1 marca, 2024
  • 1 marca, 2024
29 lipca, 2018

Gospodarka odpadami na budowie – wybierz kontener dopasowany do potrzeb

Autor 0 469 Views

Wszelkie prace remontowe wiążą się z posiadaniem dużej ilości odpadów. Ich gromadzenie w miejscu wykonywania prac budowlanych grozi nie tylko ryzykiem wypadku, ale stanowi pogwałcenie polskich przepisów związanych z przymusem odpowiedniego gospodarowania odpadami na budowie. Do utrzymania porządku zarówno na obiektach publicznych, jak i prywatnych służą kontenery.

Każdy inwestor czy właściciel obiektu, na którym odbywają się prace budowlane, jest zobowiązany do posiadania kontenera na odpady. Jest to konieczność, która jest określona przepisami prawnymi. Gabaryty danego kontenera są uzależnione od rodzaju odpadów pobudowlanych, jakie posiadamy na swoim terenie. Można składować w nich wszelkiego rodzaju śmieci, gruz, papę, tworzywa sztuczne lub szkło. Kontener pomieści również wszelkie odpady organiczne w postaci  drzew, ścinek, gałęzi, liści, ziemi oraz trawy. Tego typu pojemniki rewelacyjnie sprawdzą się także w przypadku składowania do nich stałych nieczystości.

Różnorodne pojemności kontenerów dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb

Na rynku dostępne są różne wielkości kontenerów. Przed wyborem warto zatem ustalić z jakiego rodzaju odpadami będziemy mieli do czynienia na swoim placu budowy. Wśród bogatej oferty mamy do wyboru następujące pojemności kontenerów, w którym można składować zalegający gruz i śmieci – należą do nich m.in.:

  • kontenery o pojemności 3 m3 ,
  • kontenery o pojemności 4 m3 ,
  • kontenery o pojemności 7 m3 ,
  • kontenery o pojemności 15 m3 ,
  • kontenery o pojemności 36 m3.

Różne pojemności dostosowane są do wymagań i potrzeb danego użytkownika. Wykonując niewielkie prace budowlane czy remontowe nie ma potrzeby posiadania kontenera o pojemności 15 m3 czy 36 m3. Jednakże w przypadku prac rozbiórkowych czy wyburzeniowych, gdy spodziewamy się bardzo dużej ilości odpadów, warto od razu rozważyć opcję zaopatrzenia się w większy gabarytowo kontener. Wynika to z faktu, że mała pojemność szybko ulegnie zapełnieniu, zaś staranie o kolejny kontener pochłania czas i energię, która moglibyśmy w tym czasie wykorzystać na inne działania. Dlatego też warto od razu zaopatrzyć się w kontener, który odpowiada naszym rzeczywistym potrzebom.

Małe pojemności kontenerów – dla kogo?

Kontenery o pojemności 3m3  i 4 m3 to najmniejsze gabarytowo kontenery, jakie są dostępne na rynku. Pierwszy może być wykorzystywany do małych prac budowlanych czy remontowych, jak i używany na co dzień przez niewielkie firmy budowlane. Taki pojemnik świetnie sprawdzi się do gromadzenia zużytych mebli czy innego sprzętu domowego. Można go wykorzystać także na terenach otwartych – parkach, zieleńcach czy działkach. Jest przydatny również w pobliżu biur, które mogą składować do niego papier, kartony oraz inne, zbędne odpady.

Kontener o pojemności 4 m3 cechują niskie burty, przez co wypełnienie wolnej przestrzeni nie stanowi żadnego problemu. Tego typu pojemnik sprawdza się na odpady komunalne oraz pobudowane, jak również organiczne i zwykłe śmieci. Ten kontener wymaga postawienia go na miejscu, do którego możliwy jest dojazd samochodu ciężarowego z HDSem.

Kontener dla budownictwa i zieleńców

Kontener o pojemności 7 m3 jest rewelacyjnym pojemnikiem na  odpady generowane przez średnie firmy budowlane czy firmy zajmujące się obsługą terenów zielonych. Można zamówić go, gdy planujemy duży remont połączony z usuwaniem wielu sprzętów domowych – m.in. starych mebli. Posiada on wysokie burty oraz w niektórych wersjach również i klapy zabezpieczające dostęp do jego wnętrza.

Wersje maksi

Największe kontenery są dedykowane bardzo dużym firmom, które wyrzucają mnóstwo odpadów. Nie jest to opcja dla prywatnej osoby. Tego typu kontenery z uwagi na ich wielkie gabaryty muszą zostać usadowione na odpowiednim miejscu tak, aby bez przeszkód możliwy był zarówno wjazd, jak i załadunek/ wyładunek oraz wyjazd dużego samochodu ciężarowego z HDSem.

Wielkość kontenera powinna być stricte dopasowana do określonych potrzeb klientów. Należy pamiętać, że im większa będzie jego pojemność, tym dokładniej trzeba przygotować miejsce na jego posadowienie.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *