnie od wybranego wariantu, a więc wielkości oraz wyboru pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym, pewne jest, że zawsze będą osiągalne.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *