16 czerwca, 2024
 • 16 czerwca, 2024
4 grudnia, 2018

Na czym polega masaż bańką chińską? Gdzie możesz się go nauczyć?

Autor 0 560 Views

Masaż bańką chińską wykazuje wiele działań prozdrowotnych. Świetnie sprawdza się w przypadku bólów kręgosłupa lub mięśniowych, a także zmniejsza cellulit, modeluje figurę czy pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na czym polega masaż bańką chińską i gdzie można się go nauczyć?

Czym jest bańka chińska?

Bańka chińska jest to rodzaj bańki próżniowej, której głównym zadaniem jest wysysanie powietrza pod ciśnieniem. Najczęściej wykonane są one z gumy, jednak można też spotkać bańki bambusowe albo szklane. Wszystkie rodzaje baniek chińskich łączy jednak jedno – mają okrągły kształt z zaokrąglonymi brzegami. Taka forma pomaga im odpowiednio zassać się na skórze. Sam pomysł używania bańki chińskiej do masażu pojawił się już w medycynie ludowej. Wtedy zauważano jego dobroczynny wpływ na zdrowie, szczególnie podczas leczenia przeziębień czy grypy.

Zdrowotne i pielęgnacyjne właściwości masażu

Masaż wykonywany za pomocą bańki chińskiej nie tylko wykazuje działanie leczniczo-relaksacyjne, ale również często stosowany jest w celach pielęgnacyjnych. Znacząco wspomaga redukcję cellulitu, zmniejsza widoczność rozstępów czy ujędrnia brzuch. Ponadto stosowanie baniek chińskich rozluźnia napięcie mięśniowe, a także zapobiega nadmiernemu uciskaniu splotów nerwowych.
Masaż bańką chińską wpływa więc na:

 • bóle mięśniowe;
 • dolegliwości związane z kręgosłupem;
 • redukcję cellulitu;
 • usuwanie tłuszczu z brzucha;
 • problemy dotyczące sprawności stawów;
 • nerwobóle;
 • bóle migrenowe;
 • zmniejszenie rozstępów;
 • modelowanie figury;
 • dolegliwości związane z układem oddechowym;
 • problemy z układem krwionośnym;
 • występowanie trądziku.

Na czym polega masaż bańką chińską?

Masaż bańką chińską rozpoczyna się od odpowiedniego natłuszczenia skóry oliwką. Warto również do tego celu używać środków pielęgnacyjnych zawierających w swoim składzie zieloną herbatę, kofeinę i algi morskie. Do profesjonalnego masażu używa się czterech różnej wielkości baniek chińskich. Każda z nich przeznaczona jest do masażu innej części ciała. Przed samym zabiegiem wszystkie bańki muszą zostać odpowiednio podgrzane w ciepłej wodzie (najlepiej do 40°C), a następnie dokładnie wysuszone.

Sam masaż polega na właściwym ułożeniu baniek na skórze w taki sposób, aby skóra i wszelkie tkanki znalazły się wewnątrz bańki. Następnie należy kolistymi ruchami przesuwać po wybranych partiach ciała, kreśląc cały czas okrężne ruchy w kierunku węzłów chłonnych. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, powinno się przeciągać bańkę zawsze do góry, nigdy odwrotnie. Intensywne ruchy trwają zazwyczaj trzy minuty, trzeba jednak przerwać masaż w momencie wystąpienia zasinień. Takie działanie wpływa na poprawę krążenia, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i odpowiednio rozluźnia mięśnie i skórę.

Masaż bańką chińską trwa zazwyczaj od piętnastu do trzydziestu minut, na większych partiach ciała nawet do sześćdziesięciu minut. Zabieg powinno się powtarzać co najmniej dziesięć razy w kilkudniowych odstępach czasowych.

Gdzie można nauczyć się masażu?

Zabieg najczęściej wykonywany jest w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej. Osoby, które jednak pragną same nauczyć się profesjonalnej techniki mogą zapisać się na odpowiednie kursy, oferowane przez szkoły wyższe lub policealne. Po zdobyciu wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej można wykonywać masaż również w celach zarobkowych.

Masaż za pomocą bańki chińskiej z pewnością przynosi wiele korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Warto więc nauczyć się jego odpowiedniej techniki, aby w razie potrzeby ulżyć sobie i najbliższym w bólach mięśniowych czy tych dotyczących kręgosłupa.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia

Następny

Jak działa sterylizator grawitacyjny?

5 grudnia, 2018 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *